Bagdád – Silná motivace, pevná disciplína, ochota zemřít a velká nákladní auta napěchovaná výbušninami jsou základem úspěšné taktiky Islámského státu v Iráku a Sýrii.
Několikrát bojovníci fanatické organizace obsadili města, ve kterých měl jejich nepřítel početní převahu jak v mužích, tak v kusech techniky. Přesto uspěli.
Vojáci irácké armády hovoří po zkušenostech z Ramádí o tom, že džihádisté útočí na jejich pozice nákladními automobily, řízenými sebevrahy. Vozy jsou naloženy municí, schopnou totálně zničit mnohaposchoďové budovy.
"Má to účinek, jako když vedle vás vybuchne malá atomová bomba," řekl v rozhovoru pro televizi BBC irácký premiér Hajdár Abádí.
V bojích o Ramádí nasadil Islámský stát údajně sedmadvacet velkých vozů a sklápěčů, které části města totálně zdevastovaly.
"Byly to naprosto příšerné exploze, po kterých přestaly existovat bloky domů," popsal pro Wall Street Journal situaci americký expert, který v minulosti dělal vojenského poradce iráckým Kurdům.
Další inovací Islámského státu jsou obrněné buldozery.
Metodu náhlého útoku ve vlnách praktikoval v devadesátých let Tálibán v Afghánistánu. Postupně tak ovládl devadesát procent země, ačkoliv při ofenzivách měl velký počet padlých a zraněných.
Vedení Islámského státu na konci dubna vydalo prohlášení, aby se z různých míst Iráku a Sýrie přihlásili dobrovolníci, kteří vykonají v Ramádí "jednorázovou akci". Tedy že se nevrátí, protože zaútočí jako sebevražední útočníci.
V Ramádí IS vyvěsila fotografie několika mučedníků, kteří seděli v nákladních vozech. Jeden z nich je údajně Brit.
Z dalších informací vyplývá, že Islámský stát se i přes nálety spojenců a některé neúspěchy stává stále profesionálnější a efektivnější armádou. Techniku se snaží převážet tak, aby se vyhnula náletům.
Příkladem jsou raketomety, umístěné na korbách nákladních vozů. Když je třeba, zakryjí se plachtou a vozidlo splyne s normálním provozem.
Bojovníci IS také údajně omezili cestování ve větších skupinách, syrsko-iráckou hranici překračují dokonce po dvou či třech v osobních automobilech.
Zpravodajské služby přitom tápou, jak jsou vůbec síly Islámského státu organizovány. IS nezveřejňuje žádná jména důstojníků ani velikost jednotek. Omezila také fotografie a videa na sociálních sítích, ze kterých se nějaké informace daly vyhodnotit.
Není ani přesně známo, kolik ozbrojenců Islámského státu už v Iráku a Sýrii padlo. Odhady se pohybují od šesti do osmi tisíc lidí.
V irácké i syrské armádě se zároveň množí stížnosti na podmínky, za jakých se bojuje. Iráckým vojákům došla v Ramádí munice, což se podle nich opakovalo už poněkolikáté.
Jeden ze syrských vojáků zase nedávno umístil na Twitter fotografii denního přídělu potravin, které dostává. Tři kusy tenkého arabského chleba, jednu bramboru a jedno vejce.
“The joke continues” - #Syria soldier laments govt 1-day rations: x1 egg, x1 potato & x3 bread http://t.co/GyIGALYiUV pic.twitter.com/nxt5hRRGAo
— Charles Lister (@Charles_Lister) 25. květen 2015