Kampala - Kondomy, které jsou dostupné v Ugandě, jsou mnoha místním mužům příliš malé, což může představovat vážný problém pro úspěšný boj proti šíření AIDS v této zemi. Podle agentury AFP na to upozornili místní poslanci, kteří se vrátili ze studijní cesty ve vybraných regionech.
Delegace poslanců obdržela zejména v oblastech postižených epidemií viru HIV a navazující nemoci AIDS řadu stížností na jednotnou velikost prezervativů. V některých regionech "existují důkazy o tom, že lidé mají větší pohlavní orgány, a proto by se měla uvážit dodávka větších kondomů".
Člen parlamentní komise Tom Aza naplno zdůvodnil v ugandské televizi NTV nechuť mužů ochranu používat. "Když jdou do akce - během sexuální činnosti, tak to samozřejmě pod tlakem exploduje," prohlásil.
Kondomy jsou příliš krátké
Jeho poslanecký kolega Merard Bitetkyerezo zase uvedl, že někteří mladí muži si stěžují, že jsou uvedené kondomy příliš krátké a že se do nich při sebelepší vůli nedokážou dostat.
Poslankyně Sarah Netalisileová vyjádřila v této souvislosti obavy, že problém velikosti vystavuje místní mladé chlapce a dívky hrozbě nakažení AIDS i přesto, že se po osvětě o bezpečný styk poctivě snaží.
Členové parlamentu hodlají proto vyzvat výrobce a distributory kondomů, aby brali ohled na regionální odlišnosti a zajistili přísun použitelného zboží.
Na AIDS umírá 80 tisíc lidí
Že je odlišný přístup ohledně velikosti daných orgánů nutný ukázala už například studie z roku 2006 v Indii, kde se zjistilo, že naopak 60 procent Indů má penis kratší o 2,4 centimetru oproti mezinárodnímu velikostnímu standardu mezinárodních značek kondomů.
Třicet procent místních mužů se dokonce musí potýkat s hrozivou mezerou až pěti centimetrů.
Díky rozsáhlé osvětové kampani v Ugandě klesl počet lidí nakažených virem HIV z 18 procent v roce 1992 na 6,4 procenta v roce 2005, čímž se země stala jednou z nejúspěšnějších v boji proti nemoci.
V roce 2011 ale jejich poměr opět stoupl na 7,3 procenta. Podle oficiálních údajů umírá na AIDS ročně v Ugandě kolem 80 tisíc lidí.