Ženeva/Pchjongjang - Na dvacet tisíc Severokorejců pracujících za hranicemi KLDR zřejmě vykonává své zaměstnání za "otrockých" podmínek. Mnozí nemohou uprchnout, protože úřady v rodné zemi drží jejich rodiny v šachu.
Na podezření se chystá posvítit si zvláštní lidskoprávní zpravodaj OSN pro Severní Koreu Marzuki Darusman.
Tři miliardy pro Pchjongjang
Otrocké podmínky by se podle agentury Reuters měly týkat zejména Severokorejců v Číně, Rusku nebo zemích Blízkého východu.
Podle organizace NK Watch, monitorující lidská práva v KLDR, může jít dokonce až o 100 000 pracovníků v desítkách různých zemí.
Ročně prý Pchjongjangu vydělávají v přepočtu na tři miliardy dolarů, navíc v zahraniční měně, která je pro stalinistický režim kriticky důležitá.
To de facto potvrzuje i Darusman. "Jsou využíváni mimo jiné k tomu, aby získali cizí měnu," uvedl zpravodaj OSN.
Rodiny v šachu
Ahn Mjong-čul, který organizaci NK Watch z jihokorejského Soulu vede, tvrdí, že většina takto zaměstnaných Severokorejců pracuje na stavbách, v lesnictví nebo v restauracích.
Uprchnout ale podle bývalého severokorejského strážného nemohou. "Úřady drží jejich rodiny," tvrdí.
Podle Darusmanových informací pracují dlouhé hodiny za směšný plat. "Je to stále zřetelnější, a proto je čas se na to podívat, aby se objasnila skutečná situace," prohlásil.
Někteří ze Severokorejců se zřejmě podílejí i na výstavbě areálů pro fotbalový šampionát v Kataru, který země bude hostit v roce 2022.
Agentura Reuters připomněla, že vyšetřovací komise OSN před rokem vydala zprávu, která se zabývala případy vražd a mučení v KLDR a zdokumentovala pracovní lágry pro politické vězně.
To vše ovšem Severní Korea dlouhodobě popírá. Zprávu v pondělí v Ženevě odmítl severokorejský diplomat Kim Jong-ho, který zároveň požadoval Darusmanovu rezignaci.