Řecko je parkovištěm pro uprchlíky. Rozhodlo o tom Rakousko, vztahy Atén a Vídně jsou na bodu mrazu

Martin Novák Martin Novák
26. 2. 2016 13:25
Úplné uzavření balkánské trasy na makedonsko-řecké hranici je na spadnutí. Řecko protestuje, protože se na jeho území hromadí desetitisíce běženců, kteří nemají kam jít. Zásadní roli nyní hraje Rakousko.
Trocha symboliky. Značka Stop u řeckého velvyslanectví ve Vídni.
Trocha symboliky. Značka Stop u řeckého velvyslanectví ve Vídni. | Foto: Reuters

Vídeň/PrahaRakousko rozhodujícím způsobem mění podobu migrační krize v Evropě.

Nejprve omezilo počet běženců přecházejících přes jeho území na 3200 denně. Ve středu pak na summitu s balkánskými zeměmi Vídeň oznámila, že jejím cílem je proud běženců do Evropy zastavit úplně.

Rakušané se tak svým stanoviskem dostali do sporu s Německem a Řeckem, které nechtějí zavírat hranice, a naopak víceméně souzněli s řešením, které navrhuje visegrádská čtyřka: uzavřít jižní hranice Makedonie a Bulharska, aby migranti nemohli opustit Řecko.

Rakousko jako poslední tranzitní země před Německem to může ovlivnit zablokováním své hranice se Slovinskem. Pak ho mohou následovat další "odshora až dolů", tedy do Makedonie. Slovinsko a Chorvatsko dnes oznámily, že přijmou jen pět stovek uprchlíků denně.

O míře řeckého hněvu svědčí fakt, že dnes odmítlo návštěvu rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové. V Řecku se chtěla seznámit s problémy země při přijímání migrantů.

Loni prošlo Rakouskem 700 tisíc běženců. Nyní Rakušané vracejí dokonce i Syřany, pokud nemají v pořádku dokumenty. Přes Makedonii už nemohou vůbec projít Afghánci. Syřané a Iráčané jen tehdy, mají-li pasy nebo dokumenty ze své země.

"Dostali jsme se do situace, kdy se každý snaží zastavit uprchlíky před tím, než dosáhnou jeho hranic. Otázka zní: kdo bude parkovištěm, kde zůstanou?" říká známý bulharský filozof a politolog Ivan Krastev, ředitel Centra pro liberální strategie v Sofii.

Zatím to vypadá, že v takové parkoviště se mění Řecko. Ve středu hlásilo, že tam uvízlo dvacet tisíc běženců. Další připlouvají z Turecka na řecké ostrovy, odkud je ale už nepřevážejí na pevninu trajekty.

Rakousko zjevně směřuje k zajištění hranic v Makedonii. Tedy takzvanému plánu B, jak jej nazývá český premiér Bohuslav Sobotka.

Posun nejlépe charakterizují slova rakouského kancléře Wernera Faymanna. Loni v září, tedy před necelým půlrokem, kritizoval svého maďarského protějška Viktora Orbána za chování k uprchlíkům.

"Nacpat uprchlíky do vlaků v naději, že odjedou někam úplně jinam, probouzí vzpomínky na nejtemnější doby našeho kontinentu," prohlásil tehdy rakouský kancléř.

Nyní na kritiku, že Vídeň postupuje bez součinnosti s Evropskou unií, reagoval: "Nepotřebujeme takové rady."

Německo chce také snížit počet migrantů, kteří žádají o azyl, ale chce tak učinit prostřednictvím dohody s Tureckem. Tak aby méně lidí připlouvalo do Řecka.

Uprchlíci ve Spielfeldu na rakousko-slovinské hranici.
Uprchlíci ve Spielfeldu na rakousko-slovinské hranici. | Foto: Reuters

Spolková kancléřka Angela Merkelová rakouské omezení příjmu migrantů kritizovala, protože podle ní ztěžuje celoevropské řešení.

"Potřebujeme opatření, která zavedeme společně s balkánskými státy," uvedla na středečním summitu ve Vídni Miklová-Leitnerová. O Německu se nezmínila.

V důsledku rakouské změny politiky ale přichází i do Německa méně žadatelů o azyl.

Německé televize uvádějí, že po dlouhé době nejsou záchytné tábory pro příjem ve východním Bavorsku plné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy