Přízrak KGB znovu ožívá, vznikne mocné Ministerstvo státní bezpečnosti

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
19. 9. 2016 12:14
Podle zdrojů moskevského listu Kommersant by se nová struktura měla jmenovat Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB). Hlavním vítězem plánované reformy je kontrarozvědka FSB. Získá nové funkce.
Příslušníci ruských bezpečnostních složek. Ilustrační foto.
Příslušníci ruských bezpečnostních složek. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Chystaná masivní reforma ruských tajných služeb, která může vést k znovuobnovení kdysi všemocné KGB, začíná mít konkrétní obrysy.

Vzniknout má nová, vlivná instituce. Podle zdrojů moskevského listu Kommersant se bude jmenovat Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB).

Kreml si od reformy slibuje efektivnější práci silových složek a omezení korupce v jejich řadách.

Hlavním vítězem plánované reformy je kontrarozvědka FSB. Ta získá funkce své předchůdkyně KGB.

V novém ministerstvu bude mít pod sebou i rozvědku SVR (bývalá 1. správa KGB) a většinu oddělení Federální služby ochrany (bývalá 9. správa KGB, odpovědná za ostrahu vysokých představitelů režimu).

Svou osobní tajnou službu – Službu bezpečnosti prezidenta, která bude také zajišťovat bezpečnost dopravy nejvyšších představitelů a jejich komunikaci – si ale Vladimir Putin zachová.

Policisté pod kontrolou agentů

Obdobnou pozici jako v dobách Sovětského svazu by nové ministerstvo mělo mít vůči ministerstvu vnitra, potažmo policii, a Vyšetřovacímu výboru, jakési ruské obdobě americké FBI.

Pokud policie nebo vyšetřovatelé zahájí trestní stíhání na základě informací MGB, pracovníci ministerstva budou stíhání procesně dozorovat. "Jestliže dříve jsme jen pomáhali při vyšetřování, tak nyní naším úkolem bude kontrolovat vyšetřování od okamžiku zahájení trestního stíhání po moment předání svazku k soudu," řekl Kommersantu zdroj z FSB.

Agenti podle něj také budou kontrolovat, nakolik efektivně policie bude využívat informace od tajné služby. Mělo by jít hlavně o citlivé případy spojené s korupcí.

Podle informací Kommersantu se nový systém testuje na případu patrně nejmocnějšího ruskojazyčného mafiána Zacharije Kalašova alias Šakro Molodého. Ten před dvěma lety poslal své lidi vymáhat údajný dluh jedné podnikatelky, která si ovšem najala konkurenční skupinu. Výsledkem byla přestřelka v centru Moskvy, která skončila dvěma mrtvými.

Šakro se následně pokusil předat úplatek ve výši jednoho milionu dolarů za propuštění jednoho ze svých podřízených. Jenže FSB ho již sledovala a následovalo zatčení několika vysoce postavených vyšetřovatelů kvůli korupci.

Současně FSB procesně kontroluje i vyšetřování přestřelky a dalších aktivit bandy Šakro Molodého.

Termín? Do voleb

Předpokládá se, že celá reforma by měla být hotova do prezidentských voleb v roce 2018. Bude potřeba přijmout celou řadu zákonů vymezujících pravomoci nové struktury.

Vzhledem k výsledkům nedělních parlamentních voleb, ve kterých Jednotné Rusko směřuje k ústavní většině, by to neměl být problém.

Minimálně jedna potíž totiž nastat může: nedostatek financí. Jak upozorňuje Kommersant, na výplaty odstupného pro lidi, kteří budou chtít pracovat v nových strukturách, by mohly padnout desítky miliard rublů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Ve finské nominaci na Švédské hry jsou čtyři mistři světa

Čtyři mistry světa a čtyři nováčky zařadil do nominace na Švédské hry v Helsinkách a Stockholmu trenér hokejistů Finska Jukka Jalonen. U loňského triumfu na šampionátu v Bratislavě byli obránce Miika Koivisto z Växjö a útočníci Jere Sallinen z IFK Helsinky a Juhani Tyrväinen z Luley. Zlato už z roku 2011 rovněž ze slovenské metropole má forvard Jani Lajunen z Lugana.

Debutovat ve finské reprezentaci budou bek Oskari Manninen z Kouvoly a útočníci Jere Innala z Hämeenlinny, Lauri Pajuniemi z TPS Turku a Matias Maccelli z Ilvesu Tampere, který bude v 19 letech benjamínkem týmu. Na přelomu roku reprezentoval na mistrovství světa dvacítek v Třinci a Ostravě.

Poprvé od Světového poháru 2016 v Torontu se vrací do reprezentace Jori Lehterä z Petrohradu. Dvaatřicetiletý bývalý hráč St. Louis a Philadelphie má na kontě 307 zápasů v NHL. Ještě po delší pauze se představí další útočník Teemu Pulkkinen z Dynamo Moskva, který naposledy v květnu 2016 v Moskvě s národním týmem získal na světovém šampionátu stříbro.

Finové vstoupí do turnaje ve čtvrtek 6. února v Helsinkách proti Rusku, o dva dny později je po přesunu do Stockholmu čeká česká reprezentace a v neděli 9. února změří síly v severském derby se Švédskem. Finové jsou po dvou turnajích Euro Hockey Tour v tabulce druzí s 11 body o skóre za Českem.

Nominace Finska na Švédské hokejové hry v Helsinkách a ve Stockholmu (6.-9. února):

Brankáři: Frans Tuohimaa (IFK Helsinky), Harri Säteri (Novosibirsk/KHL),

obránci: Valtteri Kemiläinen, Veli-Matti Vittasmäki (oba Tappara Tampere), Elmeri Eronen, Petteri Nikkilä (oba Hämeenlinna), Miika Koivisto, Ilari Melart (oba Växjö/Švéd.), Julius Honka (Jyväskylä), Oskari Manninen (KooKoo Kouvola), Jarkko Parikka (Ilves Tampere), Mikael Seppälä (KalPa Kuopio),

útočníci: Matias Maccelli, Arttu Ruotsalainen (oba Ilves Tampere), Otto Paajanen, Jere Sallinen (oba IFK Helsinky), Jere Innala (Hämeenlinna), Julius Junttila (Kärpät Oulu), Jere Karjalainen (Tappara Tampere), Aleksi Mustonen (Pelicans Lahti), Julius Nättinen (Jyväskylä), Lauri Pajuniemi (TPS Turku), Jani Lajunen (Lugano/Švýc.), Jori Lehterä (Petrohrad/KHL), Joel Mustonen (Frölunda/Švéd.), Teemu Pulkkinen (Dynamo Moskva/KHL), Juhani Tyrväinen (Lulea/Švéd.).

Zdroj: ČTK
Další zprávy