Přízrak KGB znovu ožívá, vznikne mocné Ministerstvo státní bezpečnosti

Ondřej Soukup Ondřej Soukup
19. 9. 2016 12:14
Podle zdrojů moskevského listu Kommersant by se nová struktura měla jmenovat Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB). Hlavním vítězem plánované reformy je kontrarozvědka FSB. Získá nové funkce.
Příslušníci ruských bezpečnostních složek. Ilustrační foto.
Příslušníci ruských bezpečnostních složek. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva – Chystaná masivní reforma ruských tajných služeb, která může vést k znovuobnovení kdysi všemocné KGB, začíná mít konkrétní obrysy.

Vzniknout má nová, vlivná instituce. Podle zdrojů moskevského listu Kommersant se bude jmenovat Ministerstvo státní bezpečnosti (MGB).

Kreml si od reformy slibuje efektivnější práci silových složek a omezení korupce v jejich řadách.

Hlavním vítězem plánované reformy je kontrarozvědka FSB. Ta získá funkce své předchůdkyně KGB.

V novém ministerstvu bude mít pod sebou i rozvědku SVR (bývalá 1. správa KGB) a většinu oddělení Federální služby ochrany (bývalá 9. správa KGB, odpovědná za ostrahu vysokých představitelů režimu).

Svou osobní tajnou službu – Službu bezpečnosti prezidenta, která bude také zajišťovat bezpečnost dopravy nejvyšších představitelů a jejich komunikaci – si ale Vladimir Putin zachová.

Policisté pod kontrolou agentů

Obdobnou pozici jako v dobách Sovětského svazu by nové ministerstvo mělo mít vůči ministerstvu vnitra, potažmo policii, a Vyšetřovacímu výboru, jakési ruské obdobě americké FBI.

Pokud policie nebo vyšetřovatelé zahájí trestní stíhání na základě informací MGB, pracovníci ministerstva budou stíhání procesně dozorovat. "Jestliže dříve jsme jen pomáhali při vyšetřování, tak nyní naším úkolem bude kontrolovat vyšetřování od okamžiku zahájení trestního stíhání po moment předání svazku k soudu," řekl Kommersantu zdroj z FSB.

Agenti podle něj také budou kontrolovat, nakolik efektivně policie bude využívat informace od tajné služby. Mělo by jít hlavně o citlivé případy spojené s korupcí.

Podle informací Kommersantu se nový systém testuje na případu patrně nejmocnějšího ruskojazyčného mafiána Zacharije Kalašova alias Šakro Molodého. Ten před dvěma lety poslal své lidi vymáhat údajný dluh jedné podnikatelky, která si ovšem najala konkurenční skupinu. Výsledkem byla přestřelka v centru Moskvy, která skončila dvěma mrtvými.

Šakro se následně pokusil předat úplatek ve výši jednoho milionu dolarů za propuštění jednoho ze svých podřízených. Jenže FSB ho již sledovala a následovalo zatčení několika vysoce postavených vyšetřovatelů kvůli korupci.

Současně FSB procesně kontroluje i vyšetřování přestřelky a dalších aktivit bandy Šakro Molodého.

Termín? Do voleb

Předpokládá se, že celá reforma by měla být hotova do prezidentských voleb v roce 2018. Bude potřeba přijmout celou řadu zákonů vymezujících pravomoci nové struktury.

Vzhledem k výsledkům nedělních parlamentních voleb, ve kterých Jednotné Rusko směřuje k ústavní většině, by to neměl být problém.

Minimálně jedna potíž totiž nastat může: nedostatek financí. Jak upozorňuje Kommersant, na výplaty odstupného pro lidi, kteří budou chtít pracovat v nových strukturách, by mohly padnout desítky miliard rublů.

 

Právě se děje

Další zprávy