Drtivé vítězství vládního Jednotného Ruska. "Putinova" strana bude mít po volbách absolutní většinu

Michael Švec ČTK Zahraničí Michael Švec, ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 9. 2016 10:51
Vládní strana Jednotné Rusko jednoznačně vyhrála nedělní volby Státní dumy. Volební komise na základě sečtení 93 procent hlasů předpověděla, že uskupení blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi patrně získá 343 ze 450 křesel. Strana tak bude mít pravděpodobně o více než 100 mandátů více než dosud, a bude tak moci sama měnit ústavu, uvedla agentura AP. Do dolní komory se nejspíše dostanou i komunisté a levicové Spravedlivé Rusko.
Šéfka ruské centrální volební komise Ella Pamfillovová před tabulí s výsledky hlasování.
Šéfka ruské centrální volební komise Ella Pamfillovová před tabulí s výsledky hlasování. | Foto: Reuters

Moskva – Suverénně nejsilnější stranou v ruské Státní dumě zůstává i nadále vládní strana Jednotné Rusko.

Volební komise na základě sečtení 93 procent hlasů předpověděla, že uskupení blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi patrně získá 343 ze 450 křesel.

Strana tak bude mít pravděpodobně o více než 100 mandátů více než dosud, a bude tak moci sama měnit ústavu, uvedla agentura AP. Dosud disponovala 238 křesly.

Podle agentury AFP se také Putin může v klidu připravovat na zisk čtvrtého prezidentského mandátu v roce 2018. Nepříjemností pro Kreml je však slabá volební účast – 47,8 procenta oproti 60 procentům při předchozích volbách v roce 2011.

Předsedkyně komise Ella Pamfilovová upřesnila, že 203 mandátů nejspíš obdrží Jednotné Rusko z jednomandátových obvodů a dalších 140 míst ve Státní dumě získá z obvodů, kde se volilo podle poměrného systému.

Celkem Jednotné Rusko získalo podle dřívějšího prohlášení volební komise po sečtení asi 90 procent hlasů absolutní většinu 54,3 procenta hlasů.

Pořadí dalších stran je stále otevřené. Na druhém místě je zatím Komunistická strana Ruské federace s 13,5 procenta odevzdaných hlasů. Těsně za komunisty je nacionalistická Liberálnědemokratická strana, která podle průběžných výsledků získala 13,3 procenta hlasů.

Spravedlivé Rusko, které je levicovým spojencem Kremlu, má 6,2 procenta. Všechny tyto tři strany podle AFP zpravidla hlasují shodně s Jednotným Ruskem.

Volební účast byla nízká

Liberální a sociálnědemokratické opoziční formace nezískaly podle volební komise potřebný počet hlasů ke vstupu do Státní dumy.

Ačkoliv volební účast úřady zveřejní až v pondělí ráno, už v neděli bylo jasné, že číslo bude na ruské poměry nízké. Dvě hodiny před uzavřením posledních místností dosahovala sotva 40 procent. Ještě méně voličů přitom přišlo v největších městech – v Moskvě a Petrohradě.

Výrazně nižší volební účast tak bude stínem na nedělních volbách. Podle volební komise přišlo hlasovat jen 47,8 procenta voličů, zatímco při minulých parlamentních volbách v prosinci 2011 to bylo 60 procent.

Premiér a předseda Jednotného Ruska Dmitrij Medveděv již poděkoval voličům. „Můžeme už bez obav říct – naše strana vyhrála,“ prohlásil podle Interfaxu Medveděv. „Výsledek je velmi dobrý,“ dodal s tím, že většina Rusů vládní stranu podporuje, což „jí dává možnost pracovat pro blaho země“.

Za "dobrý" označil výsledek strany i prezident Vladimir Putin, který dorazil do jejího volebního štábu. "I pro Jednotné Rusko je samozřejmě výsledek důležitý, stejně jako pro každou jinou stranu. A výsledek je dobrý," prohlásil podle agentury RIA Novosti.

Lidé podle něj žádají jistoty. „Situace není jednoduchá a lidé chtějí, aby ve společnosti, v politickém systému panovala stabilita,“ dodal prezident.

Volební komise potvrdila podvody

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová po uzavření volebních místností přiznala, že hlasování nebylo zcela korektní a v některých volebních místnostech se potvrdily zprávy o podvodech. Podle ní ale není důvod anulovat výsledky v žádném z volebních obvodů.

Na údajné volební podvody upozornili i zástupci Spravedlivého Ruska, komunisté tvrdí, že podle vlastního paralelního sčítání hlasů mají přes 20 procent hlasů, a avizovali už protestní akce. Naopak Žirinovského liberální demokraté výsledky hlasování uznali s tím, že je hodnotí "kladně".

Zatímco při posledních volbách do Státní dumy v roce 2011 se mohli voliči rozhodovat jen pro stranické kandidátní listiny, letos se země vrátila k předchozímu modelu: polovina mandátů bude rozdělena podle stranických soupisek kandidátů, tedy poměrným systémem, a druhých 225 křesel většinovou volbou v jednomandátových okruzích. Ve 38 ruských regionech se kromě toho konají volby místních zákonodárných orgánů a v šesti oblastech přímé volby starostů.

V roce 2011 se do Státní dumy dostaly stejné strany jako letos. Potvrdí-li se však první odhady, všechny kromě Žirinovského populistů ztratily.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy