Drtivé vítězství vládního Jednotného Ruska. "Putinova" strana bude mít po volbách absolutní většinu

Michael Švec ČTK Zahraničí Michael Švec, ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 19. 9. 2016 10:51
Vládní strana Jednotné Rusko jednoznačně vyhrála nedělní volby Státní dumy. Volební komise na základě sečtení 93 procent hlasů předpověděla, že uskupení blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi patrně získá 343 ze 450 křesel. Strana tak bude mít pravděpodobně o více než 100 mandátů více než dosud, a bude tak moci sama měnit ústavu, uvedla agentura AP. Do dolní komory se nejspíše dostanou i komunisté a levicové Spravedlivé Rusko.
Šéfka ruské centrální volební komise Ella Pamfillovová před tabulí s výsledky hlasování.
Šéfka ruské centrální volební komise Ella Pamfillovová před tabulí s výsledky hlasování. | Foto: Reuters

Moskva – Suverénně nejsilnější stranou v ruské Státní dumě zůstává i nadále vládní strana Jednotné Rusko.

Volební komise na základě sečtení 93 procent hlasů předpověděla, že uskupení blízké prezidentovi Vladimiru Putinovi patrně získá 343 ze 450 křesel.

Strana tak bude mít pravděpodobně o více než 100 mandátů více než dosud, a bude tak moci sama měnit ústavu, uvedla agentura AP. Dosud disponovala 238 křesly.

Podle agentury AFP se také Putin může v klidu připravovat na zisk čtvrtého prezidentského mandátu v roce 2018. Nepříjemností pro Kreml je však slabá volební účast – 47,8 procenta oproti 60 procentům při předchozích volbách v roce 2011.

Předsedkyně komise Ella Pamfilovová upřesnila, že 203 mandátů nejspíš obdrží Jednotné Rusko z jednomandátových obvodů a dalších 140 míst ve Státní dumě získá z obvodů, kde se volilo podle poměrného systému.

Celkem Jednotné Rusko získalo podle dřívějšího prohlášení volební komise po sečtení asi 90 procent hlasů absolutní většinu 54,3 procenta hlasů.

Pořadí dalších stran je stále otevřené. Na druhém místě je zatím Komunistická strana Ruské federace s 13,5 procenta odevzdaných hlasů. Těsně za komunisty je nacionalistická Liberálnědemokratická strana, která podle průběžných výsledků získala 13,3 procenta hlasů.

Spravedlivé Rusko, které je levicovým spojencem Kremlu, má 6,2 procenta. Všechny tyto tři strany podle AFP zpravidla hlasují shodně s Jednotným Ruskem.

Volební účast byla nízká

Liberální a sociálnědemokratické opoziční formace nezískaly podle volební komise potřebný počet hlasů ke vstupu do Státní dumy.

Ačkoliv volební účast úřady zveřejní až v pondělí ráno, už v neděli bylo jasné, že číslo bude na ruské poměry nízké. Dvě hodiny před uzavřením posledních místností dosahovala sotva 40 procent. Ještě méně voličů přitom přišlo v největších městech – v Moskvě a Petrohradě.

Výrazně nižší volební účast tak bude stínem na nedělních volbách. Podle volební komise přišlo hlasovat jen 47,8 procenta voličů, zatímco při minulých parlamentních volbách v prosinci 2011 to bylo 60 procent.

Premiér a předseda Jednotného Ruska Dmitrij Medveděv již poděkoval voličům. „Můžeme už bez obav říct – naše strana vyhrála,“ prohlásil podle Interfaxu Medveděv. „Výsledek je velmi dobrý,“ dodal s tím, že většina Rusů vládní stranu podporuje, což „jí dává možnost pracovat pro blaho země“.

Za "dobrý" označil výsledek strany i prezident Vladimir Putin, který dorazil do jejího volebního štábu. "I pro Jednotné Rusko je samozřejmě výsledek důležitý, stejně jako pro každou jinou stranu. A výsledek je dobrý," prohlásil podle agentury RIA Novosti.

Lidé podle něj žádají jistoty. „Situace není jednoduchá a lidé chtějí, aby ve společnosti, v politickém systému panovala stabilita,“ dodal prezident.

Volební komise potvrdila podvody

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová po uzavření volebních místností přiznala, že hlasování nebylo zcela korektní a v některých volebních místnostech se potvrdily zprávy o podvodech. Podle ní ale není důvod anulovat výsledky v žádném z volebních obvodů.

Na údajné volební podvody upozornili i zástupci Spravedlivého Ruska, komunisté tvrdí, že podle vlastního paralelního sčítání hlasů mají přes 20 procent hlasů, a avizovali už protestní akce. Naopak Žirinovského liberální demokraté výsledky hlasování uznali s tím, že je hodnotí "kladně".

Zatímco při posledních volbách do Státní dumy v roce 2011 se mohli voliči rozhodovat jen pro stranické kandidátní listiny, letos se země vrátila k předchozímu modelu: polovina mandátů bude rozdělena podle stranických soupisek kandidátů, tedy poměrným systémem, a druhých 225 křesel většinovou volbou v jednomandátových okruzích. Ve 38 ruských regionech se kromě toho konají volby místních zákonodárných orgánů a v šesti oblastech přímé volby starostů.

V roce 2011 se do Státní dumy dostaly stejné strany jako letos. Potvrdí-li se však první odhady, všechny kromě Žirinovského populistů ztratily.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy