Kvůli podvodům můžeme zrušit výsledky na Sibiři, připustila šéfka ruské volební komise

Michael Švec ČTK Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2016 15:41
Přes 110 milionů ruských voličů v neděli rozhoduje o novém složení Státní dumy – dolní komory ruského parlamentu. Všeobecně se předpokládá úspěch prokremelské vládní strany Jednotné Rusko spojované s osobou prezidenta Vladimira Putina, které průzkumy slibovaly kolem padesáti procent hlasů. I přes ujišťování Moskvy, že nedělní hlasování bude nejférovější v novodobé ruské historii, se už množí obvinění z volebních podvodů.
Prezident Putin hlasuje.
Prezident Putin hlasuje. | Foto: ČTK

Moskva – Kvůli údajným podvodům mohou být zrušeny výsledky ruských parlamentních voleb v Altajském kraji na Sibiři. Prohlásila to šéfka ruské centrální volební komise Ella Pamfilovová s tím, že incidenty při nedělním hlasování bude prošetřen.

„Důkladně se teď zabýváme situací, která vznikla v Altajském kraji. Jestli se potvrdí skutečnosti, o nichž od rána hovoří některé rozhlasové stanice, přikročíme k těm nejzávažnějším opatřením včetně trestních oznámení či posouzení možnosti zrušení voleb,“ prohlásila Pamfilovová podle agentury Interfax.

Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne
2:20
Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne | Video: Martin Novák

V krajském správní centru Barnaulu bylo podle Interfaxu zadrženo asi 20 lidí se šesti automobily, kteří podle udání některých politických stran měli za úkol neoprávněně hlasovat v různých volebních okrscích. Podle Pamfilovové už situaci řeší policie.

O možných podvodech informovaly také pozorovatelské skupiny vyslané prezidentskou radou pro lidská práva. „Informace o narušeních přicházejí stále z nejrůznějších regionů,“ prohlásil pro Interfax šéf komise pro voličská práva Ilja Šablinskij.

Nepokoje před ambasádou v Kyjevě

Nejméně dva lidé byli podle ukrajinské agentury Unian zadrženi při nepokojích před budovou ruského velvyslanectví v Kyjevě. Nacionalističtí demonstranti se tam snažili zabránit Rusům v přístupu do volební místnosti, která byla v prostorách ambasády zřízena. Jeden z voličů byl podle agentury zbit.

Hlasování skončí v 19:00 SELČ s výjimkou Kaliningradské oblasti – enklávy hraničící s Litvou a Polskem, kde se volební místnosti uzavřou o hodinu později. Večer se čekají první odhady výsledků, předběžné oficiální údaje mají být k dispozici v pondělí. Jiný výsledek, než jasná výhra "Putinova" Jednotného Ruska, by byl překvapením.

O 450 křesel v Dumě soupeří kandidáti 14 politických subjektů. Kromě Jednotného Ruska řízeného premiérem Dmitrijem Medveděvem průzkumy předpovídají úspěch nacionalistické Liberálnědemokratické strany Vladimira Žirinovského, komunistů strany Spravedlivé Rusko.

Protikremelská opozice bude patrně v dumě chybět – pokusy o její společnou kandidátku byly neúspěšné, a tak se o přízeň voličů samostatně ucházejí mimo jiné obě hlavní opoziční strany – Jabloko a Parnas. Nejpopulárnější ruský opozičník Alexej Navalnyj kvůli podmínečnému odsouzení za údajnou zpronevěru kandidovat podle zákona nesmí a jeho protikorupční Strana pokroku nedostala úřední registraci.

Při předchozích volbách v roce 2011 kritici Kremlu obvinili úřady z volebních podvodů a zorganizovali po hlasování rozsáhlé protesty. Nyní ruské vedení ujišťuje, že volby budou těmi nejčistšími v novodobé historii Ruska. 

Jen pozitivní zprávy z Krymu, překroucené zpravodajství o migraci i průjezdu Nočních vlků Českem. I tak informují média v Rusku. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy