Kvůli podvodům můžeme zrušit výsledky na Sibiři, připustila šéfka ruské volební komise

Michael Švec ČTK Michael Švec, ČTK
Aktualizováno 18. 9. 2016 15:41
Přes 110 milionů ruských voličů v neděli rozhoduje o novém složení Státní dumy – dolní komory ruského parlamentu. Všeobecně se předpokládá úspěch prokremelské vládní strany Jednotné Rusko spojované s osobou prezidenta Vladimira Putina, které průzkumy slibovaly kolem padesáti procent hlasů. I přes ujišťování Moskvy, že nedělní hlasování bude nejférovější v novodobé ruské historii, se už množí obvinění z volebních podvodů.
Prezident Putin hlasuje.
Prezident Putin hlasuje. | Foto: ČTK

Moskva – Kvůli údajným podvodům mohou být zrušeny výsledky ruských parlamentních voleb v Altajském kraji na Sibiři. Prohlásila to šéfka ruské centrální volební komise Ella Pamfilovová s tím, že incidenty při nedělním hlasování bude prošetřen.

„Důkladně se teď zabýváme situací, která vznikla v Altajském kraji. Jestli se potvrdí skutečnosti, o nichž od rána hovoří některé rozhlasové stanice, přikročíme k těm nejzávažnějším opatřením včetně trestních oznámení či posouzení možnosti zrušení voleb,“ prohlásila Pamfilovová podle agentury Interfax.

Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne
2:20
Martin Novák: Pevnost Putin je dobře strážená, ruská revoluce teď nevypukne | Video: Martin Novák

V krajském správní centru Barnaulu bylo podle Interfaxu zadrženo asi 20 lidí se šesti automobily, kteří podle udání některých politických stran měli za úkol neoprávněně hlasovat v různých volebních okrscích. Podle Pamfilovové už situaci řeší policie.

O možných podvodech informovaly také pozorovatelské skupiny vyslané prezidentskou radou pro lidská práva. „Informace o narušeních přicházejí stále z nejrůznějších regionů,“ prohlásil pro Interfax šéf komise pro voličská práva Ilja Šablinskij.

Nepokoje před ambasádou v Kyjevě

Nejméně dva lidé byli podle ukrajinské agentury Unian zadrženi při nepokojích před budovou ruského velvyslanectví v Kyjevě. Nacionalističtí demonstranti se tam snažili zabránit Rusům v přístupu do volební místnosti, která byla v prostorách ambasády zřízena. Jeden z voličů byl podle agentury zbit.

Hlasování skončí v 19:00 SELČ s výjimkou Kaliningradské oblasti – enklávy hraničící s Litvou a Polskem, kde se volební místnosti uzavřou o hodinu později. Večer se čekají první odhady výsledků, předběžné oficiální údaje mají být k dispozici v pondělí. Jiný výsledek, než jasná výhra "Putinova" Jednotného Ruska, by byl překvapením.

O 450 křesel v Dumě soupeří kandidáti 14 politických subjektů. Kromě Jednotného Ruska řízeného premiérem Dmitrijem Medveděvem průzkumy předpovídají úspěch nacionalistické Liberálnědemokratické strany Vladimira Žirinovského, komunistů strany Spravedlivé Rusko.

Protikremelská opozice bude patrně v dumě chybět – pokusy o její společnou kandidátku byly neúspěšné, a tak se o přízeň voličů samostatně ucházejí mimo jiné obě hlavní opoziční strany – Jabloko a Parnas. Nejpopulárnější ruský opozičník Alexej Navalnyj kvůli podmínečnému odsouzení za údajnou zpronevěru kandidovat podle zákona nesmí a jeho protikorupční Strana pokroku nedostala úřední registraci.

Při předchozích volbách v roce 2011 kritici Kremlu obvinili úřady z volebních podvodů a zorganizovali po hlasování rozsáhlé protesty. Nyní ruské vedení ujišťuje, že volby budou těmi nejčistšími v novodobé historii Ruska. 

Jen pozitivní zprávy z Krymu, překroucené zpravodajství o migraci i průjezdu Nočních vlků Českem. I tak informují média v Rusku. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy