Damašek – OSN má v plánu v příštích pěti dnech rozdat humanitární pomoc asi 150 tisícům Syřanů, kteří žijí uvězněni v obklíčených oblastech.
Organizace tak chce využít částečný klid zbraní, který v Sýrii platí od minulé soboty. Bojující strany si sice stěžují na jeho porušování, celkově se ale zdá, že dohoda platí.
Situaci za "mnohem lepší" označil i představitel jedné z významných syrských opozičních skupin. "Tu a tam se setkáváme s jeho porušováním, ale obecně je to mnohem lepší než dříve," uvedl jeden z vůdců Syrské opoziční vyjednávací komise (HNS) Rijád Hidžáb. Jeho kolega Asad Zúbí ale tak optimistický není. Podle něj porušování dohody může vést k "úplné anulaci" příměří, uvedla agentura Reuters.
OSN nicméně v tuto chvíli zůstává optimistická, podle pondělního vyjádření generálního tajemníka Pan Ki-muna se příměří i přes incidenty dodržuje. "Je to nejlepší šance na trvalý mír a stabilitu, jakou Syřané měli za posledních pět let," uvedl v neděli koordinátor pomoci OSN v Damašku Yacoub El Hillo. Zároveň však varoval, že pouhé příměří není dostačující. "Bez smysluplného politického procesu a politického řešení nebude klid zbraní ani přístup humanitární pomoci pro ukončení krize v Sýrii stačit," uvedl.
Pomoc poputuje do těžko přístupných oblastí
OSN by do konce března chtěla dopravit pomoc k asi 1,7 milionu lidí žijících v těžko dostupných oblastech.
Ještě během pondělí by přitom pomoc mohla ideálně dorazit do města Muadamíja, ve středu pak do dalších tří obcí - Zabadání, Fúa, Kafrajá a Madája. V pátek se snad dočkají obyvatelé města Kafr Batná.
OSN odhaduje, že v obléhaných zónách žije téměř 500 000 lidí z celkem 4,6 milionu, jimž je obtížné dodat pomoc. Světová organizace však doufá, že klid zbraní, který začal platit v noci z pátku na sobotu, uvolní 15 blokád.
Na největší obléhání zhruba 200 000 lidí ve městě Dajr az-Zaur se klid zbraní nevztahuje, protože z dohody o příměří byl vyloučen takzvaný Islámský stát. OSN se tam minulý týden pokusila shodit humanitární pomoc z letounů, ale kvůli silnému větru téměř veškerá 21tunová dodávka potravin minula cíl, ztratila se nebo byla zničena poté, co se neotevřely padáky.
"V první řadě se budeme snažit dodávat potraviny po zemi, protože je to nejúčinnější způsob. Je to způsob, jak můžeme dodat největší množství jídla. Existují ale některé oblasti země, kde se nemůžeme dostat přes bojovou linii," sdělil serveru BBC mluvčí Světového potravinového programu OSN Greg Barrow.
Porušování příměří
Bojující strany o víkendu informovaly o řadě případů, kdy došlo k porušení dohody o příměří. Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr v neděli z porušování obvinil ruská a syrská letadla. Syrská opozice podle agentury AFP tvrdí, že Damašek a jeho spojenci jen v sobotu porušili příměří v 15 případech.
Hlášeny byly nálety na několik měst v provincii Aleppo, není ale zatím jasné, čí stroje je dnes ráno provedly. Syrští povstalci tvrdí, že stroje byly ruské.
Ruské koordinační centrum v Sýrii v neděli odpoledne uvedlo, že příměří je převážně dodržováno. V předchozích 24 hodinách přitom zaznamenalo devět případů porušení příměří.
Klid zbraní platí jen mezi syrskou armádou a syrskými povstalci, nevztahuje se ale na radikální hnutí Islámský stát a frontu An-Nusra a jimi ovládané oblasti.