Američané mají plán B, selže-li příměří v Sýrii. Saúdové chtějí poslat protiletadlové střely

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 26. 2. 2016 12:59
CIA a Pentagon chtějí, aby Barack Obama udělal více pro syrskou opozici přímo na bojišti, pokud Rusko a Asad nedodrží podmínky příměří. Saúdský ministr zahraničí Adíl Džubajr na přímou otázku časopisu Der Spiegel, zda Rijád je pro dodávky protiletadlových zbraní rebelům, odpověděl: "Ano. Změnilo by to poměr sil na bojišti v Sýrii."
Příslušník povstaleckých jednotek kontroluje vypálenou raketu na jihozápadě Sýrie.
Příslušník povstaleckých jednotek kontroluje vypálenou raketu na jihozápadě Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek – Selže-li v Sýrii příměří, válka bude ještě horší než předtím a Rusko musí počítat s tím, že povstalci dostanou ze zahraničí větší podporu.

Ústřední zpravodajská služba (CIA) a Pentagon podle listu Wall Street Journal tlačí na prezidenta Baracka Obamu, aby rebelům, čelícím už pět měsíců masivnímu ruskému bombardování, poskytl více zbraní nebo alespoň více zpravodajských informací.

Saúdská Arábie zvažuje dodání střel země – vzduch, které by ohrozily ruská letadla a helikoptéry. S tím, jak se blíží boje k turecké hranici, také roste možnost přímého střetu mezi Ruskem a Tureckem.

Příměří má platit od dnešních třiadvaceti hodin. Moskva se ale nezavázala přímo k tomu, že ukončí nálety. S klidem zbraní ale v pátek souhlasilo téměř 100 povstaleckých skupin a dříve deklaroval ochotu zastavit palbu i syrský prezident Bašár Asad.

Ve Washingtonu panuje vůči úmyslům Ruska skepse, přestože ruský prezident Vladimir Putin kvůli dohodě telefonoval Obamovi a saúdskoarabskému králi Salmánovi.

"Uvidíme za měsíc či dva, nakolik se věci vážně změnily. Máme připravený plán B, pokud Damašek a Moskva závazkům o klidu zbraní nedostojí," uvedl americký ministr zahraničí John Kerry, aniž by obsah plánu konkretizoval.

Podle listu Wall Street Journal chce ministerstvo obrany dodávat rebelům zbraně a zpravodajské informace. Obama se to však zdráhá učinit, protože nechce zabřednout do takzvané zástupné války (proxy war) s Ruskem na území Sýrie.

Ruské bombardéry provedly od konce září na osm tisíc náletů a změnily situaci na bojišti. Asadův režim získal zpět některé oblasti na západě země a postoupil k východní části Aleppa, ovládané opozičními bojovníky.

Saúdský ministr zahraničí Adíl Džubajr na přímou otázku časopisu Der Spiegel, zda Rijád je pro dodávky protiletadlových zbraní rebelům, odpověděl: "Ano. Změnilo by to poměr sil na bojišti v Sýrii."

Dohodnuté příměří se netýká Islámského státu a také organizace Fronta al-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě. Bojovníci Nusry patří mezi ty, kteří válčí s Asadovým režimem na západě a severu Sýrie.

Rusové tvrdí, že nebombardují žádné umírněné povstalce, ale právě Frontu al-Nusrá nebo Islámský stát.

Ruská analytička Marija Lipmanová ale řekla agentuře AFP, že Vladimir Putin nyní nemá zájem na pokračování bojů a stačí mu, že stabilizoval Asadův režim, a Moskva s Damaškem tak mohou vyjednávat v lepší, silnější pozici.

"Vidíme snahu Ruska pomalu ukončit vojenské operace a snažit se těžit z toho, že Rusko může o Sýrii jednat na stejné úrovni jako Spojené státy. Jako rovný s rovným," uvedla Lipmanová.

Kromě Ruska podporuje Asada Írán a libanonský Hizballáh, na straně rebelů jsou hlavně Turecko a Saúdská Arábie.

Od vypuknutí konfliktu v Sýrii uplyne v březnu pět let. Odhady počtu obětí se různí, zřejmě ale zemřelo více než 300 tisíc lidí.

Asadův režim a velitelé povstalců v minulosti uzavřeli několik lokálních příměří. To současné je ale první dohodnuté v celé Sýrii mezi vládou a opozicí.

Zatímco syrské vládní síly postupují na největší město země Aleppo, tisíce lidí před nimi prchají na sever k turecké hranici. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Ve věku 72 let zemřel americký baskytarista kapely ZZ Top Dusty Hill

Ve věku 72 let zemřel americký hudebník Dusty Hill, který strávil více než 50 let jako baskytarista rockové kapely ZZ Top. Podle magazínu Rolling Stone to dnes oznámili zbylí dva členové tohoto texaského tria Billy Gibbons a Frank Beard. Jejich kolega podle prohlášení skupiny zemřel ve spánku u sebe doma v Houstonu.

"Budeš nám moc chybět, amigo," uvedli ve společném prohlášení zpěvák a bubeník. Jejich zesnulý kolega se narodil 19. května 1949 ve městě Dallas jako Joseph Michael Hill. S Gibbonsem a Beardem se spojil těsně před dokončením první desky ZZ Top a sestava kapely už se od té doby až do posledních alb a turné neměnila.

"Nám a nespočtu fanoušků po celém světě bude chybět tvoje spolehlivost, tvoje dobrácká povaha a tvoje neochvějné odhodlání dodávat 'Topu' ten monumentální podklad," napsali Gibbons a Beard. Časopis Rolling Stone napsal, že Hill začal na baskytaru hrát ve 13 letech. Před několika lety v rozhovoru uvedl, že na rozdíl od "většiny basáků" nezačínal s klasickou kytarou, ale jako zpěvák.

Kapela ZZ Top vydala své první studiové album v roce 1971 a na kontě jich má celkem 15, ve své tvorbě kombinuje hard rock, blues rock nebo takzvaný jižanský rock. V roce 2004 bylo trio uvedeno do rokenrolové síně slávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Malé letadlo se na západě Ukrajiny zřítilo na dům, čtyři lidé zahynuli

Malé letadlo se v úterý na západě Ukrajině zřítilo na soukromý dům, který vzápětí začal hořet. Neštěstí si vyžádalo čtyři lidského životy - zahynul ukrajinský pilot a tři cestující ze Spojených států. V domě u vsi Šeparivci v Ivano-Frankivské oblasti v okamžiku nehody nikdo nebyl, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na záchranáře a policii. Hasičům se požár na ploše asi 100 metrů čtverečních podařilo uhasit asi hodinu po pádu letadla.

Zřícený letoun pilotoval místní obyvatel, cestující byli cizinci. Agentura Unian později s odvoláním na židovskou obec uvedla, že v letadle kromě pilota zahynuli cestující ze skupiny chasidských židů ze Spojených států, kteří jsou v oblasti na dovolené; všichni měli americké občanství. Stroj pilotoval profesionální letec se čtyřicetiletou praxí, bývalý vojenský pilot, který se angažoval v rozvoji sportovního létání a ultralightů a působil také jako letecký instruktor.

Havarovaný stroj byl podle ukrajinského deníku WT10 Advantic, což je podle dostupných informací letadlo navržené a vyvíjené společností Aerospool z Prievidze na Slovensku. V nabídce na jejím webu ale aktuálně tento typ nefiguruje a vedení firmy je právě na dovolené. Stroj se podle dostupných informací prodával v rozloženém stavu, aby si jej zákazník sestavil sám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy