Američané mají plán B, selže-li příměří v Sýrii. Saúdové chtějí poslat protiletadlové střely

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 26. 2. 2016 12:59
CIA a Pentagon chtějí, aby Barack Obama udělal více pro syrskou opozici přímo na bojišti, pokud Rusko a Asad nedodrží podmínky příměří. Saúdský ministr zahraničí Adíl Džubajr na přímou otázku časopisu Der Spiegel, zda Rijád je pro dodávky protiletadlových zbraní rebelům, odpověděl: "Ano. Změnilo by to poměr sil na bojišti v Sýrii."
Příslušník povstaleckých jednotek kontroluje vypálenou raketu na jihozápadě Sýrie.
Příslušník povstaleckých jednotek kontroluje vypálenou raketu na jihozápadě Sýrie. | Foto: Reuters

Damašek – Selže-li v Sýrii příměří, válka bude ještě horší než předtím a Rusko musí počítat s tím, že povstalci dostanou ze zahraničí větší podporu.

Ústřední zpravodajská služba (CIA) a Pentagon podle listu Wall Street Journal tlačí na prezidenta Baracka Obamu, aby rebelům, čelícím už pět měsíců masivnímu ruskému bombardování, poskytl více zbraní nebo alespoň více zpravodajských informací.

Saúdská Arábie zvažuje dodání střel země – vzduch, které by ohrozily ruská letadla a helikoptéry. S tím, jak se blíží boje k turecké hranici, také roste možnost přímého střetu mezi Ruskem a Tureckem.

Příměří má platit od dnešních třiadvaceti hodin. Moskva se ale nezavázala přímo k tomu, že ukončí nálety. S klidem zbraní ale v pátek souhlasilo téměř 100 povstaleckých skupin a dříve deklaroval ochotu zastavit palbu i syrský prezident Bašár Asad.

Ve Washingtonu panuje vůči úmyslům Ruska skepse, přestože ruský prezident Vladimir Putin kvůli dohodě telefonoval Obamovi a saúdskoarabskému králi Salmánovi.

"Uvidíme za měsíc či dva, nakolik se věci vážně změnily. Máme připravený plán B, pokud Damašek a Moskva závazkům o klidu zbraní nedostojí," uvedl americký ministr zahraničí John Kerry, aniž by obsah plánu konkretizoval.

Podle listu Wall Street Journal chce ministerstvo obrany dodávat rebelům zbraně a zpravodajské informace. Obama se to však zdráhá učinit, protože nechce zabřednout do takzvané zástupné války (proxy war) s Ruskem na území Sýrie.

Ruské bombardéry provedly od konce září na osm tisíc náletů a změnily situaci na bojišti. Asadův režim získal zpět některé oblasti na západě země a postoupil k východní části Aleppa, ovládané opozičními bojovníky.

Saúdský ministr zahraničí Adíl Džubajr na přímou otázku časopisu Der Spiegel, zda Rijád je pro dodávky protiletadlových zbraní rebelům, odpověděl: "Ano. Změnilo by to poměr sil na bojišti v Sýrii."

Dohodnuté příměří se netýká Islámského státu a také organizace Fronta al-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě. Bojovníci Nusry patří mezi ty, kteří válčí s Asadovým režimem na západě a severu Sýrie.

Rusové tvrdí, že nebombardují žádné umírněné povstalce, ale právě Frontu al-Nusrá nebo Islámský stát.

Ruská analytička Marija Lipmanová ale řekla agentuře AFP, že Vladimir Putin nyní nemá zájem na pokračování bojů a stačí mu, že stabilizoval Asadův režim, a Moskva s Damaškem tak mohou vyjednávat v lepší, silnější pozici.

"Vidíme snahu Ruska pomalu ukončit vojenské operace a snažit se těžit z toho, že Rusko může o Sýrii jednat na stejné úrovni jako Spojené státy. Jako rovný s rovným," uvedla Lipmanová.

Kromě Ruska podporuje Asada Írán a libanonský Hizballáh, na straně rebelů jsou hlavně Turecko a Saúdská Arábie.

Od vypuknutí konfliktu v Sýrii uplyne v březnu pět let. Odhady počtu obětí se různí, zřejmě ale zemřelo více než 300 tisíc lidí.

Asadův režim a velitelé povstalců v minulosti uzavřeli několik lokálních příměří. To současné je ale první dohodnuté v celé Sýrii mezi vládou a opozicí.

Zatímco syrské vládní síly postupují na největší město země Aleppo, tisíce lidí před nimi prchají na sever k turecké hranici. | Video: Radio Free Europe/Radio Liberty
 

Právě se děje

před 5 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy