Příměří v Sýrii vydrželo jen pár hodin. Při výbuchu v centrální oblasti země zemřeli dva lidé

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 2. 2016 8:23
Klid zbraní, k němuž se přihlásila řada syrských ozbrojených skupin i režim Bašára Asada, začal platit ve 23:00 SEČ. Rezoluce Rady bezpečnosti OSN požaduje, aby ho respektovaly všechny strany syrské občanské války. Šéf radikální sunnitské An-Nusry však příměří odmítl.
Syrské děti u turecké hranice
Syrské děti u turecké hranice | Foto: Reuters

Damašek/New York - Příměří, k němuž se přihlásila řada syrských ozbrojených skupin i režim Bašára Asada, začalo v Sýrii platit v pátek ve 23:00 SEČ.

Klid zbraní ale jen o pár hodin později narušil incident v centrální části země. Exploze auta s trhavinami při vjezdu do města Salamíja, které je pod kontrolou vládních sil, zabila dva lidi a několik dalších zranila. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Po vyhlášení příměří se prozatím zastavily boje v západní části země. Vyplývá to podle agentury Reuters z informací OSN a Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Hlášeny prý byly pouze izolované případy střelby.

 "V Damašku a jeho okolí poprvé za několik let zavládl klid," uvedl ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán. Upozornil nicméně, že krátce po vyhlášení příměří byla slyšet střelba ve městě Halab. Došlo prý také k výbuchům v provincii Homs, jejich příčina však není známá.

Rada bezpečnosti OSN krátce předtím jednomyslně přijala rezoluci podporující dohodu o příměří, kterou zprostředkovaly Spojené státy a Rusko.

Rezoluce požaduje, aby klid zbraní respektovaly všechny strany syrské občanské války. Zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura zároveň oznámil, že v případě dodržování příměří hodlá 7. března obnovit mírové rozhovory.

K příměří se zavázala syrská vláda i opozice, dohoda se nicméně nevztahuje na radikály z Islámského státu a z fronty An-Nusra. Zastavení palby by mimo jiné mělo umožnit, aby se k civilistům dostaly potřebné dodávky humanitární pomoci.

Šéf radikální sunnitské An-Nusry příměří odmítl. Jeho muži budou v Sýrii bojovat do poslední kapky krve, řekl abú Muhammad Džúlání v nahrávce, ze které citoval server Orient News.

Mírové rozhovory mezi syrskou vládou a opozicí byly zahájeny na konci ledna v Ženevě, 3. února je však de Mistura přerušil, protože nebylo dosaženo potřebného pokroku. Znepřátelené strany tehdy nejednaly přímo, ale pouze skrze prostředníky.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy