Paříž - Francouzi se zpravidla brání zuby nehty tomu, aby přejímali americké vzory. Svému prezidentskému kandidátovi se ale tamní socialistická strana rozhodla poskytnout zdání přímého mandátu, a uspořádala proto primárky made in USA.
Podle očekávání v nich uspěl někdejší první tajemník strany Francois Hollande. Do druhého kola postoupil společně se svou nástupkyní ve funkci Martine Aubryovou.
Primárky socialistů se ovšem neodehrávaly v americkém stylu, který Evropanům "nevoní". Šestice kandidátů se utkala v sérii přímých televizních přenosů, kde čelili otázkám z diváckého pléna, osobním útokům známým z volebních kampaní v USA se však vyhnula.
Hollanda podpořilo třicet devět procent z přibližně dvou a půl milionu "registrovaných" voličů socialistické strany, o devět procent více než Aubryovou.
K registraci přitom stačilo zaplatit jedno euro a v krátkém prohlášení se přihlásit k hodnotám sdíleným francouzskými socialisty. Vládní pravicový Svaz za lidové hnutí (UMP) fakt, že Hollandovi spolustraníci zorganizovali vůbec první primárky ve Francii, ostře kritizoval, sám se k nim ale chystá v souvislosti s prezidentskými volbami v roce 2017.
Do těch v příštím roce poslal totiž stávajícího držitele úřadu Nicolase Sarkozyho.
Reflexe bez charismatu
Hollande i Aubryová platí za typické představitele levého středu a jejich úspěch v primárkách se očekával.
Oba se stali žhavými favority poté, co se bývalý předseda Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn "zapomněl" v jistém newyorském hotelu a vrhl se na pokojskou. Jeho obhájcům se sice podařilo zpochybnit důvěryhodnost výpovědi napadené, pro prezidentské tužby Strauss-Kahna to však znamenalo s okamžitou platností konec.
Francouzští socialisté si byli dobře vědomi toho, že další kaňku na své pověsti si už nemohou dovolit, a tak se primárky nesly ve vcelku přátelském duchu a špinavé prádlo se příliš nevytahovalo. Smířlivě se k poraženým účastníkům prvního kola - a ostatně i Aubryové - nakonec zachoval také Hollande.
"Voliči chtějí, abychom vyhráli prezidentské volby," řekl deníku Le Monde po vyhlášení předběžných výsledků prvního kola. "Chtějí kandidáta, který díky důvěryhodnému programu sjednotí levici. A já takovéto garance představuji. Co se týče Martine Aubryové a mě, vyměňujeme si argumenty, avšak navzájem se respektujeme."
Hollande se pro vítězství v prvním kole nemusel nijak nadřít. Stačilo dostát svému image politika schopného reflexe, byť bez charismatu.
Royalová propadla
Velkým překvapením primárek je třetí místo a sedmnáct procent hlasů, které získal právník Arnaud Montenbourg, prezentující se jako bojovník s globálním kapitalismem. Zcela naopak propadla někdejší souputnice Hollandeho a neúspěšná kandidátka předchozích prezidentských voleb Segolene Royalová.
Možná také proto, že se jako jediná z kandidátů snížila k osobním výpadům vůči svému dřívějšímu partnerovi. Aubryová oproti tomu vítězi prvního kola pouze jemně vytýkala, že je příliš smířlivý k současnému systému ztělesňovanému Sarkozym.
Ať již ale v druhém kole socialistických primárek tuto neděli vyhraje Hollande či Aubryová, jisté je jedno: Vítěz s velkou pravděpodobností vtáhne na jaře příštího roku do Ellysejského paláce a poražený usedne do premiérského křesla.
Francouzi mají vlády UMP dost a ve volbách to největší pravicové formaci v zemi zřejmě důkladně spočítají. V Sarkozyho vítězství ani zmrtvýchvstání postgaullistů v následných parlamentních volbách nevěří totiž v zemi galského kohouta vůbec nikdo.