reklama
 
 

Přijímejme migranty z Norska, ne ty z "pr**lí světa", řekl podle médií Trump. Ten to ale popřel

Aktualizováno 12. 1. 2018 19:04
Podle listu The Washington Post směřovala poznámka na adresu lidí z Haiti a afrických zemí.

Washington - Americký prezident Donald Trump se na čtvrteční schůzce se senátory za použití vulgárního výrazu pozastavil nad tím, proč se do USA stěhují lidé z "pr**lí světa". Tvrdí to americká média s tím, že Trumpova slova byla určena pro zbídačené Haiti či chudé africké státy.

"Proč sem necháváme všechny ty lidi z pr**lí světa přicházet?" řekl podle zdrojů amerických médií prezident zákonodárcům během debaty v oválné pracovně Bílého domu s tím, že lepší by byli přistěhovalci například z Norska. Trump k vyjádření použil vulgarismus "shithole country", který lze přeložit i jako zapadákov či díra.

Trump v pátek na Twitteru použití takového hanlivého výrazu odmítl. Mezitím se ale proti prezidentovi vzedmula vlna kritiky a obvinění z rasismu, podobně se vyjádřil i mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville.

"Slova, která jsem na setkání DACA (programu pro přistěhovalce, kteří do USA přišli jako děti) použil, byla tvrdá, ale takovýto slovník jsem nepoužil," napsal.

Někteří účastníci čtvrteční schůzky ale trvají na tom, že právě takový výrok z úst prezidenta zazněl. Podle demokratického senátora Dicka Durbina ho Trump vyslovil dokonce několikrát. "Shithole bylo přesně to slovo, které prezident pronesl, a to opakovaně," řekl Durbin.

Nejšpinavější žumpa

Zaskočeni podle listu The Washington Post byli i přítomní republikánští a demokratičtí senátoři. Jakmile média zveřejnila Trumpova slova, okamžitě se proti prezidentovi vzedmula vlna kritiky.

"Pokud je to pravda, jsou to šokující a ostudné výroky amerického prezidenta," konstatoval mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. "Není pro to jiné označení než 'rasistické'," dodal s tím, že takto není možné hovořit o celých státech a kontinentech, jejichž obyvatelé nejsou v USA vítáni.

Karibský stát Haiti, kterému měl být podle amerických médií spolu s Afrikou Trumpův výrok určen, vyjádřil šok a krajní pohoršení. Haitské ministerstvo zahraničí si povolalo amerického velvyslance a očekává vysvětlení.

Na Twitteru se do šéfa Bílého domu tvrdě pustil bývalý mexický prezident Vicente Fox, který Trumpova ústa přirovnal k nejšpinavější žumpě.

Bulvární deník New York Daily News v pátečním vydání Trumpa na titulní straně zesměšnil nelichotivou ilustrací exkrementu s Trumpovým účesem.

List Miami Herald se pak Trumpa zeptal, zda za díru považuje i jižní Floridu, kde žije početná komunita přistěhovalců z karibských států.

A vláda jihoafrického státu Botswana se Trumpa oficiálně zeptala, zda tuto zemi snad taky počítá mezi ony "pr**le světa".

Šéf americké diplomatické mise v Panamě John Feeley na protest proti Trumpově chování rezignoval. Ministerstvu zahraničí USA podle Reuters vzkázal, že už není schopen prezidentovi sloužit.

Sám Bílý dům ale nepopřel, že by Trump zmíněný vulgarismus pronesl. "Jistí politici ve Washingtonu chtějí bojovat za cizí země, ale prezident Trump bude vždy bojovat za americký lid," řekl v reakci mluvčí Raj Shah.

Nevlídná a elitářská slova

Skupina zákonodárců přezdívaná "gang šesti" jednala o podobě migrační reformy včetně zabezpečení hranic, vízové loterie, spojování rodin či programu DACA.

Demokraté usilovali právě o zachování tohoto programu, jenž chrání okolo 800 tisíc mladých přistěhovalců bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti. Republikáni chtěli výměnou za to do návrhu začlenit posílení ochrany hranice s Mexikem, která podle Trumpových představ měla počítat i se stavbou zdi.

Expresivní slova o zapadákovech padla z Trumpových úst údajně v okamžiku, kdy demokratický senátor Richard Durbin hovořil o programech dočasných povolení k pobytu, která USA udělovaly občanům zemí, jež postihly přírodní katastrofy, válka či epidemie. Tato povolení v minulosti dostávali mimo jiné občané Salvadoru, Guatemaly či právě Haiti.

Republikánská členka Sněmovny reprezentantů Mia Loveová, dcera haitských přistěhovalců, prezidentova slova označila za "nevlídná, rozdělující a elitářská" a vyzvala jej, aby se omluvil.

Republikánský senátor Orrin Hatch po Trumpovi chce, aby podrobně svůj komentář vysvětlil. Hatchův demokratický kolega Richard Blumenthal zase prohlásil, že Trump svůj rasistický postoj chabě maskuje jako přistěhovaleckou politiku.

autor: ČTK | 12. 1. 2018 8:02

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama