Ta druhá "Fire and Fury". V USA je bestsellerem i práce se stejným názvem jako kniha o Trumpovi

Zahraničí Zahraničí
10. 1. 2018 11:40
Američtí čtenáři si masově pletou název výbušné knihy o prezidentu Donaldu Trumpovi s odbornou historickou prací o spojeneckém bombardování Německa za druhé světové války.
Bestseller Michaela Wolffa.
Bestseller Michaela Wolffa. | Foto: Reuters

Washington - Kontroverzní publikace "Fire and Fury (Oheň a hněv)" o Donaldu Trumpovi jde už skoro týden v USA i po celém světě na dračku a její náklad se podle nakladatele blíží 1 milionu kusů. K velkému překvapení kanadského autora ale vyletěl raketově nahoru i prodej tlusté odborné knihy staré deset let. Nese totiž úplně stejný název: "Fire and Fury".

Publikace kanadského politologa Randalla Hansena popisuje spojenecké bombardování nacistického Německa v letech 1942 až 1945. Tak také knihu zřetelně prezentuje její podtitul.

Vlně obřího zájmu o dílo Michaela Wolffa o zákulisí Bílého domu to ale evidentně nevadí. A odborná politologická práce se znovu dostala na seznam bestsellerů. "Neviděl jsem tak velký zájem o mou knihu od doby, kdy vyšla," cituje list The Guardian profesora politologie na Torontské univerzitě Randalla Hansena.

Minulý týden v pátek byl Hansen shodou okolností ve Washingtonu a žertoval tam s kolegy o knize se stejným názvem, kterou on vydal už před lety.

Když se pak podíval na Amazon, zjistil, že jeho Fire and Fury figuruje mezi bestsellery ve třech kategoriích. "Pobavilo mě to a ptal jsem se sám sebe, jestli jsou lidé opravdu tak hloupí, že si ty knihy pletou," řekl Hansen.

Profesor zatím neví, kolik jeho knih se v posledních dnech prodalo. To se ukáže až příští měsíc, jak velká částka mu přijde na účet jako podíl z prodeje knihy. Už teď se ale ve svém tweetu ptá: "Vděčím snad Bannonovi a Trumpovi za vyšší tantiémy? Jestli ano, tak ironie nezná hranic."

Zatímco Wolff píše o ohni a hněvu v souvislosti s hrozbou války prezidenta Trumpa se Severní Koreou, Hansen se ve svém textu zabývá tím, jak oheň a hněv vypadají v praxi, když analyzuje dopady války na civilisty. "A mluvíme o tom v době, kdy máme v Bílém domě zbrklé, nevyrovnané, nepříčetné demagogy," uzavírá politolog Hansen pikantní a nečekaný osud svého deset let starého díla.

VIDEO: Komentář Daniela Anýže k nejnovějšímu dění kolem Donalda Trumpa. 

Donald Trump nedospěle zareagoval na část Kimova projevu, ve které upozornil, že má na stole po ruce tlačítko k možnému odpálení jaderných zbraní. | Video: Daniel Anýž
 

Právě se děje

Další zprávy