Evropská komise navrhla odebrání zmíněných peněz z unijních fondů určených Maďarsku, rozhodnout ale musí členské státy, konkrétně české předsednictví EU. A ještě konkrétněji ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který nyní předsedá sboru těchto ministrů ze zemí celé sedmadvacítky. Ti dostanou červenou kartu pro Budapešť na stůl.
Brusel dlouhodobě upozorňuje na korupci v Maďarsku a veřejné tendry šité na míru konkrétním zájemcům. Právě kvůli tomu by se podle něj měl proud peněz z EU omezit. Sankce by se tedy netýkala hodnotového sporu EU s Orbánem, například o potlačování nezávislých médií nebo opozice v Maďarsku.
Pokud Budapešť včas přijme nápravné kroky, může ještě odebrání peněz zabránit. Čas na předložení změn a jejich zavedení do praxe má do 19. listopadu.
Pokud by členské státy došly k závěru, že zpronevěra unijních peněz v Maďarsku pořád hrozí, mohou většinou hlasů ministrů financí schválit odebrání peněz. Hlasování ale musí dát na program předsednická země - nyní Česko.
Jak se k věci staví Zbyněk Stanjura, není jasné. Online deník Aktuálně.cz a Hospodářské noviny ho opakovaně kontaktovaly, ale neúspěšně. Stanjurova ODS nicméně Orbána dlouhodobě hájila před kritikou z Bruselu, názorový monolit strany se ale částečně rozpadl letos po ruské invazi na Ukrajinu, kdy se Orbán odmítl jasně postavit na stranu napadené země a blokoval kroky EU proti Rusku.
Zatímco šéf europoslanců za ODS Jan Zahradil Orbána nadále hájí, ministryně obrany Jana Černochová začala maďarského premiéra veřejně kritizovat. Kvůli Orbánovým postojům vůči Ukrajině odmítla jet na schůzku ministrů obrany ze zemí V4, kam Maďarsko patří. Sám Stanjura se k Orbánovi nikdy aktivně nevyjadřoval.
Chceme dialog s Maďarskem
Tiskový mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss řekl, že z "procesních důvodů" se Maďarsko nebude řešit na nejbližší schůzce ministrů financí EU naplánované na 4. října. "Ještě před tím musí věc projít pracovními výbory EU, takže říjnový termín by se nestihl," sdělil Aktuálně.cz.
"Obecně lze ale říct, že chceme dát Maďarsku šanci prokázat, že to s protikorupčními reformami myslí vážně," dodal mluvčí.
Podobně mluví vlivní zástupci ODS, kteří spoluutvářejí vládní politiku vůči EU, například europoslanec a bývalý vicepremiér Alexandr Vondra. "Naprosto chápu zájem a potřebu Evropské komise, že když něco platí, tak se zajímá o to, jak se peníze utratí," začal Vondra. "Ale chci, aby se to řešilo v nějakém dialogu s Maďarskem a nezadělalo se na kroky, které povedou třeba k jeho odchodu z EU," dodal.
Koaliční TOP 09 nebo Piráti Orbána dlouhodobě kritizují, Fialova vláda ale o tom, jak s možným trestem vůči Maďarsku naložit, ještě nejednala. "Zatím neexistuje nic jako vládní postoj k možnému odebrání peněz Maďarsku," potvrdil ve středu v Bruselu ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN). "Povedeme o tom debatu s premiérem příští týden a rozhodne klasicky vláda. Nezastírám, že to je jeden z bodů, který koaliční strany rozděluje," dodal.
Maďarsko slibuje nápravu
Maďarská vláda už představila Bruselu celkem sedmnáct zákonů a opatření, kterými chce odvrátit riziko ztráty peněz, a všechny hodlá ještě do konce tohoto týdne poslat k projednání do maďarského parlamentu.
"Jsou tam i návrhy, které bych ani nečekala, že přijdou. Například, že podezřelé transakce dostanou ihned na stůl k posouzení skutečně nezávislé instituce," řekla po zveřejnění možné sankce na Maďarsko komisařka Věra Jourová, odpovědná za právní stát. "Pokud Maďarsko splní, co slíbilo, mohlo by přesvědčit členské státy, aby proceduru zastavily," dodala.