Putin od sobotního ranního projevu, kdy hrozil rebelům mířícím na Moskvu tvrdými tresty a nazval je zrádci, také veřejně nevystoupil. Poté, co se Prigožin i se svými žoldnéři stáhl, vysílala ruská televize v neděli večer rozhovor s prezidentem, který byl ale natočený ve středu - tedy ještě před víkendovými vyhrocenými událostmi. Putin v něm optimisticky tvrdil, že Rusko dosáhne všech svých cílů na Ukrajině.
Ukrajinci se ovšem o víkendu bavili na Putinův účet a sociální sítě i diskuse pod texty na ukrajinských zpravodajských webech byly plné vtipů. Jeden například zněl: "Kyjev chtěl dobýt za tři dny, Moskvu málem ztratil za dva."
Nyní se spekuluje o tom, co obsahuje dohoda, která ukončila Prigožinovo "tažení" a již po telefonu uzavřel s Lukašenkem. S určitostí se neví nic, ale objevují se zprávy, že šéf wagnerovců dosáhl beztrestnosti pro sebe a své muže.
Otázka je, zda se mu podařilo vyjednat plánované začlenění wagnerovců do ruské armády nebo jestli Putin souhlasil s odvoláním ministra obrany Sergeje Šojgua. Člověka, kterého Prigožin obviňuje z mizerného vedení války na Ukrajině a z velkého počtu obětí mezi ruskými vojáky.
I bez odvolání Šojgua ale vychází Vladimir Putin z konfrontace oslabený. Padla jeho image silného a sebejistého politika, kterého nemůže nic ohrozit a jenž vyjednává jen z pozice síly. Fakt, že wagnerovci se dostali 200 kilometrů před Moskvu bez vážného odporu a centrální moc nebyla schopná reagovat, je nepochybně šokující pro všechny, kteří považovali Putinovo postavení za neotřesitelné a neprůstřelné.
O Rusech se traduje, že dokážou svému vůdci odpustit ledacos, ale neodpouštějí slabost. Je to samozřejmě zkratka a nadsázka, která neplatí pro všechny Rusy, ale Putinova image rozhodného vůdce nedělajícího chyby je pošramocená. "Ukázalo se, že car už není opravdový car. Ohrozil ho jeden z jeho vlastních mužů, nad kterým ztratil kontrolu," uvádí například ruský politolog Andrej Kolesnikov z moskevského výzkumného centra Carnegie Endowment, kterého cituje deník Wall Street Journal.
Konkurence pro Putina
Všichni z fotografií a videozáznamů viděli, jak se lidé na ulicích Rostova zdravili s Prigožinovými muži a vyjadřovali jim podporu. Většina Rusů to sice neuvidí, protože státní televize takové záběry neodvysílá, ale signál pro Putina je jasný: má konkurenci.
Lehkost, s jakou Prigožin rychle postupoval, také ukázala, že v silových strukturách - tedy armádě, policii a Federální a bezpečnostní službě (FSB) - by možná mnoha lidem Putinův náhlý konec nevadil, spíše by ho uvítali.
Není jasné, zda byl Prigožin s lidmi z těchto silových struktur domluvený, ale rozhodně se zdálo, že nikdo nespěchal Moskvu a Putina bránit. "Celý svět vidí, že Rusko je v hluboké politické krizi. Ano, puč tentokrát nevyšel, ale puče obvykle mívají pádný důvod. A pokud důvod trvá, puč se odehraje znovu," uvedl na Telegramu bývalý Putinův poradce a nyní prezidentův kritik Sergej Markov.
Rozhodnutí zaútočit na Ukrajinu se navíc obrací proti Putinovi. Představy o rychlém dobytí Kyjeva a nastolení proruského režimu nevyšly. Rusko má velké ztráty lidí i techniky, ekonomicky slábne a ve vztahu k Evropě a Spojeným státům je v nové studené válce.
Švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung, který ve svých komentářích a závěrech obvykle bývá střídmý a opatrný, tentokrát napsal: "Vojenské povstání ve vlastní zemi. Horší obrat mohlo původně plánované rychlé obsazení Ukrajiny mít jen těžko. Putin Rusko a svou vlastní moc namísto posílení destabilizoval."
Starý a nešťastný politik
Nervozitu už neskrývají ani režimní propagandisté, kteří dosud vyzývali k maximální podpoře Putina a agrese proti Ukrajině.
"Sobota zrodila milion otázek, na které musíme najít odpovědi. Jedna věc je ale jasná: Národní garda Ruské federace nemůže plnit své úkoly bez těžké vojenské techniky. Není prostě možné, aby měli jen pistole a samopaly," uvedl ve svém pořadu viditelně "přešlý" moderátor Vladimir Solovjov.
Ruská národní garda je organizace, která vznikla před sedmi lety na podporu putinského režimu a má přes 300 tisíc příslušníků. Ovšem v pátek a sobotu během Prigožinova pochodu o ní nebylo ani vidu, ani slechu.
Ruský historik Andrej Zubov, který žije v exilu v České republice, už dokonce vyhlíží Putinův konec. "Během 24 hodin se Putin v očích mnoha Rusů stal starým a nešťastným politikem. Pro ruskou elitu ztratil funkci arbitra. Čeká nás přeskupení moci v Kremlu," napsal.