Mezitím se objevilo více verzí a spekulací ohledně jeho příčiny, od srážky s hejnem ptáků po sestřelení ruskou protivzdušnou obranou, o kterém píší nezávislá ruská média.
Podle zdrojů Reuters z Ázerbájdžánu byla právě ruská protivzdušná obrana příčinou neštěstí. "Nikdo netvrdí, že to bylo úmyslné. S ohledem na zjištěná fakta však Baku očekává, že se ruská strana k sestřelení ázerbájdžánského letadla přizná," uvedl jeden ze zdrojů, podle něhož letadlo při příletu do Grozného kvůli zde nasazeným systémům elektronického boje nemohlo komunikovat.
Při zřícení letadla, které původně mířilo z ázerbájdžánské metropole Baku do čečenského Grozného na jihu Ruska, zahynulo podle kazachstánských úřadů 38 lidí, přeživších s různými stupni zranění je 29.
Stroj Embraer EMBR3 SA se zřítil poblíž kazachstánského města Aktau poté, co byl odkloněn od ruské oblasti, která se krátce předtím stala terčem náletů ukrajinských dronů.
Vyšetřování zřícení letounu pokračuje a není správné o něm spekulovat, dokud nebudou k dispozici závěry vyšetřování, zdůraznil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
"Žádná z těchto tří zemí - ani Ázerbájdžán, ani Rusko, ani Kazachstán - nemá zájem na zatajování informací. Všechny informace budou dány veřejnosti k dispozici," ujistil dnes také předseda kazachstánského senátu Maulen Ašimbajev.
Ruská nezávislá média mezitím uvádějí jako možnou příčinu neštěstí sestřelení ruskou střelou země-vzduch. Některá média zároveň poukazují na to, že Čečensko se ve středu ráno stalo terčem útoku s pomocí dronů.
Podle ruského serveru Meduza záběry zachycující zřícený letoun ukazují stopy po zásahu střelou země-vzduch na zadní části trupu. Podobné díry byly údajně zdokumentovány po sestřelení různých vojenských i civilních letounů.
Přeživší hovoří o explozích po neúspěšných pokusech o přistání v Grozném, uvádí další ruský nezávislý server Mediazona. Letoun se poté otočil a přes Kaspické moře zamířil do Kazachstánu. Při pokusu o přistání na letišti v Aktau se stroj rozlomil a vznítil.
Meduza i Mediazona rovněž odkazují na ruské válečné telegramové kanály, které na základě fotografií zachycujících zřícení tvrdí, že letoun zasáhla střela.
Ruský letecký úřad původně tvrdil, že letoun se střetl s hejnem ptáků, což pilota přinutilo k pokusu o nouzové přistání. Při manévru prý letoun narazil do země.
Úřady už mají podle ázerbájdžánských médií k dispozici černé skříňky k letounu. Ázerbájdžán podle agentury AP drží státní smutek za oběti leteckého neštěstí.