Příbuzní lidí z MH370 se vydají na Madagaskar, sami budou pátrat po troskách zmizelého letadla

ČTK ČTK
21. 11. 2016 12:15
V prosinci zamíří na Madagaskar příbuzní lidí z letu MH370. Na ostrově chtějí sami pátrat po troskách letadla, které se před více než dvěma roky ztratilo na cestě z Malajsie do Číny. Týmy, které od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120 tisíc kilometrů čtverečních, mají s pátráním přestat už začátkem příštího roku.
Pláž na ostrově Réunion, kde byly nalezeny kusy letadla.
Pláž na ostrově Réunion, kde byly nalezeny kusy letadla. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur – Příbuzní cestujících z malajsijského letadla, které se před více než dvěma lety ztratilo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, se v prosinci vydají na Madagaskar pátrat po troskách stroje.

Věří, že by hledání u východoafrických břehů mohlo přispět k objasnění záhadného zmizení boeingu. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

V letadle bylo 239 lidí a dosud nalezené trosky, o kterých se předpokládá, že patří zmizelému letadlu, byly objeveny ve východní Africe.

Vyšetřovatelé se domnívají, že stroj společnosti Malaysia Airlines spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie. Pátrací týmy od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120 tisíc kilometrů čtverečních, žádné stopy ale nenašly.

Pátrání na vlastní náklady

Pátrání po troskách na mořském dně má skončit začátkem příštího roku – pokud do té doby nedojde k nějakému významnému objevu.

Někteří příbuzní pasažérů ale nejsou s dosavadním pátráním spokojeni a prohlašují, že vyšetřovatelé jisté stopy ignorují. Skupina příbuzných zvaná Voice 370 nyní na Facebooku oznámila, že od 3. do 11. prosince uskuteční cestu na Madagaskar.

"Navzdory nesmírně významným objevům nebylo v této oblasti provedeno žádné organizované pátrání. Rodiny cestujících tak nemají jinou možnost, než aby se samy ujaly tohoto úkolu a pokusily se najít odpovědi," napsala skupina v prohlášení.

Aktivistka Grace Subathirai Nathanová, jejíž matka byla v letadle, sdělila, že cestu podnikne společně s dalšími šesti příbuznými cestujících z letu MH370 na vlastní náklady. Tři členové skupiny jsou z Malajsie, dva z Číny a jeden z Francie.

"Doufáme, že zmobilizujeme obyvatele rybářských vesnic, aby neustále hledali nové trosky, které by mohly poskytnout nové důkazy," řekla Nathanová.

Pátrání skupiny, která se na Madagaskar vypraví, se soustředí především na tropický ostrov Ile Saint Marie východně od Madagaskaru. Tato lokalita je podle modelů simulujících pohyby mořských proudů pravděpodobným místem, kam mohly části letounu zamířit, uvedla skupina.

Podle BBC se prozatím našlo šest úlomků, které "s jistotou nebo s velmi vysokou pravděpodobností" pocházejí z pohřešovaného letadla společnosti Malaysia Airlines.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 8 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy