Nezbylo nic, čeho bychom se báli. Blízcí mrtvých z Tchien-an-men kritizují Čínu za "bílý teror"

Kateřina Vítková ČTK Kateřina Vítková, ČTK
1. 6. 2016 14:32
Aktivistické hnutí Tchienanmenské matky v otevřeném dopisu tři dny před 27. výročím masakru na náměstí Nebeského klidu obvinilo čínskou vládu, že je už téměř tři desítky let podrobuje "bílému teroru". Peking podle rodin obětí stále nepřijal odpovědnost za smrt stovek lidí. Výročí brutálního potlačení protestů každoročně provázejí přísnější opatření vůči rodinným příslušníkům obětí. Ti jsou počátkem června de facto drženi v domácím vězení či nuceni opustit Peking.
Tchien-an-men 1989.
Tchien-an-men 1989. | Foto: Reuters

Peking - Rodiny obětí 27 let starého masakru na Tchien-an-menu obvinily Peking, že je už téměř tři desítky let podrobuje "bílému teroru".

Snaží se jim tak údajně zabránit v tom, aby o krvavém incidentu hovořily.

V otevřeném dopisu, který byl zveřejněn na internetu tři dny před výročím událostí, to napsala skupina tzv. tchienanmenských matek.

"Od masakru 4. června roku 1989 uplynulo už 27 let. Pro nás, rodinné příslušníky rodin obětí, to bylo 27 let bílého teroru a dušení. Po 27 let se námi zabývá policie. Po 27 let byla i častým návštěvníkem našich domovů," píše se v textu.

Není už nic, čeho bychom se báli

Aktivistická skupina zároveň odsoudila čínskou vládu, že stále nepřijala odpovědnost za smrt lidí na náměstí Nebeského klidu. Před víkendovým 27. výročím této události příbuzní rovněž slíbili, že budou pokračovat v boji za pravdu.

"Jako členové rodin obětí jsme více než třetinu našich individuálních životů prožili ve stínu našich milovaných, kteří byli zastřeleni. Ale žijeme se silou a optimismem, protože pevně věříme, že musíme bojovat, tvrdě pracovat a vytrvat. Za 27 let jsme si protrpěli všechny možné druhy strádání, zneužívání ze strany úřadů a zastrašování. Není už nic, čeho bychom se báli," uvedli aktivisté.

Pod dopis, který zveřejnila organizace Lidská práva v Číně, se podepsalo 131 lidí.

Foto: Reuters

Vláda tvrdí, že v roce 1989 bylo správné poslat vojáky a tanky proti účastníkům protestů, které obviňuje z násilného povstání proti vládě komunistické strany. O život přišly stovky, možná tisíce demonstrantů.

Výzvy k prošetření událostí a otevřenou diskusi Peking odmítá. Většina studentských vůdců, kteří po potlačení protestů uprchli do zahraničí, se stále nesmí vrátit do vlasti.

"Jsme všechny ve věku, kdy nás může každým dnem potkat smrt, a chtěly bychom, aby byla odhalena pravda a nastolena spravedlnost, dokud jsme ještě naživu," napsala jedna z tchienanmenských matek Jin Min, jejíž devatenáctiletý syn Jie Wej-chang byl při zásahu zabit.

Příbuzní jsou drženi v domácím vězení

Výročí brutálního potlačení protestů každoročně provázejí přísnější opatření vůči rodinným příslušníkům obětí, kteří jsou počátkem června de facto drženi v domácím vězení či nuceni opustit Peking. Mají také zakázáno veřejně připomínat smrt svých blízkých, píše agentura AP.

Podle serveru The Guardian bezpečnostní složky toto úterý v Pekingu zadržely nejméně tři aktivisty, kteří se účastnili vzpomínkové události.

Skupina Tchienanmenské matky vznikla v roce 1989 pod vedením bývalé profesorky Ding Zilin, jejíž syn byl jednou z obětí masakru. Do hnutí se zapojili příbuzní obětí i jejich přátelé. Sama dnes už 79letá Ding Zilin je pod dohledem policie nucená držet se pouze ve svém domově.

Čína - Tiananmen - 4. června 1989
Čína - Tiananmen - 4. června 1989 | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy