Čína pustí z vězení posledního demonstranta z Tchien-an-men. Za mřížemi strávil 27 let

Zahraničí Zahraničí
5. 5. 2016 9:29
Podle lidskoprávní nadace Dui Hua by měl jednapadesátiletý tovární dělník Miao Te-šun opustit vězení nejspíš v říjnu letošního roku. Za mřížemi strávil více než polovinu života, úřady mu nyní trest za dobré chování o 11 měsíců zkrátily. Dělníci jako on, kteří stáli v předních liniích a házeli třeba zápalné lahve, dostali za protesty v ulicích mnohem tvrdší tresty než studenti, kteří mírově okupovali náměstí.
Studenti se tlačí na náměstí Nebeského klidu, 4. června 1989.
Studenti se tlačí na náměstí Nebeského klidu, 4. června 1989. | Foto: Reuters

Peking - Čína zřejmě propustí na svobodu posledního člověka, o němž se ví, že si za mřížemi stále odpykává trest za demonstraci na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) z roku 1989.

Jednapadesátiletý tovární dělník Miao Te-šun by měl vězení opustit ještě tento rok, nejspíš v říjnu. Lidskoprávní nadace Dui Hua uvedla, že mu byl trest pro dobré chování zkrácen o 11 měsíců.

"Tyto zprávy vítáme. Chováme naději, že se mu dostane takové péče, jakou potřebuje, aby se vrátil do normálního života. Poté, co více než jeho polovinu strávil za mřížemi," uvedl ředitel nadace John Kamm.

Podle nadace Miao žije už řadu let bez jakéhokoli kontaktu se světem mimo káznici. K tomu trpí schizofrenií a nakazil se žloutenkou typu B.

Jeho bývalý spoluvězeň v minulosti uvedl, že Miao je tak vyhublý, že mu vězeňská stráž ani nedávala řetězy na nohy. Nedokázal by se s nimi pohybovat.

Zatčen za žhářství

Miao byl zatčen v červnu 1989 za žhářství, když hodil košík na hořící tank, připomíná server The New York Times. Dostal za to trest smrti s dvouletým odkladem. 

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Spolu s ním nechaly úřady poslat do vězení více než 1500 lidí, kteří se zúčastnili protestů v Pekingu i dalších městech. Při zásahu policie přitom zemřely stovky dalších demonstrantů.

Miao pochází z čínské provincie Che-pej. Dělníci jako on, kteří stáli v předních liniích a házeli třeba zápalné lahve, dostali za protesty v ulicích mnohem tvrdší tresty než studenti, kteří mírově okupovali náměstí.

Jeden z Miaových spoluvězňů v minulosti uvedl, že Miaovi byl trest ještě zpřísněn, protože nechtěl spolupracovat s vězeňskými úřady. "Byl velmi neústupným odpůrcem komunistické strany a odmítal vykonávat práci, jež nám byla ve vězení přidělena."

Úřady zkrátily Miaovi trest už v minulosti, v roce 2012 o jeden rok.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy