O dopisu firmě Warner Bros., který obsahuje i výzvu k boji za omezení držení zbraní v USA, informoval server BBC.
"Když jsem poprvé viděla trailer k tomuto filmu, byla jsem absolutně zděšena," řekla BBC Sandy Phillipsová, matka Jessiky Ghawinové, která se v červenci 2012 stala jednou z obětí šíleného střelce v kině v americkém městě Denver. Maskovaný útočník James Holmes tehdy při promítání nového filmu na motivy komiksových příběhů o Batmanovi a jeho úhlavním nepříteli Jokerovi zastřelil dvanáct lidí a další desítky zranil.
Podle Phillipsové je ve snímku Joker zcela zbytečné násilí. Autorům dopisu se také nelíbí, že film může podle nich u diváků vyvolat i soucit s osudem hlavní postavy. V dopise je rovněž výzva filmové společnosti, aby využila svého vlivu a pomohla bojovat za omezení držení zbraní v USA.
Warner Bros.: Násilí neschvalujeme, Joker není hrdina
Společnost Warner Bros. v reakci mimo jiné uvedla, že v žádném případě neschvaluje jakékoli násilí a že není záměrem filmu vytvořit z hlavní postavy hrdinu. Dodala také, že dlouhodobě podporuje oběti násilí a že přispěla i těm, které postihl útok v kině v Denveru.
Útočník z kina na denverském předměstí Aurora byl v roce 2015 odsouzen na doživotí. Motiv jeho činu zůstal nejasný, podle jedné z teorií se stylizoval do filmové postavy Jokera, který je v batmanovských příbězích zápornou postavou. Měl také vlasy nabarvené na červeno.
Nový film Joker amerického režiséra Todda Phillipse získal tento měsíc hlavní cenu na mezinárodním festivalu v Benátkách a je žhavým kandidátem i na amerického Oscara.