"Byla jsem jen hospodyňka." Evropanky, které uprchly do Sýrie k IS, prosí o návrat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
22. 2. 2019 6:33
Evropa s blížící se územní porážkou Islámského státu (IS) v Sýrii řeší, jak naložit s vlastními občany, kteří se v minulosti k radikálům přidali. Nešlo přitom jen o muže. Podle londýnského Mezinárodního střediska pro studium radikalizace (ICSR) se k teroristické organizaci IS připojilo za dobu její existence i přes 4700 žen. Některé z nich svého rozhodnutí litují. Další požadují, aby je rodná země přijala zpět. Projděte si příběhy žen, které propadly militantní ideologii.
FILE PHOTO: Renu Begum, sister of teenage British girl Shamima Begum, holds a photo of her sister as she makes an appeal for her to return home at Scotland Yard, in Londo
FILE PHOTO: Renu Begum, sister of teenage British girl Shamima Begum, holds a photo of her sister as she makes an appeal for her to return home at Scotland Yard, in Londo | Foto: Reuters

Shamima Begumová

Mezi nejvíce medializované příběhy Evropanek, které se přidaly k tzv. Islámskému státu, patří v posledních dnech i ten Shamimy Begumové. Rodilá Britka utekla v pouhých patnácti letech společně se dvěma kamarádkami z domova, aby se v Sýrii připojila k řadám extremistů. 

Dnes devatenáctiletá dívka se v blízkovýchodní zemi provdala za bojovníka IS a porodila dvě děti, které ale zemřely v důsledku podvýživy a nemocí. Třetí potomek se jí narodil minulý týden v syrském uprchlickém táboře, kde v současnosti žije. 

Begumová tvrdí, že ne všechno, čeho se teroristická organizace dopouštěla, bylo správné. Rozhodnutí stát se součástí radikálního hnutí ale nelituje. V rozhovoru pro britskou stanici BBC také řekla, že byla "pouze hospodyní", která se na žádných zvěrstvech nepodílela.

Uvedla taky, že by chtěla, aby její dítě bylo Britem. I ona sama by se do země ráda vrátila. Prohlásila, že jí "některé britské hodnoty nejsou cizí". 

Britský ministr vnitra Sajid Javid ale toto úterý oznámil, že Begumové britské občanství odejme. Žena se proti rozhodnutí může odvolat, čehož podle vyjádření její rodiny zcela určitě využije. Londýn také uvedl, že Begumová je ještě držitelkou bangladéšského občanství, a může se tak vrátit do této země. Bangladéš ale tuto informaci popřel. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy