Kurdové dobyli poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie, tvrdí pozorovatelé

ČTK ČTK
16. 2. 2019 8:55
Exilová Syrská organizace pro lidská práva oznámila, že povstalci podporovaní Spojenými státy obsadili v sobotu poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie. Zbývající islamističtí bojovníci se podle ní vzdali, uvedla agentura Reuters s tím, že zprávu zatím nemohla ověřit.
Bojovníci Syrských demokratických sil (ilustrační snímek).
Bojovníci Syrských demokratických sil (ilustrační snímek). | Foto: Reuters

Syrská organizace pro lidská práva, sídlící v Británii a monitorující boje v Sýrii za pomoci místních informátorů v terénu, uvedla, že posledních několik set bojovníků Islámského státu, včetně mnoha cizinců, se v posledních dvou dnech vzdalo arabsko-kurdské koalici SDF. Někteří radikálové se ale stále mohou skrývat v podzemních tunelech.

Kurdy vedená koalice SDF za přispění amerických náletů vedla ofenzívu proti posledním jednotkám radikálů z Islámského státu, které se opevnily v enklávě okolo syrské vesnice Baghúz, ležící na východ od řeky Eufrat u hranic s Irákem.

Útok na poslední baštu Islámského státu v nejvýchodnějším výběžku syrské provincie Dajr az-Zaur podle velitelů SDF zpomalovalo, že obránci využívali zbývající civilisty ve vsi jako lidské štíty.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

před 1 hodinou

Rakouští protiteroristé zneškodnili splašenou krávu. Je to tu jak na Divokém západě, tvrdí ochránci

Údiv v Rakousku vyvolal zásah protiteroristické policejní jednotky, která tento týden zneškodnila splašenou krávu. Ochránci zvířat mluví o praktikách jako na Divokém západě.

Kráva ve vsi Matrei am Brenner zdivočela při nakládání na auto, které ji mělo odvézt na porážku. Porazila a zranila přitom jistého muže a pak prchla na blízké železniční koleje. Majitel se snažil agresivní zvíře odchytit a když se to nepovedlo, zavolali lidé policii.

Na místo dorazili členové protiteroristické jednotky Cobra, kteří byli zrovna nedaleko se svým vrtulníkem, a když kráva přešla z kolejí na louku, větším počtem výstřelů ji usmrtili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy