Kurdové dobyli poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie, tvrdí pozorovatelé

ČTK ČTK
16. 2. 2019 8:55
Exilová Syrská organizace pro lidská práva oznámila, že povstalci podporovaní Spojenými státy obsadili v sobotu poslední baštu Islámského státu na východě Sýrie. Zbývající islamističtí bojovníci se podle ní vzdali, uvedla agentura Reuters s tím, že zprávu zatím nemohla ověřit.
Bojovníci Syrských demokratických sil (ilustrační snímek).
Bojovníci Syrských demokratických sil (ilustrační snímek). | Foto: Reuters

Syrská organizace pro lidská práva, sídlící v Británii a monitorující boje v Sýrii za pomoci místních informátorů v terénu, uvedla, že posledních několik set bojovníků Islámského státu, včetně mnoha cizinců, se v posledních dvou dnech vzdalo arabsko-kurdské koalici SDF. Někteří radikálové se ale stále mohou skrývat v podzemních tunelech.

Kurdy vedená koalice SDF za přispění amerických náletů vedla ofenzívu proti posledním jednotkám radikálů z Islámského státu, které se opevnily v enklávě okolo syrské vesnice Baghúz, ležící na východ od řeky Eufrat u hranic s Irákem.

Útok na poslední baštu Islámského státu v nejvýchodnějším výběžku syrské provincie Dajr az-Zaur podle velitelů SDF zpomalovalo, že obránci využívali zbývající civilisty ve vsi jako lidské štíty.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy