Útěk mladé Arabky i vražda polského starosty. Přečtěte si 10 příběhů letošního roku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 12. 2019 12:18
Osmnáctileté dívce se podařilo utéct ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním a citovým zneužíváním. Americké komando zase zneškodnilo nejhledanějšího teroristu světa. Projděte si výběr deseti příběhů končícího roku 2019.
Ujgurové v Číně v autonomní oblasti Sin-ťiang
Ujgurové v Číně v autonomní oblasti Sin-ťiang | Foto: Reuters

Sayragul Sauytbayová

Malá porce jídla třikrát denně, pět kamer v jednom pokoji nebo speciální místnost určená k mučení. Tak v říjnu popsala do médií třiačtyřicetiletá Sayragul Sauytbayová poměry v internačních táborech, které čínský komunistický režim zřizuje pro muslimskou menšinu Ujgurů

Peking tábory označuje za převýchovné, Ujgury zde prý učí čínskému vlastenectví. Sami Ujgurové ale hovoří o snaze vymazat jejich identitu. Lidskoprávní organizace a řada států upozorňuje na otřesné podmínky, ve kterých muslimové žijí. Opírají se také o výpovědi lidí, kteří z táborů utekli.

Jedno z hrůzných svědectví přinesla i Ujgurka Sauytbayová. Do tábora byla odvedena proti své vůli na podzim před dvěma lety v době, kdy plánovala útěk za svou rodinou do Kazachstánu.

Nepatřila mezi běžné vězně, vedení tábora ji zaměstnalo jako učitelku, kterou byla i ve skutečnosti. Zajatce musela vzdělávat v propagandistických písních. Podle ní panoval v táboře velmi přísný režim a docházelo v něm k mučení, třeba bití elektrickými obušky.

Loni v březnu vedení tábora Ujgurku nečekaně propustilo. Později ji ale policie obvinila z vlastizrady a udržování kontaktů s lidmi ze zahraničí. Žena se měla vrátit do internačního zařízení, tentokrát ale jako běžná vězeňkyně. Sauytbayová riskla útěk ze země. V Kazachstánu, kam mířila, ji zadržely tamní tajné služby a poslaly do vězení. Nakonec získala azyl ve Švédsku.

 

Právě se děje

Další zprávy