Útěk mladé Arabky i vražda polského starosty. Přečtěte si 10 příběhů letošního roku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 12. 2019 12:18
Osmnáctileté dívce se podařilo utéct ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním a citovým zneužíváním. Americké komando zase zneškodnilo nejhledanějšího teroristu světa. Projděte si výběr deseti příběhů končícího roku 2019.
Osmnáctiletá Raháf Mohamed Kunúnová na letišti v Torontu.
Osmnáctiletá Raháf Mohamed Kunúnová na letišti v Torontu. | Foto: Reuters

Raháf Mohamed Kunúnová

Útěk osmnáctileté Saúdské Arabky mohl svět sledovat takřka v přímém přenosu. Raháf Mohamed Kunúnová utekla začátkem roku od své rodiny, s níž trávila dovolenou v Kuvajtu. Odletěla do Thajska, odkud chtěla pokračovat do Austrálie. V Bangkoku jí ale thajské úřady sebraly pas a dívce hrozila deportace. Kunúnová se zabarikádovala v pokoji letištního hotelu a přes Twitter začala vysílat zprávy o své situaci.

Pomocí příspěvků, které zhlédly tisíce lidí, na sebe upoutala mezinárodní pozornost. Kunúnová podle svých slov utekla ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním i citovým zneužíváním, kterému čelila ze strany mužských rodinných příslušníků. Chtěla také uniknout předem dohodnutému sňatku. Podle ní se s ženami v zemi konzervativní sunnitské monarchie zachází jako s otroky.

Dívka se navíc ještě doma zřekla islámu. Strachovala se tak o svůj život, protože odpadlictví od víry by její rodina trestala smrtí. 

Saúdská Arabka nakonec pár dní po svém útěku získala od OSN status uprchlice a posléze azyl v Kanadě. Když se dostala do Severní Ameriky, rodina se jí zřekla.

Dramatický útěk dívky upozornil na problém mužského opatrovnictví v Saúdské Arábii. Postavení žen v této zemi patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí, byť korunní princ Muhammad bin Salmán přijal v posledních letech několik reforem. Například ženám povolil cestovat do zahraničí bez souhlasu mužů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy