Útěk mladé Arabky i vražda polského starosty. Přečtěte si 10 příběhů letošního roku

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
21. 12. 2019 12:18
Osmnáctileté dívce se podařilo utéct ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním a citovým zneužíváním. Americké komando zase zneškodnilo nejhledanějšího teroristu světa. Projděte si výběr deseti příběhů končícího roku 2019.
Osmnáctiletá Raháf Mohamed Kunúnová na letišti v Torontu.
Osmnáctiletá Raháf Mohamed Kunúnová na letišti v Torontu. | Foto: Reuters

Raháf Mohamed Kunúnová

Útěk osmnáctileté Saúdské Arabky mohl svět sledovat takřka v přímém přenosu. Raháf Mohamed Kunúnová utekla začátkem roku od své rodiny, s níž trávila dovolenou v Kuvajtu. Odletěla do Thajska, odkud chtěla pokračovat do Austrálie. V Bangkoku jí ale thajské úřady sebraly pas a dívce hrozila deportace. Kunúnová se zabarikádovala v pokoji letištního hotelu a přes Twitter začala vysílat zprávy o své situaci.

Pomocí příspěvků, které zhlédly tisíce lidí, na sebe upoutala mezinárodní pozornost. Kunúnová podle svých slov utekla ze Saúdské Arábie před fyzickým, verbálním i citovým zneužíváním, kterému čelila ze strany mužských rodinných příslušníků. Chtěla také uniknout předem dohodnutému sňatku. Podle ní se s ženami v zemi konzervativní sunnitské monarchie zachází jako s otroky.

Dívka se navíc ještě doma zřekla islámu. Strachovala se tak o svůj život, protože odpadlictví od víry by její rodina trestala smrtí. 

Saúdská Arabka nakonec pár dní po svém útěku získala od OSN status uprchlice a posléze azyl v Kanadě. Když se dostala do Severní Ameriky, rodina se jí zřekla.

Dramatický útěk dívky upozornil na problém mužského opatrovnictví v Saúdské Arábii. Postavení žen v této zemi patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí, byť korunní princ Muhammad bin Salmán přijal v posledních letech několik reforem. Například ženám povolil cestovat do zahraničí bez souhlasu mužů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy