Z Brna vyrazil Kryštof Havelka za studiem do britského Loughborough na konci ledna. Po dlouhém váhání se nakonec rozhodl studijní pobyt přerušit a vrátit se domů. "Na jedné straně je doma rodina, která mě chce doma v ,bezpečí´, já sám bych tu rád zůstal. Nicméně je čím dál víc pravděpodobné, že i Británii čekají velmi striktní pravidla a blíží se i moment, kdy už nebude možné se vrátit. Už teď je možností málo, pokud člověk nechce mnohokrát přestupovat a zaplatit vysoké částky," vysvětluje své dilema.
Moc zkušeností s komunikací s českými úřady nemá. "Dostávali jsme telefonicky odkazy, které jsem v obecném nedostatku informací shledával užitečnými. Bohužel situace byla a stále je velmi proměnlivá," popisuje.
Postup britské vlády se výrazně lišil od toho, k čemu se odhodlaly ostatní evropské země. Británie má v tuto chvíli mnohem méně potvrzených případů nákazy než například Itálie, Španělsko nebo Německo, zatím nenařídila konec větších akcí ani zavírání restaurací a obchodů. Lidem doporučuje, aby se vyhýbali hospodám a davům a při jakýchkoli příznacích nemoci Covid-19 zůstávali 14 dní v domácí karanténě.
"Ocenil jsem přístup Borise Johnsona, který natvrdo řekl, že to je největší zdravotnická krize naší generace a bohužel se národ musí připravit na smrt svých blízkých. V podobném stadiu jsem v některých výrocích politiků nejen v Česku stále slýchával analogie o chřipce," srovnává zkušenost z obou zemí třiadvacetiletý student oboru mezinárodní vztahy.