Zrušili nám lety, chceme domů. Příběhy Čechů, které pandemie uvěznila v zahraničí

Helena Truchlá Helena Truchlá
20. 3. 2020 14:03
Štve vás, že jste už několikátý den zavření doma? Někteří Češi se tam naopak marně snaží dostat. Uvízli na dovolené na druhém konci světa, bojují se zrušenými lety a zavřenými hranicemi. Nevědí, zda riskovat dlouhou cestu s malým dítětem, nebo spoléhají na tamní přetížené úřady. Přečtěte si příběhy Čechů, kteří tráví koronavirovou pandemii v zahraničí.
Prázdné náměstí Puerta del Sol v centru Madridu.
Prázdné náměstí Puerta del Sol v centru Madridu. | Foto: Reuters

Španělsko: lidé to snad konečně začínají brát vážně

O Španělsku se v posledních dnech v souvislosti s šířením koronaviru hovoří jako druhé Itálii. Za posledních 24 hodin tam zemřelo více než 200 lidí, v zemi je přes 17 tisíc nakažených. Po Číně, kde epidemie na přelomu roku začala, Itálii a Íránu je nyní nejhůře zasaženou zemí, platí zde celostátní nouzový stav i karanténa. 

Ve Valencii žije Češka Hanka Voborníková, která pracuje jako dopravní dispečerka, na starosti má mezinárodní kamionovou dopravu. "Roušky tu moc nefrčí, nařízení nosit je na veřejnosti taky ještě nepřišlo. Podle mě už to ale lidé začínají brát trochu vážně, vědí, že jde do tuhého. Najdou se ale i tací, kterým je to úplně jedno a klidně se jdou ven projít," popisuje. 

V zemi jsou zavřené školy i většina veřejných míst. 46 milionů Španělů podle vlády nemá vycházet z domova s výjimkou nákupu potravin, léků nebo návštěvy u lékaře. "V obchodech vyfasujete jednorázové rukavice a pravidelně se dezinfikují nákupní košíky," popisuje opatření Voborníková.

Nákaza se podle ní šíří zejména z hlavního města. "Tady ve Valencii máme spoustu turistů, kteří přijeli na svátek Fallas. Ti si říkají - v Madridu je spousta nakažených, pojedeme na venkov. No a pak nemají nemocní přibývat," říká. 

 

Právě se děje

před 40 minutami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy