Zrušili nám lety, chceme domů. Příběhy Čechů, které pandemie uvěznila v zahraničí

Helena Truchlá Helena Truchlá
20. 3. 2020 14:03
Štve vás, že jste už několikátý den zavření doma? Někteří Češi se tam naopak marně snaží dostat. Uvízli na dovolené na druhém konci světa, bojují se zrušenými lety a zavřenými hranicemi. Nevědí, zda riskovat dlouhou cestu s malým dítětem, nebo spoléhají na tamní přetížené úřady. Přečtěte si příběhy Čechů, kteří tráví koronavirovou pandemii v zahraničí.
Prázdné náměstí Puerta del Sol v centru Madridu.
Prázdné náměstí Puerta del Sol v centru Madridu. | Foto: Reuters

Španělsko: lidé to snad konečně začínají brát vážně

O Španělsku se v posledních dnech v souvislosti s šířením koronaviru hovoří jako druhé Itálii. Za posledních 24 hodin tam zemřelo více než 200 lidí, v zemi je přes 17 tisíc nakažených. Po Číně, kde epidemie na přelomu roku začala, Itálii a Íránu je nyní nejhůře zasaženou zemí, platí zde celostátní nouzový stav i karanténa. 

Ve Valencii žije Češka Hanka Voborníková, která pracuje jako dopravní dispečerka, na starosti má mezinárodní kamionovou dopravu. "Roušky tu moc nefrčí, nařízení nosit je na veřejnosti taky ještě nepřišlo. Podle mě už to ale lidé začínají brát trochu vážně, vědí, že jde do tuhého. Najdou se ale i tací, kterým je to úplně jedno a klidně se jdou ven projít," popisuje. 

V zemi jsou zavřené školy i většina veřejných míst. 46 milionů Španělů podle vlády nemá vycházet z domova s výjimkou nákupu potravin, léků nebo návštěvy u lékaře. "V obchodech vyfasujete jednorázové rukavice a pravidelně se dezinfikují nákupní košíky," popisuje opatření Voborníková.

Nákaza se podle ní šíří zejména z hlavního města. "Tady ve Valencii máme spoustu turistů, kteří přijeli na svátek Fallas. Ti si říkají - v Madridu je spousta nakažených, pojedeme na venkov. No a pak nemají nemocní přibývat," říká. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy