Tokio - Japonci po 46 letech propustili z cely smrti nevinného muže. Boj za svobodu dnes 78letému Iwaovi Hakamadovi nakonec pomohly vyhrát testy DNA.
Bližší pohled na jeho příběh ale odhaluje, že moderní metody nemusely být třeba - stačilo, aby prokuratura a soudy dělaly lépe svou práci.
Na 99 % obžalovaných je v zemi vycházejícího slunce shledáno vinnými.
"Existuje podezření, že byly klíčové důkazy orgány činnými v trestním řízení zfalšovány," konstatoval téměř půl století po vynesení nejvyššího trestu soudce Hiroaki Murajama.
Případ upozornil na kontroverzní výslechové metody japonské police, která se dodnes uchyluje k nátlaku při výsleších podezřelých.
Na 99 % obžalovaných je v zemi vycházejícího slunce shledáno vinnými. Většinou na základě přiznání, jemuž japonská justice dle tradice přisuzuje obrovskou váhu.
Osudová chyba
Psal se rok 1966 a městem Šizuoka otřásla brutální vražda ředitele místní továrny na tradiční polévku miso. K továrníkovi se kdosi vkradl, celou jeho rodinu povraždil, dům vykradl a poté zapálil.
V ohořelých ostatcích muže, ženy a dvou dětí patologové našli celkem 40 bodných ran.
Rozběhlo se rozsáhlé pátrání a po dvou měsících policie hlásila, že má pachatele - bývalého boxera Iwaa Hakamadu, který ve fabrice na polévku pracoval.
Ten udělal životní chybu - když viděl, že dům šéfa hoří, přispěchal na pomoc. Vyšetřovatelé však dospěli k závěru, že vraždil právě on, a postavili jej před soud. K usvědčení ze žhářství a brutální vraždy čtyř lidí stačilo vynucené doznání a dvě pyžama lehce potřísněná krví a benzínem.
264 hodin výslechů za 23 dní
Hidejo Ogawa, jeden z obhájců osvobozeného, tvrdí, že ho muži zákona během 23 dní vyslýchali celkem 264 hodin, přičemž nejdelší z výslechů trval 16 hodin a 20 minut. Během výslechových maratonů navíc Hakamadovi nedali napít a nepustili ho ani na toaletu.
U soudu později prokurátoři předložili běžné oblečení pro venkovní nošení se stopami krve, tedy jiný důkaz než prvně. Jejich verze vůbec vážně pokulhávala. Už jen proto, že bylo oblečení, v němž měl vraždit, Hakamadovi malé a objevilo se až rok po vraždách.
Nůž na ovoce s 13 cm dlouhou čepelí, který žalobci předložili jako vražednou zbraň, navíc nebyl poškozen. To by ale podle znalců po 40 bodných ranách být měl.
Jeden ze tří soudců, jenž byl u procesu v roce 1966, vině obviněného nikdy neuvěřil. Ostatní dva ho však přehlasovali.
Moje mínění o panu Hakamadovi bylo vždy stejné, věřím, že je nevinný.
"Moje mínění o panu Hakamadovi bylo vždy stejné. Věřím, že je nevinný," řekl v roce 2008 Norimichi Kumamoto serveru Japan Times. Ironií osudu je, že jakožto služebně nejmladší musel rozsudek smrti sepsat on.
Sám obviněný od začátku tvrdil, že je nevinný. Přiznal se až poté, co ho - jak tvrdí - policisté kopali a bili.
Popravu odkládali ministři
V roce 1980, tedy po čtrnácti letech věznění, případ přezkoumával nejvyšší soud. Trest smrti ale potvrdil. Život tak někdejšímu boxerovi zachránilo jen to, že ministři spravedlnosti odmítali podepsat souhlas s popravou s tím, že nejsou o jeho vině přesvědčeni. Japonská legislativa jim to v případě pochybností umožňuje.
Nyní je Iwaa Hakamadu opět svobodný muž. Půlstoletí strávené ve vězení už mu ale nikdo nevrátí. Po tak dlouhé době na samotce navíc trpí psychickými problémy a objevily se u něj příznaky demence.
"Bojím se o Iwaovo zdraví. Pokud někoho zavřete na 46 let do vězení, nemůžete čekat, že zůstane příčetným," řekla agentuře AFP sestra osvobozeného Hideko.