Muž čekal 46 let na popravu. Po analýze DNA je volný

ČTK ČTK
27. 3. 2014 6:46
Osmasedmdesátiletý Iwao Hakamada strávil v cele smrti nejvíc času v dějinách vězeňství
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Tokio - Japonský soud dnes rozhodl o propuštění odsouzence, který 46 let čekal v cele na popravu. Osmasedmdesátiletý Iwao Hakamada, který podle Guinessovy knihy rekordů strávil v cele smrti nejvíc času v dějinách vězeňství, byl osvobozen na základě nových důkazů získaných rozborem DNA.

Soud v prefektuře Šizuoka jihozápadně od Tokia dospěl k závěru, že důkazy, na jejichž základě byl Hakamada odsouzen k trestu smrti pověšením, vyšetřovatelé zfalšovali, uvedla agentura AP.

Celkem strávil někdejší profesionální boxer ve vězení 48 let, zatčen byl v roce 1966. Trest smrti byl vynesen o dva roky později, v roce 1980 japonský nejvyšší soud verdikt potvrdil.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hakamada byl odsouzen za vraždu majitele firmy, kde byl zaměstnán, jeho manželky a dvou dětí. Jejich dům pak podle obžaloby zapálil. Současně s osvobozujícím verdiktem soud nařídil nové vyšetřování případu.

Kauza vrhá stín na kvality japonské justice, která už je řadu let pod palbou kritiky. Na 99 procent všech případů, které se dostanou před soud, končí v Japonsku odsouzením.

Hakamadův případ podle agentury AFP posílí odpůrce trestů smrti, kteří jsou ale v Japonsku v menšině. Podle ministerstva spravedlnosti nyní čeká v celách na smrt 129 odsouzenců. Kromě Spojených států je Japonsko jedinou vyspělou zemí, kde nebyl trest smrti zrušen.

 

Právě se děje

Další zprávy