Bangkok - Při záchranných akcích v zatopené jeskyni, v níž je v Thajsku už 13 dní uvězněno 12 chlapců a jejich trenér, dnes zemřel bývalý příslušník thajského námořnictva. Podle úřadů muž, který se na záchranné misi podílel jako dobrovolník, ztratil pod vodou vědomí a zdravotníkům se ho už nepodařilo oživit.
Záchranáři se skupinu, která se nachází asi čtyři kilometry od vchodu do zatopeného komplexu, snaží vyprostit už od pondělka. Za poslední dny se jim podařilo odčerpat 40 procent vody a zpřístupnit tak úsek o délce 1,5 kilometru z nesnadné cesty, jíž se mladí fotbalisté mohou dostat ven.
O víkendu se ale očekávají prudké monzunové deště na celém severu země, které podle meteorologů potrvají až do příštího čtvrtka.
Záchranáře tak čeká tvrdý boj s časem, a zvažují proto také další možnosti, jak chlapce vyprostit. Problémem totiž je i znatelně ubývající kyslík v jeskyni, kde se skupina nachází, a to vzhledem k počtu pracovníků, kteří se tam nyní rovněž nacházejí.
Potápěči skupině dopravují nutné zásoby, mimo jiné posilující vitaminovou výživu. Uvažuje se také o natažení trubice, kterou by se do jeskyně přiváděl nový kyslík. Muž, který dnes během noční akce zemřel, podle námořnictva na místo právě dopravil kyslíkové nádrže.
Zatím jediným způsobem evakuace chlapců je vyplavat ven s potápěčským vybavením. Experti ale upozorňují, že tato cesta je dost riskantní i pro zkušené osoby, natož pro děti. Provinční guvernér Narongsak Osottanakón prohlásil, že pro to ještě nenastala vhodná doba. "Chlapci se momentálně nemohou potápět," upozornil podle agentury AFP.
Většina z chlapců ve věku od 11 do 16 let neumí plavat a nikdo z nich si ještě nikdy nevyzkoušel potápění. Situaci komplikuje i to, že přesun pro cvičené potapěče zatopenými jeskynními chodbami trvá k místu, kde se nachází skupina, šest hodin a nazpět díky vodnímu proudu pět hodin. Přesun netrénovaného jedince byť s asistencí odborníka pak zákonitě potrvá déle.
Ze světa mezitím přicházejí nabídky pomoci. Česko dnes posílá do Thajska dva hasiče, aby na místě prověřili, jaký typ pomoci, včetně možného zapůjčení čerpadel, by mohlo poskytnout thajským záchranářům. V minulých dnech už nabídlo vyslání potápěčů.
Známý americký podnikatel Elon Musk, který je mimo jiné i majitelem vesmírné společnosti SpaceX, také poslal do Thajska své inženýry, aby zjistili možnosti pomoci. Jde o experty právě ze SpaceX a ze společnosti Boring Co, která se zabývá ražbou tunelů. Musk na twitteru mimo jiné napsal, že by se například mohlo vyzkoušet vytvořit podvodní tunel, do něhož by se vháněl vzduch.
SpaceX & Boring Co engineers headed to Thailand tomorrow to see if we can be helpful to govt. There are probably many complexities that are hard to appreciate without being there in person.
— Elon Musk (@elonmusk) July 6, 2018