reklama
 
 

Šabáb odpálil bomby u hotelu v Mogadišu, zemřelo nejméně 22 lidí

9. 11. 2018 22:57
Nejméně 22 mrtvých si vyžádaly páteční bombové útoky sebevražedných atentátníků u hotelu v somálské metropoli Mogadišo. K činu se přihlásili radikálové z islamistické milice Šabáb. Další desítky lidí byly zraněny. S odvoláním na sdělení policie o tom informovala agentura Reuters.

Agentura Reuters napsala, že u hotelu Sahafi v somálské metropoli se odpálili dva sebevražední atentátníci v automobilech. Agentura AP informovala o čtyřech náložích v autech se sebevražednými atentátníky.

Hotel se nachází přes ulici od velitelství somálského policejního oddělení pro vyšetřování trestných činů. Krátce po výbuchu začali policisté z velitelství i ochranka hotelu střílet, uvedla policie. Čtyři ozbrojenci se pokusili proniknout do hotelu, ale byli zastřeleni. O život přišli i příslušníci ochranky hotelu.

Krátce po prvních explozích zasáhl rušnou silnici, kde zasahovali zdravotníci, další výbuch. Podle Reuters jej způsobilo odpálení nálože umístěné do motorizované tříkolky. Agentura Reuters s odvoláním na policii napsala, že o život přišlo celkem 28 lidí včetně šesti ozbrojenců, z nichž dva byli sebevražední atentátníci. Mezi oběťmi masakru byl také majitel hotelu, jenž podnik převzal po svém otci, který byl v roce 2015 zabit při teroristickém útoku.

Šabáb oznámil, že na hotel útočil proto, že ho navštěvují představitelé somálské vlády.

Hnutí Šabáb usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a chce zavést v zemi islámské právo šaría. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe. V roce 2011 byli islamisté ze Šabábu vyhnáni z metropole Mogadišo a posléze ztratili většinu svých bašt. Nyní kontrolují některé oblasti v jižním a centrálním Somálsku. Odhaduje se, že v řadách Šabábu bojuje několik tisíc mužů. Ohrožují i sousední Keňu.

autor: ČTK | 9. 11. 2018 22:57

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama