Na luxusní hotel v keňském Nairobi zaútočili teroristé. Venku hoří auta, lidé prchají

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 15. 1. 2019 23:25
Nejméně 14 mrtvých si dnes vyžádal útok ozbrojenců z islamistického hnutí Šabáb na luxusní hotelový komplex v keňské metropoli Nairobi. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na pracovníka místní márnice, avšak úřady tyto údaje zatím nepotvrdily. Z hotelu se přes den ozvala exploze auta naloženého výbušninami a následně i střelba. Podle večerního vyjádření ministra vnitra mají policisté situaci pod kontrolou, avšak agentury píší o další střelbě. Mnoho lidí patrně bylo zraněno. Útok svou povahou připomíná napadení obchodního domu Wetsgate Mall v Nairobi z roku 2013.
Na luxusní hotel v Keni zautočili teroristé | Video: Reuters

Místní márnice na předměstí Chiromo přijala 14 těl, z nichž všechny pocházejí z útoku na hotelový komplex, řekl zdroj Reuters. Všichni až na jednoho u sebe měli průkaz totožnosti, dodal pracovník márnice.

Kromě hotelu se v rozsáhlém nairobském komplexu známém jako DusitD2 nachází rovněž banky a kanceláře. Několik vozidel před hotelem je v plamenech, lidé jsou odváděni a odnášeni pryč z místa činu. Střelba se ozývala několik minut od prvních zpráv o útoku. Podle policie není zcela jasné, zda jsou útočníci nadále v budově.

Z hotelu vychází černý dým. Policie odpálila auto stojící poblíž hotelu, které údajně obsahovalo výbušniny. Policisté mají obavu, že výbušniny byly nastraženy i do dalších aut v blízkosti, a proto se z preventivních důvodů stáhli.

Podle nejmenovaného somálského diplomata se v době útoku v hotelu nacházeli somálští vládní představitelé, kteří zde měli mít jednání. Někteří z nich jsou údajně stále uvnitř budovy.

Policejní mluvčí Charles Owino řekl, že "na scénu byli vysláni (policejní) příslušníci, včetně protiteroristické jednotky, dosud však nemáme další informace".

Obrněná vozidla, sanitky, bezpečnostní složky i hasiči spěchají na scénu za doprovodu sirén. Policisté odvedli do bezpečí velkou skupinu žen, další lidé se schovávají za kašnami či dalšími přirozenými zábranami. Ve vzduchu létají vrtulníky. Dohořívají zbytky vozidla, které explodovalo u vjezdu do hotelu. Neuniformovaní příslušníci policie se zbraněmi v rukou se připravují k zásahu.

K útoku se přihlásilo somálské militantní islamistické hnutí Šabáb. "Stojíme za útokem v Nairobi. Akce pokračuje", uvedl mluvčí vojenských operací této organizace Abdiasis Abu Musab.

Útok na první pohled připomíná napadení obchodního domu Wetsgate Mall v Nairobi, který se odehrál v roce 2013. Extremisté z Šabábu tehdy vtrhli do luxusního nákupního centra, kde rozhazovali granáty. Útok, který si vyžádal 67 mrtvých, skončil až po několikadenním obléhání policejními silami. Šabáb v Keni útočil i v roce 2015, kdy masakr na univerzitě ve městě Garissa na východě země nepřežilo 148 lidí.

Útok na hotelový komplex DusitD2 se odehrává den poté, kdy keňský soud zahájil proces se třemi muži na základě podezření, že byli zapojeni do napadení nákupního centra v roce 2013.

Hnutí Šabáb je napojeno na teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. Organizace má v současnosti na svědomí nejvíce krvavých teroristických útoků ze všech džihádistických skupin v Africe. Odhaduje se, že v řadách Šabábu bojuje několik tisíc mužů. Hnutí ohrožuje i sousední Keňu, které se mstí za vyslání jejích vojsk do Somálska v roce 2011.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Neznámí ozbrojenci v Bagdádu postříleli nejméně 15 lidí, 60 dalších zranili

Ozbrojenci v autech na bagdádském náměstí Chilání v pátek zastřelili nejméně 15 lidí včetně nejméně dvou policistů a 60 dalších zranili. Kdo za útokem stojí, zatím není jasné. S odvoláním na sdělení bezpečnostních složek a zdravotníků o tom informovala agentura AP.

Incident se stal v místě, kde se konají protesty. Lidé v panice začali před střelbou utíkat na nedaleké náměstí Tahrír a do blízkých mešit.

Střelba se odehrála ve chvíli, kdy demonstranti zablokovali tři důležité mosty v Bagdádu, které vedou k takzvané zelené zóně, kde sídlí vláda. Nejmenovaný demonstrant agentuře AP sdělil, že se protestující na mostě Sinak ocitli pod palbou a na místě jsou mrtví a zranění.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy