V Afghánistánu zahynul americký voják. Letos jde už o sedmou oběť z armády USA

ČTK ČTK
13. 7. 2019 10:37
V Afghánistánu přišel v sobotu o život americký voják. Armáda o incidentu neposkytla více detailů, dokud nebude informována rodina. Jak píše agentura Reuters, jde o sedmou letošní americkou oběť v Afghánistánu.
Americké jednotky v Afghánistánu
Americké jednotky v Afghánistánu | Foto: Shutterstock.com

V zemi působí asi 20 000 zahraničních vojáků, z nichž většina jsou Američané. Podílejí se hlavně na výcviku místních ozbrojených sil. Někteří Američané jsou ale nasazováni i do protiteroristických operací.

Podle americké armády byl voják zabit "v akci". Mluvčí radikálního hnutí Tálibán řekl, že Američana zabili členové Tálibánu, ale ani on víc detailů neposkytl.

Podle únorové zprávy OSN loni přišlo v Afghánistánu o život 3804 civilistů. V zemi se bojuje od roku 2001, kdy byla svržena vláda Tálibánu. Nynější americká administrativa chce s touto skupinou vyjednat politickou dohodu a 18letý konflikt ukončit. Tálibán si jako podmínku klade stažení všech zahraničních vojáků.

USA v bojích v Afghánistánu od roku 2001 přišly o 2400 vojáků. V zemi působí i více než 340 Čechů a Česko v bojích přišlo o 14 svých vojáků. Mezi civilisty si afghánská válka vyžádala podle odhadů životy 31 000 lidí.

Video: Daň za Messiho přízeň. Malý afgánský fanoušek musí prchat před Talibanem

Daň za Messiho přízeň. Malý afgánský fanoušek musí prchat před Talibanem | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 22 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy