Mimořádná zpráva

V Afghánistánu zahynul americký voják. Letos jde už o sedmou oběť z armády USA

ČTK ČTK
13. 7. 2019 10:37
V Afghánistánu přišel v sobotu o život americký voják. Armáda o incidentu neposkytla více detailů, dokud nebude informována rodina. Jak píše agentura Reuters, jde o sedmou letošní americkou oběť v Afghánistánu.
Americké jednotky v Afghánistánu
Americké jednotky v Afghánistánu | Foto: Shutterstock.com

V zemi působí asi 20 000 zahraničních vojáků, z nichž většina jsou Američané. Podílejí se hlavně na výcviku místních ozbrojených sil. Někteří Američané jsou ale nasazováni i do protiteroristických operací.

Podle americké armády byl voják zabit "v akci". Mluvčí radikálního hnutí Tálibán řekl, že Američana zabili členové Tálibánu, ale ani on víc detailů neposkytl.

Podle únorové zprávy OSN loni přišlo v Afghánistánu o život 3804 civilistů. V zemi se bojuje od roku 2001, kdy byla svržena vláda Tálibánu. Nynější americká administrativa chce s touto skupinou vyjednat politickou dohodu a 18letý konflikt ukončit. Tálibán si jako podmínku klade stažení všech zahraničních vojáků.

USA v bojích v Afghánistánu od roku 2001 přišly o 2400 vojáků. V zemi působí i více než 340 Čechů a Česko v bojích přišlo o 14 svých vojáků. Mezi civilisty si afghánská válka vyžádala podle odhadů životy 31 000 lidí.

Video: Daň za Messiho přízeň. Malý afgánský fanoušek musí prchat před Talibanem

Daň za Messiho přízeň. Malý afgánský fanoušek musí prchat před Talibanem | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy