Při náletu koalice vedené USA zemřelo 100 syrských vojáků, kteří útočili na Kurdy

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2018 16:03
Mezinárodní koalice podle Reuters odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF. Syrská státní televize naopak informuje o "agresi a pokusu podpořit terorismus".
Koalice údajně odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF (na snímku).
Koalice údajně odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF (na snímku). | Foto: Reuters

Damašek - Při středečním útoku mezinárodní koalice vedené USA zahynulo 100 příslušníků syrských provládních sil. Oznámila to ve čtvrtek s odvoláním na americké armádní zdroje agentura Reuters. Koalice podle tohoto zdroje odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF.

Zdroj Reuters řekl, že vysoký počet mrtvých svědčí o tom, jak velká akce byla naplánovaná proti velitelství SDF v provincii Dajr az-Zaur. Provládní jednotky chtěly získat území, které SDF s pomocí mezinárodní koalice dobyla na radikálech z Islámského státu (IS).

Do útoku bylo nasazeno 500 bojovníků, dále tanky, dělostřelectvo a oddíly s minomety a raketomety.

Mezi mrtvými ani zraněnými nejsou podle americké armády žádní američtí vojáci, i když několik jich v době útoku bylo v blízkosti členů SDF.

"Domníváme se, že provládní síly chtěly obsadit území, které SDF osvobodila v roce 2017 v boji proti IS," řekl zdroj Reuters. Podle něj jde o ropné pole ležící východně od města Dajr az-Zaur. Do roku 2017 bylo zdrojem příjmů IS.

Syrská státní televize útok mezinárodní koalice označila za "novou agresi". "Mezinárodní koaliční síly bombardovaly lidové oddíly, které bojují proti IS a proti SDF východně od Eufratu. Jsou tam oběti," oznámila televize. Podle jejího reportéra byly zabity a zraněny desítky osob. Televize označila terč útoku za "místní lidi, kteří bojují proti IS a SDF".

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Spojeným státům nejde v Sýrii o porážku IS, ale o to, aby se dostaly k ekonomickým zdrojům. Útok si podle Ruska vyžádal zranění 25 dobrovolníků, kteří stojí na straně syrské armády. Členové skupin zasažených při útoku podle ruského ministerstva nekoordinovali své pozice s Ruskem.

Podle prohlášení koalice provládní síly zahájily 7. února ničím nevyprovokovaný útok na štáb SDF. Nalézá se osm kilometrů východně od Eufratu, který představuje hranici pro bezpečnou zónu, dohodnutou s Ruskem.

SDF jsou hlavním pozemním spojencem USA v boji proti IS a američtí instruktoři pomáhají s výcvikem SDF. Syrskou armádu podporují kromě ruského vojska také milice, za nimiž stojí Írán.

Útoky koalice proti silám podporujícím syrského prezidenta Bašára Asada jsou vzácné. SDF s koaliční podporou válčí s bojovníky IS východně od Eufratu, zatímco vládní vojska působí na západním břehu u města Dajr az-Zaur.

Záchranáři odnáší muže, který se zranil v bojích ve východní Ghútě.
Záchranáři odnáší muže, který se zranil v bojích ve východní Ghútě. | Foto: Reuters

Neutuchající útoky u Damašku

Současně s náletem na syrské provládní síly se objevily také zprávy o pokračujících útocích ve východní Ghútě. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) v oblasti zemřelo dalších 36 civilistů. Mezi mrtvými je údajně deset dětí a sedm žen.

Celkem si intenzivní útoky na východní Ghútu vyžádaly od pondělí 185 obětí. Uvedla to SOHR. Syrská armáda zesílila útoky na povstaleckou oblast u Damašku začátkem týdne.

Jde o poslední území poblíž syrské metropole, které je v rukou oponentů syrské vlády. Žije v něm na 400 000 lidí, k nimž se kvůli bojům už několik měsíců nedostala humanitární pomoc. Složitou humanitární situací by se ve čtvrtek měla zabývat Rada Bezpečnosti OSN. 

 

Právě se děje

před 3 minutami
Další zprávy