Při náletu koalice vedené USA zemřelo 100 syrských vojáků, kteří útočili na Kurdy

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 2. 2018 16:03
Mezinárodní koalice podle Reuters odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF. Syrská státní televize naopak informuje o "agresi a pokusu podpořit terorismus".
Koalice údajně odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF (na snímku).
Koalice údajně odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF (na snímku). | Foto: Reuters

Damašek - Při středečním útoku mezinárodní koalice vedené USA zahynulo 100 příslušníků syrských provládních sil. Oznámila to ve čtvrtek s odvoláním na americké armádní zdroje agentura Reuters. Koalice podle tohoto zdroje odrážela rozsáhlý útok na své spojence z arabsko-kurdských milic SDF.

Zdroj Reuters řekl, že vysoký počet mrtvých svědčí o tom, jak velká akce byla naplánovaná proti velitelství SDF v provincii Dajr az-Zaur. Provládní jednotky chtěly získat území, které SDF s pomocí mezinárodní koalice dobyla na radikálech z Islámského státu (IS).

Do útoku bylo nasazeno 500 bojovníků, dále tanky, dělostřelectvo a oddíly s minomety a raketomety.

Mezi mrtvými ani zraněnými nejsou podle americké armády žádní američtí vojáci, i když několik jich v době útoku bylo v blízkosti členů SDF.

"Domníváme se, že provládní síly chtěly obsadit území, které SDF osvobodila v roce 2017 v boji proti IS," řekl zdroj Reuters. Podle něj jde o ropné pole ležící východně od města Dajr az-Zaur. Do roku 2017 bylo zdrojem příjmů IS.

Syrská státní televize útok mezinárodní koalice označila za "novou agresi". "Mezinárodní koaliční síly bombardovaly lidové oddíly, které bojují proti IS a proti SDF východně od Eufratu. Jsou tam oběti," oznámila televize. Podle jejího reportéra byly zabity a zraněny desítky osob. Televize označila terč útoku za "místní lidi, kteří bojují proti IS a SDF".

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Spojeným státům nejde v Sýrii o porážku IS, ale o to, aby se dostaly k ekonomickým zdrojům. Útok si podle Ruska vyžádal zranění 25 dobrovolníků, kteří stojí na straně syrské armády. Členové skupin zasažených při útoku podle ruského ministerstva nekoordinovali své pozice s Ruskem.

Podle prohlášení koalice provládní síly zahájily 7. února ničím nevyprovokovaný útok na štáb SDF. Nalézá se osm kilometrů východně od Eufratu, který představuje hranici pro bezpečnou zónu, dohodnutou s Ruskem.

SDF jsou hlavním pozemním spojencem USA v boji proti IS a američtí instruktoři pomáhají s výcvikem SDF. Syrskou armádu podporují kromě ruského vojska také milice, za nimiž stojí Írán.

Útoky koalice proti silám podporujícím syrského prezidenta Bašára Asada jsou vzácné. SDF s koaliční podporou válčí s bojovníky IS východně od Eufratu, zatímco vládní vojska působí na západním břehu u města Dajr az-Zaur.

Záchranáři odnáší muže, který se zranil v bojích ve východní Ghútě.
Záchranáři odnáší muže, který se zranil v bojích ve východní Ghútě. | Foto: Reuters

Neutuchající útoky u Damašku

Současně s náletem na syrské provládní síly se objevily také zprávy o pokračujících útocích ve východní Ghútě. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) v oblasti zemřelo dalších 36 civilistů. Mezi mrtvými je údajně deset dětí a sedm žen.

Celkem si intenzivní útoky na východní Ghútu vyžádaly od pondělí 185 obětí. Uvedla to SOHR. Syrská armáda zesílila útoky na povstaleckou oblast u Damašku začátkem týdne.

Jde o poslední území poblíž syrské metropole, které je v rukou oponentů syrské vlády. Žije v něm na 400 000 lidí, k nimž se kvůli bojům už několik měsíců nedostala humanitární pomoc. Složitou humanitární situací by se ve čtvrtek měla zabývat Rada Bezpečnosti OSN. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Odložená sezona formule 1 by mohla začít až v říjnu

Vedení formule 1 se připravuje na variantu, že koronavirem narušená sezona odstartuje až v říjnu. V rozhovoru pro server BBC to prohlásil technický ředitel mistrovství světa Ross Brawn s tím, že by se ročník mohl protáhnout i do příštího roku.

Mistrovství světa mělo začít v polovině března, ale úvodní závod v Austrálii byl stejně jako Velká cena Monaka kvůli pandemii koronaviru zrušen. Sedm následujících Grand Prix bylo odloženo a podle provizorního kalendáře je nyní nejbližším závodem Velká cena Francie, která by se měla jet 28. června.

Vedení šampionátu, který potřebuje odjet minimálně osm závodů, aby byl považován za plnohodnotné mistrovství světa, se však připravuje i na možnost říjnového startu. "Plány pro zbytek sezony se mění každý den, situace je dynamická a nestabilní. Nejzazším termínem je pro nás říjen," řekl Brawn.

Další zprávy