Mimořádná zpráva

Ruského pilota sestřelili v Sýrii povstalci, na zemi se raději odpálil granátem, tvrdí ministerstvo

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2018 19:06
Povstalci v Sýrii v sobotu sestřelili ruskou stíhačku Suchoj-25. Jejího pilota, který se podle Rusů raději sám zabil, teď lidé oslavují jako hrdinu.
Údajné trosky ruské stíhačky Suchoj-25. Pravost fotografie zatím nelze ověřit.
Údajné trosky ruské stíhačky Suchoj-25. Pravost fotografie zatím nelze ověřit. | Foto: Reuters

Moskva - Pilot ruského bojového letounu, který v sobotu sestřelili syrští  rebelové, na zemi odjistil granát a sám se odpálil. Nechtěl dopustit, aby ho zajali džihádisté, píší ruská média, která pilota oslavují jako hrdinu.

Poté co rebelové v provincii Idlíb zasáhli ruskou stíhačku Suchoj-25, se její pilot Roman Filipov katapultoval a dopadl na zem. Při následném boji ale zemřel.

Než se katapultoval, stihl ještě oznámit svým nadřízeným, že jeho stroj zasáhla raketa. Ruské ministerstvo obrany ve svém prohlášení uvedlo, že "pilot měl dostatek času na to, aby oznámil, že se dostal do oblasti kontrolované ozbrojenci".

"Pilot se snažil do poslední chvíle udržet letoun ve vzduchu a stačil velitelství ohlásit, že byl zasažen raketou. Poté co se katapultoval, přistál u obce ovládané teroristy. Do posledních minut svého života sváděl nerovný boj s pomocí osobní zbraně. Poté co jej teroristé obklíčili a těžce zranili, se ruský důstojník vyhodil do povětří granátem," uvedlo ministerstvo podle agentury Interfax.

Podle britské stanice BBC ale nelze ověřit z důvěryhodných zdrojů informace o tom, jak major Filipov zemřel. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) například oznámila, že džihádisté pilota zajali a později ho zabili.

K sestřelení letounu se přihlásila skupina Haját Tahrír aš-Šám, která má blízko k teroristické organizaci al-Káida.

Stíhačka Suchoj-25 operovala v sobotu nad městem Maásran v provincii Idlíb na severu Sýrie. V té době došlo v oblasti k desítkám ruských leteckých úderů.

Ruská televizní stanice TV Zvezda, kterou kontroluje ministerstvo obrany, uvedla, že pilot dostane in memoriam medaili Hrdina Ruska, známou také jako Zlatá hvězda.

Letecká odveta

Syrská vláda podporovaná ruským letectvem zahájila v prosinci hlavní ofenzivu proti skupinám povstalců v provincii Idlíb.

V neděli - den po sestřelení Filipovova letadla - došlo k zesílení leteckých útoků v oblasti, během nichž podle časopisu Newsweek zahynulo nejméně 30 rebelů. Zdroje civilní obrany v terénu ale tvrdí, že ruské útoky zasáhly i několik obytných oblastí a zabily civilisty.

 

Právě se děje

Další zprávy