Při tvrdých bojích v západním Jemenu za čtyři dny zemřelo více než 150 lidí

ČTK ČTK
27. 5. 2018 16:35
Vládní síly chtějí od povstalců dobýt oblasti na západním pobřeží. Jejich spojenec, koalice pod vedením Saúdské Arábie, na rebely útočí ze vzduchu.
Následky vzdušného úderu v Saná.
Následky vzdušného úderu v Saná. | Foto: Reuters

Saná - Tvrdé boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci v Jemenu si za poslední čtyři dny vyžádaly více než 150 mrtvých. S odvoláním na jemenské představitele a svědky to uvedla agentura AP.

Vládní síly se teď snaží dobýt oblasti na západním pobřeží, které mají pod kontrolou povstalci.

Jejich spojenec, tedy koalice pod vedením Saúdské Arábie, na rebely útočí ze vzduchu v provincii Saada na severozápadě země. Právě tato provincie je baštou šíitských povstalců.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv v březnu uvedly, že kvůli bojům podél západního pobřeží Jemenu přišlo v posledních měsících o střechu nad hlavou na 100 000 lidí. Organizace Amnesty International varovala, že "to nejhorší může ještě přijít".

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Húsíové ovládají většinu severní části země, včetně hlavního města Saná. Přes hranici vypálili už desítky raket na cíle v Saudské Arábii.

Saúdská Arábie kvůli bombardování v Jemenu dlouhodobě čelí kritice ochránců lidských práv, kteří upozorňují na vysoký počet civilních obětí. Rijád to dlouhodobě odmítá.

Podle OSN čelí Jemen obrovské humanitární krizi, bez pomoci se neobejde přes 22 milionů Jemenců. Tisíce civilistů rovněž bojují s podvýživou, cholerou a dalšími nemocemi.

tes spr

 

Právě se děje

před 51 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy