reklama
 
 

Při tvrdých bojích v západním Jemenu za čtyři dny zemřelo více než 150 lidí

27. 5. 2018 16:35
Vládní síly chtějí od povstalců dobýt oblasti na západním pobřeží. Jejich spojenec, koalice pod vedením Saúdské Arábie, na rebely útočí ze vzduchu.

Saná - Tvrdé boje mezi provládními silami a šíitskými povstalci v Jemenu si za poslední čtyři dny vyžádaly více než 150 mrtvých. S odvoláním na jemenské představitele a svědky to uvedla agentura AP.

Vládní síly se teď snaží dobýt oblasti na západním pobřeží, které mají pod kontrolou povstalci.

Jejich spojenec, tedy koalice pod vedením Saúdské Arábie, na rebely útočí ze vzduchu v provincii Saada na severozápadě země. Právě tato provincie je baštou šíitských povstalců.

Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv v březnu uvedly, že kvůli bojům podél západního pobřeží Jemenu přišlo v posledních měsících o střechu nad hlavou na 100 000 lidí. Organizace Amnesty International varovala, že "to nejhorší může ještě přijít".

Jemen sužuje konflikt, v němž proti sobě bojují menšinoví šíitští Húsíové podporovaní šíitským Íránem a vláda prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Té od března 2015 pomáhá Západem podporovaná koalice v čele se sunnitskou Saúdskou Arábií. Válka si už vyžádala více než 10 000 lidských životů a přinutila přes tři miliony lidí opustit domov.

Húsíové ovládají většinu severní části země, včetně hlavního města Saná. Přes hranici vypálili už desítky raket na cíle v Saudské Arábii.

Saúdská Arábie kvůli bombardování v Jemenu dlouhodobě čelí kritice ochránců lidských práv, kteří upozorňují na vysoký počet civilních obětí. Rijád to dlouhodobě odmítá.

Podle OSN čelí Jemen obrovské humanitární krizi, bez pomoci se neobejde přes 22 milionů Jemenců. Tisíce civilistů rovněž bojují s podvýživou, cholerou a dalšími nemocemi.

tes spr

autor: ČTK | 27. 5. 2018 16:35

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama