Islámábád - Nejméně 31 lidí zemřelo a 40 dalších utrpělo zranění při pumovém útoku ve městě Kvéta na západě Pákistánu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Atentát byl spáchán v blízkosti jedné z hlasovacích místností, před níž se shromáždilo množství voličů, kteří přišli odevzdat svůj hlas v parlamentních volbách.
K útoku se prostřednictvím propagandistické agentury Amak přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz.
"Sebevražedný atentátník se pokusil vstoupit do volební místnosti. Když ho policisté chtěli zastavit, vyhodil se do vzduchu," prohlásil místní představitel Haším Ghilzáí. Na televizních záběrech z Kvéty, metropole provincie Balúčistán, bylo vidět shořelé policejní auto a kaluže krve na zemi.
🔵 #Pakistan'ın #Kuetta şehrinde meydana gelen patlamada en az 22 kişi öldü.
— Mete Sohtaoğlu (@metesohtaoglu) July 25, 2018
📸 pic.twitter.com/r0P2sVfzeJ
Pákistánci ve středu rozhodují o složení Národního shromáždění. Volební místnosti se otevřely ráno a uzavřeny budou v 18:00 místního času (15:00 SELČ).
Pákistánu vládla po více než polovinu jeho 71leté existence armáda, ať už po otevřených pučích, nebo v pozadí. Nynější volby jsou teprve druhé, při nichž jde o předání moci mezi civilními vládami po odsloužení celého volebního období.
Nejsilnějšími stranami jsou v nynějších volbách vládnoucí Pákistánská muslimská liga (PML-N) vězněného expremiéra Naváze Šarífa, kterému hrozí desetiletý trest za korupci, a Hnutí za spravedlnost (PTI) slavného kriketového hráče Imrana Chána. Jejich šance jsou považovány za vyrovnané. Na třetím místě pravděpodobně skončí Pákistánská lidová strana (PPP), kterou vede 29letý Bilavál Bhutto Zardárí, syn zavražděné pákistánské expremiérky Bénazír Bhuttové a někdejšího prezidenta Ásifa Alího Zardárího.
Předvolební kampaň poznamenalo násilí, obvinění z podvodů a nařčení, že se vlivná pákistánská armáda snaží zmanipulovat volby ve prospěch Chánova Hnutí za spravedlnost. V polovině července při sebevražedném útoku na předvolební shromáždění rovněž v provincii Balúčistán zahynulo 149 lidí. Také tehdy se k atentátu přihlásilo hnutí Islámský stát. Kvůli obavám z dalších násilností dohlíží na volby po celé zemi více než 370.000 vojáků.
V Balúčistánu, který hraničí s Afghánistánem a Íránem, působí extremistická organizace Islámský stát i radikální hnutí Tálibán. Balúčistán, který je bohatý na ropu, zemní plyn a nerosty, je od roku 2004 také dějištěm konfliktu mezi separatisty a pákistánskou armádou. Bojovníci za nezávislost obviňují vládu, že sice v provincii těží přírodní zdroje, ale ze získaných prostředků nic nedává na zlepšení situace chudého obyvatelstva.