reklama
 
 

Sebevražedný útok na předvolebním shromáždění v Pákistánu má 140 obětí. Země zažívá šok

Aktualizováno 14. 7. 2018 15:52
V Pákistánu před volbami vybuchla bomba, nejméně 65 lidí zemřelo | Video: Associated Press |  00:42
Pákistán je po krvavém pumovém útoku v šoku a ve smutku.

Kvéta - Nejméně 140 mrtvých a přes 200 zraněných si podle poslední bilance vyžádal páteční sebevražedný pumový útok, jehož terčem bylo předvolební shromáždění v provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. 

K útoku, který je nejkrvavější za poslední rok, se přihlásil takzvaný Islámský stát, který ale neposkytl žádné podrobnosti ani důkazy svého tvrzení.

Jde už o druhý páteční útok spojený s volbami, které se mají konat 25. července. Ten samý den, v pátek dopoledne, zahynuli čtyři lidé při útoku na předvolební konvoj v severopákistánském městě Bannu.

Útok v Balúčistánu se stal ve městě Mastung, ležícím asi 40 kilometrů od provinční metropole Kvéty. Jedním z terčů útoku byl kandidát na poslance, který byl po výbuchu v kritickém stavu a v nemocnici svým zraněním podlehl.

Pákistán je po pátečním pumovém útoku v šoku a ve smutku. Tamní tisk v sobotu informoval o atentátu jako o "krveprolití" nebo "masakru".

Příbuzní obětí už začali pohřbívat své mrtvé, pietní ceremonie za ně se má odpoledne konat v provinčním hlavním městě Kvéta. To se zahalilo do smutku za mrtvé, v ulicích vlají transparenty popisující páteční tragédii a vyzývající k darování krve. Tyto výzvy nacházejí podle lékařů hlavní kvétské nemocnice velký ohlas obzvláště mezi univerzitními studenty.

Na dalších transparentech stojí "Zastavte zabíjení lidí, stop prolévání krve".

Napětí kvůli bývalému premiérovi

V Pákistánu v posledních dnech panuje zvýšené napětí. Tomu přispěl kromě blížících se voleb také fakt, že se do vlasti z Velké Británie vrátil v pátek bývalý premiér Naváz Šaríf spolu s dcerou Marjam. V Londýně pobýval od loňského roku, zatímco pákistánský soud ho v nepřítomnosti odsoudil za korupci k deseti letům vězení. Ihned po příletu byli Šaríf i jeho dcera zatčeni, aby si odpykali trest, informovala místní televizní stanice.

Očekává se, že Šaríf se odvolá a požádá o propuštění na kauci. Kolem Láhauru, kde přistálo letadlo s Šarífem, platí přísná bezpečností opatření kvůli tisícovým shromážděním, která pořádají jeho stoupenci.

Šaríf rezignoval na post premiéra loni v létě. Učinil tak poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat úřad kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Letos v únoru nejvyšší soud rozhodl, že Šaríf má být zbaven funkce šéfa vládnoucí strany PML-N. Ještě v únoru byl do čela strany zvolen mladší bratr expremiéra Šabház Šaríf. V dubnu pak přibyl verdikt nejvyššího soudu, který Navázi Šarífovi doživotně zakázal vykonávat veřejné funkce.

Expremiér Šaríf sice s ohledem na dané skutečnosti v nadcházejících volbách kandidovat nemůže, zůstává ale v Pákistánu mimořádně populární. Jeho klan označuje soudní postup proti němu za "politický", sám Šaríf obviňuje mocnou pákistánskou armádu ze spiknutí proti sobě a z vměšování do politického života.

"Vím, že budu okamžitě převezen do vězení," prohlásil expremiér na videozáznamu zveřejněném v pátek před jeho výslechem. "Chci říci Pákistáncům, že jsem to udělal pro ně. Pochodujte se mnou, spojte své ruce s mými a změníme osud země," vyzval Šaríf krajany podle agentury AFP.

Video: Šlo mi o život, smrt byla v Mosulu všudypřítomná, v ulicích ležela těla bojovníků IS, říká Andert

Boj o Mosul byla největší městská bitva od druhé světové války, mrtvá těla vojáků IS v ulicích nikdo neuklízel, lidé se stále nemají kam vrátit | Video: DVTV, Daniela Drtinová |  16:37

autoři: ČTK, Zahraničí | 13. 7. 2018 16:52

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama