Sebevražedný útok na předvolebním shromáždění v Pákistánu má 140 obětí. Země zažívá šok

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 7. 2018 15:52
Pákistán je po krvavém pumovém útoku v šoku a ve smutku.
V Pákistánu před volbami vybuchla bomba, nejméně 65 lidí zemřelo | Video: Associated Press

Kvéta - Nejméně 140 mrtvých a přes 200 zraněných si podle poslední bilance vyžádal páteční sebevražedný pumový útok, jehož terčem bylo předvolební shromáždění v provincii Balúčistán na jihozápadě Pákistánu. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura AFP. 

K útoku, který je nejkrvavější za poslední rok, se přihlásil takzvaný Islámský stát, který ale neposkytl žádné podrobnosti ani důkazy svého tvrzení.

Jde už o druhý páteční útok spojený s volbami, které se mají konat 25. července. Ten samý den, v pátek dopoledne, zahynuli čtyři lidé při útoku na předvolební konvoj v severopákistánském městě Bannu.

Útok v Balúčistánu se stal ve městě Mastung, ležícím asi 40 kilometrů od provinční metropole Kvéty. Jedním z terčů útoku byl kandidát na poslance, který byl po výbuchu v kritickém stavu a v nemocnici svým zraněním podlehl.

Pákistán je po pátečním pumovém útoku v šoku a ve smutku. Tamní tisk v sobotu informoval o atentátu jako o "krveprolití" nebo "masakru".

Příbuzní obětí už začali pohřbívat své mrtvé, pietní ceremonie za ně se má odpoledne konat v provinčním hlavním městě Kvéta. To se zahalilo do smutku za mrtvé, v ulicích vlají transparenty popisující páteční tragédii a vyzývající k darování krve. Tyto výzvy nacházejí podle lékařů hlavní kvétské nemocnice velký ohlas obzvláště mezi univerzitními studenty.

Na dalších transparentech stojí "Zastavte zabíjení lidí, stop prolévání krve".

Napětí kvůli bývalému premiérovi

V Pákistánu v posledních dnech panuje zvýšené napětí. Tomu přispěl kromě blížících se voleb také fakt, že se do vlasti z Velké Británie vrátil v pátek bývalý premiér Naváz Šaríf spolu s dcerou Marjam. V Londýně pobýval od loňského roku, zatímco pákistánský soud ho v nepřítomnosti odsoudil za korupci k deseti letům vězení. Ihned po příletu byli Šaríf i jeho dcera zatčeni, aby si odpykali trest, informovala místní televizní stanice.

Očekává se, že Šaríf se odvolá a požádá o propuštění na kauci. Kolem Láhauru, kde přistálo letadlo s Šarífem, platí přísná bezpečností opatření kvůli tisícovým shromážděním, která pořádají jeho stoupenci.

Šaríf rezignoval na post premiéra loni v létě. Učinil tak poté, co nejvyšší soud rozhodl, že je nezpůsobilý vykonávat úřad kvůli obvinění z korupce. Případ souvisí s kauzou takzvaných Panamských dokumentů, které odkrývají praktiky převádění peněz do daňových rájů.

Naváz Šaríf při cestě do Pákistánu, kde byl ihned po příletu zatčen.
Naváz Šaríf při cestě do Pákistánu, kde byl ihned po příletu zatčen. | Foto: Reuters

Letos v únoru nejvyšší soud rozhodl, že Šaríf má být zbaven funkce šéfa vládnoucí strany PML-N. Ještě v únoru byl do čela strany zvolen mladší bratr expremiéra Šabház Šaríf. V dubnu pak přibyl verdikt nejvyššího soudu, který Navázi Šarífovi doživotně zakázal vykonávat veřejné funkce.

Expremiér Šaríf sice s ohledem na dané skutečnosti v nadcházejících volbách kandidovat nemůže, zůstává ale v Pákistánu mimořádně populární. Jeho klan označuje soudní postup proti němu za "politický", sám Šaríf obviňuje mocnou pákistánskou armádu ze spiknutí proti sobě a z vměšování do politického života.

"Vím, že budu okamžitě převezen do vězení," prohlásil expremiér na videozáznamu zveřejněném v pátek před jeho výslechem. "Chci říci Pákistáncům, že jsem to udělal pro ně. Pochodujte se mnou, spojte své ruce s mými a změníme osud země," vyzval Šaríf krajany podle agentury AFP.

Video: Šlo mi o život, smrt byla v Mosulu všudypřítomná, v ulicích ležela těla bojovníků IS, říká Andert

Boj o Mosul byla největší městská bitva od druhé světové války, mrtvá těla vojáků IS v ulicích nikdo neuklízel, lidé se stále nemají kam vrátit | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy