Při protestech proti puči přišlo v Súdánu o život sedm lidí, 140 jich je zraněno

ČTK ČTK
26. 10. 2021 6:53
Nejméně sedm lidí přišlo o život a 140 utrpělo zranění v Súdánu při pondělní střelbě během protestů proti armádnímu puči, uvedla agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví. Podle agentury do davu demonstrujících stříleli vojáci.
Protesty v Súdánu.
Protesty v Súdánu. | Foto: Reuters

Generál Abdal Fattáh Burhán rozpustil přechodnou vládu, která měla zemi dovést k volbám po svržení někdejšího prezidenta Umara Bašíra.

Předsedu přechodné vlády Abdalláha Hamduka vojáci drží na neznámém místě. Proti puči demonstrovaly tisíce lidí a vojáci do davu začali střílet. Předchozí bilance podle lékařů čítala tři mrtvé a asi 80 zraněných.

Podle Reuters byl zatčen šéf státní televize. Zaměstnanci centrální banky hodlají na protest proti převratu stávkovat.

Situací v Súdánu se má v úterý zabývat na mimořádném zasedání Rada bezpečnosti OSN, uvedly agentury AFP a DPA s odvoláním na diplomatické zdroje. Svolání RB OSN si vyžádaly západní země.

USA pozastavily Súdánu finanční pomoc ve výši 700 milionů dolarů (15,5 miliardy korun). Předseda senátního zahraničního výboru Bob Menendez řekl, že převrat bude mít okamžité důsledky na súdánsko-americké vztahy a že USA by měly okamžitě změnit svou politiku vůči Súdánu.

Ministerstvo zahraničí oznámilo, že bude třeba přehodnotit loňskou normalizaci vztahů Súdánu s Izraelem, kterou pomáhaly dojednat USA.

Bašír byl svržen před dvěma lety a vedení země se ujala přechodná vláda. S příštími volbami se počítalo na rok 2023. Přechodný kabinet tvořili vojáci a civilisté a za několik týdnů měla armáda jeho vedení předat civilistům. Burhán sdělil, že armáda nyní jmenuje novou, technokratickou vládu, ale dal podle agentury AP najevo, že hlavní moc zůstane v rukou armády.

Po dopoledním oznámení o zadržení Hamduka zaplavily ulice Chartúmu a nedalekého Umdurmánu tisíce nespokojených Súdánců. Demonstranti blokovali provoz a zapálili pneumatiky, vojáci se je snažili rozehnat slzným plynem.

Situaci sleduje se znepokojením mnoho zemí a také OSN nebo Liga arabských států a Africká unie.

 

Právě se děje

Další zprávy