Převrat v Súdánu: Nejvyšší velitel armády rozpustil vládu a vyhlásil výjimečný stav

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2021 17:52
Vojáci v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. Nejvyšší představitel súdánské armády Abdal Fattáh Burhán vyhlásil v zemi výjimečný stav a oznámil, že rozpouští přechodnou vládu premiéra Hamduka.
Nejvyšší představitel súdánské armády Abdal Fattáh Burhán.
Nejvyšší představitel súdánské armády Abdal Fattáh Burhán. | Foto: Reuters

Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Podle ministerstva informací nedaleko vojenského velitelství v hlavním městě propukla střelba. Zemřeli při ní nejméně tři lidé a 80 je zraněno, oznámili tamní lékaři.  Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy, Evropská unie a Liga arabských států.

Súdánské ministerstvo informací sdělilo, že vojáci zadrželi většinu ministrů a civilní představitele suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Později ministerstvo uvedlo, že premiér byl převezen na neznámé místo poté, co odmítl vydat prohlášení, v němž by převrat podpořil. 

Předtím Hamduka podle sdělení resortu vojáci drželi v domácím vězení. Podle ministerstva premiér vyzval Súdánce, aby se pokusu o puč pokojně postavili a aby "hájili svou revoluci". Podle prohlášení ministerstva informací armáda také obsadila hlavní sídla súdánské televize a rozhlasu v hlavním městě Chartúmu a druhém největším městě Umdurmánu a zadržela jejich zaměstnance. Ministerstvo vyzvalo k okamžitému propuštění zadržených a pokus o převrat odsoudilo. Zatčen byl rovněž premiérův mediální poradce, uvádí agentura Reuters s odkazem na své zdroje.

Nejvýše postavený súdánský generál Abdal Fattáh Burhán v televizním projevu vyhlásil v Súdánu výjimečný stav a oznámil rozpuštění přechodné vlády. Do voleb Súdán podle generála povede nová vláda složená z technokratů. Podle súdánského ministerstva informací generál svým prohlášením potvrdil, že armáda provedla převrat.

Odezva ze zahraničí

Zvláštní zmocněnec USA Jeffrey Feltman uvedl, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami o vojenském převratu v Súdánu. Na oficiálním twitterovém účtu varoval, že vojenský převrat by odporoval súdánské ústavní deklaraci a ohrozil dodávky americké pomoci Súdánu.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell uvedl, že patrný vojenský puč v Súdánu sleduje s velkým znepokojením. "S největší obavou sledujeme probíhající události v Súdánu. EU vyzývá všechny zúčastněné strany a regionální partnery, aby znovu nastartovali proces přechodu," uvedl.

Hluboké znepokojení nad vývojem v Súdánu vyjádřila také Liga arabských států. Její generální tajemník Ahmad Abúl Ghajt v prohlášení vyzval všechny zúčastněné strany, aby respektovaly přechodnou dohodu o sdílení moci, která byla uzavřena v roce 2019 po svržení bývalého autokratického prezidenta Umara Bašíra.

Dvanáct zraněných 

Súdánské profesní sdružení, organizace zastřešující několik odborových svazů, vyzvalo občany, aby vyšli do ulic, postavili barikády, zahájili stávku, a protestovali tak proti možnému armádnímu převratu. Stejná organizace, která je zároveň hlavním prodemokratickým hnutím v zemi, také podle agentury AP informovala, že po celém Súdánu dnes dochází k výpadkům mobilního signálu a internetu. Podle britského sdružení NetBlocks se rychlost připojení snížila v zemi na třetinu. K protestu proti zřejmému pokusu o vojenský puč vyzvala i největší súdánská strana Umma, uvedla agentura AP.

Ministerstvo informací později uvedlo, že se střílí na demonstranty nedaleko vojenského velitelství v Chartúmu. Dříve přitom informovalo, že do ulic vyšly desetitisíce lidí, kteří s pučem nesouhlasí. Sdružení lékařů uvedlo, že při střetech s bezpečnostními složkami utrpělo nejméně 12 lidí zranění.

V zemi narůstalo napětí od doby, kdy v září súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Pokus o převrat vyvolal vzájemné obviňování armádních a civilních skupin, které mají po sesazení Bašíra v roce 2019 během přechodného období společně vést zemi. V posledních dnech vyšly do ulic oba tábory, tedy jak zastánci civilní vlády, tak příznivci armádního vedení.

Umar Bašír byl sesazen armádou při masových protivládních demonstracích v roce 2019. Od té doby zemi řídí přechodná vláda, která je složená z vojáků a civilistů a čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy