Nevládní organizace Robin des bois už několik dní po požáru pařížské katedrály z 15. dubna upozornila, že žárem se roztavilo až 300 tun olova z konstrukce střechy a spadlé věže a že vláda by se měla s ohledem na zdraví obyvatel přednostně věnovat dekontaminaci místa. Nyní ekologové uvádí, že se roztavilo téměř 400 tun olova.
Minulý týden v pátek podali zástupci ekologické organizace trestní oznámení, v němž viní úřady z několika pochybení, která ohrozila zdraví obyvatel v okolí. Ekologové tvrdí, že úřady nedostatečně informovaly o možném nebezpečí a nepřijaly dostatečná ochranná opatření.
Místní úřady trvají na tom, že opatření byla dostatečná. Televize France 24 v pondělí ale uvedla, že informace o tom, jak postupovat v případě možné kontaminace olovem, dostali místní obyvatelé až dva týdny po požáru. Mapa s úrovní koncentrace olova byla podle televize zveřejněna až 18. července.
Právě předminulý týden také investigativní server Mediapart napsal, že v některých školách v okolí Notre-Dame hygienici naměřili až desetkrát vyšší koncentrace olova, než povolují normy. Autoři článku v něm pařížskou radnici obvinili, že neprovedla důkladný úklid veřejných budov v okolí katedrály po jejím požáru.
Zástupce radnice zodpovědný za zdravotnictví Arnaud Gauthier obvinění odmítl s tím, že dosavadní odběry vzorků podle něj nezavdávají příčiny k jakýmkoli obavám o zdraví dětí. Zároveň oznámil, že do konce prázdnin nechá pařížská radnice důkladně uklidit všechny školy v okolí vyhořelé katedrály, aby "si byla jistá, že riziko je minimální", uvedl Gauthier.
Pokud je člověk dlouhodobě vystaven zvýšenému působení olova, může trpět zažívacími potížemi či problémy s funkcí ledvin. Olovo může rovněž poškodit nervový systém a způsobit reprodukční problémy.