Archeologové v Pompejích našli ohromující umělecké fresky. Znázorňují trojskou válku

ČTK ČTK
11. 4. 2024 16:37
Archeologové našli ve starověkých Pompejích impozantní banketní sál s černými stěnami a mytologickými motivy z trojské války. Místnost objevili nedávno při vykopávkách na archeologickém nalezišti v blízkosti sopky Vesuv a nyní byla odhalena v celé své kráse, oznámilo ve čtvrtek podle agentury APA italské ministerstvo kultury.
Jedna z fresek, kterou nalezli archeologové ve starověkých Pompejích.
Jedna z fresek, kterou nalezli archeologové ve starověkých Pompejích. | Foto: Reuters

Archeologové uvedli, že objevené fresky patří k nejkrásnějším, jaké se v troskách starověkého města našly. Téměř kompletní mozaiková podlaha místnosti obsahuje více než milion jednotlivých bílých dlaždic. Černý banketní sál je zhruba 15 metrů dlouhý a šest metrů široký.

Fresky a mozaika pocházejí ze 3. století našeho letopočtu. Jejich stáří lze odvodit na základě umělecké kvality, provedení a volby motivů. Převažuje totiž téma hrdinství. Znázorněni jsou bohové a hrdinové trojské války. Vedle Heleny Trojské a Parise je na zdech vyobrazena Kassandra, dcera Priama, společně s bohem Apollónem.

Na zachyceném výjevu se bůh snaží krásnou kněžku Kassandru svést. Podle báje mu Kassandra slíbila svou lásku, pokud ji Apollón obdaří věšteckým duchem. Když ho odmítla, její schopnost předpovídat budoucnost nezmizela, ale Apollón ji potrestal tím, že nikdo nevěřil jejím věštbám, přestože se vždy beze zbytku naplnily.

Mytologické postavy na stěnách společenských místností měly zabavit hosty a sloužit jako předmět následných debat a hovorů, vysvětluje agentura APA. Objevený banketní sál vede k vnitrobloku, kde byla chodba pro služebné, s dlouhými schody vedoucími do prvního patra budovy.

Hlavní restaurátorka Roberta Priscová se tento týden snažila zabránit zřícení jednoho oblouku. "Je to obrovská zodpovědnost, podívejte se na mě," řekla, jako by chtěla naznačit, že si na ní stres vybral viditelnou daň, píše server BBC. "Máme vášeň a hlubokou lásku k tomu, co děláme. To, co tu odkrýváme a chráníme, přinese radost i dalším generacím, které přijdou po nás," vysvětluje restaurátorka.

Archeologický park Pompeje nedaleko Neapole, který je rovněž památkou UNESCO, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Itálii. Po římském Koloseu je druhou nejnavštěvovanější italskou pamětihodností.

Pompeje spolu s římskými městy Herculaneum, Stabie a Oplontis zničila v roce 79 našeho letopočtu erupce sopky Vesuv. Katastrofa překvapila nepřipravené obyvatele a mnoho z nich zatuhlý popel věrně zachytilo v posledních okamžicích života. Při neštěstí zemřelo na tři tisíce lidí. Město zavalené sopečným popelem bylo objevené až v 18. století.

 

Právě se děje

Další zprávy