Při náletu u syrského Aleppa zahynulo 18 civilistů

ČTK ČTK
3. 9. 2012 21:17
V Damašku armádní buldozery ničí domy odpůrců režimu
Syrští rebelové sestřelili armádní helikoptéru.
Syrští rebelové sestřelili armádní helikoptéru. | Foto: Reuters

Damašek - Při leteckém útoku na severu syrské provincie Aleppo zahynulo v pondělí 18 lidí. Mezi mrtvými je šest žen a dvě děti. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (OSDH). Později oznámila, že v damašské čtvrti Džaramána, obývané drúzy a křesťany, explodoval automobil s výbušninami.

Podle OSDH při výbuchu zemřelo pět lidí a 27 utrpělo zranění. Syrské sdělovací prostředky dnešní atentát přisuzují teroristům, opozice zase vládním agentům.

V západním Damašku dnes podle agentury Reuters buldozery syrské armády zničily několik domů. Podle aktivistů šlo o kolektivní trest za to, že ve čtvrti žijí odpůrci prezidenta Bašára Asada. V jihosyrském Dará bylo prý v posledních dnech podobným způsobem zničeno nejméně 200 domů.

Letadlo v Aleppu bombardovalo dům s civilisty ve městě Al-Báb, které je asi 30 kilometrů od střediska provincie a slouží jako základna opozičních bojovníků. V budově se civilisté ukryli, 13 se jich stále pohřešuje. Provincie Aleppo leží na severu Sýrie a její stejnojmenné středisko je dějištěm těžkých bojů už šest týdnů.

Francie dnes vzkázala Damašku, že Západ připravuje reakci pro případ, že vláda syrského prezidenta Bašára Asada použije chemické nebo biologické zbraně. "Naše reakce bude zásadní a velmi rychlá. Jednáme o tom zejména s našimi americkými a britskými partnery," sdělil v rozhlase francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius. Damašek prohlásil, že tyto zbraně použije jen v případě útoku zvenčí.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který registruje Syřany prchající ze země, upozornil, že přibývá lidí, kteří utíkají do Libanonu. Minulý týden se tam zaregistrovalo přes 2200 osob. Podle úřadu jsou mnozí Syřané ubytováni ve školách, které ale budou muset kvůli začátku školního roku opustit. OSN se pro ně snaží najít v Libanonu jiné útočiště. Mnohem větší počet syrských uprchlíků je v Turecku, v Jordánsku a také v Iráku.

Na syrsko-turecké hranici je už týden zablokováno 10 000 uprchlíků. Většina z nich čeká na povolení ke vstupu do provincie Kilis, která sousedí s provincií Aleppo. Turecké úřady nejsou schopny absorbovat sílící tlak uprchlíků a snaží se jim poskytnout pomoc ještě na syrském území. V táborech v Turecku je už na 80 000 Syřanů a Ankara ve světě požaduje zřízení nárazníkové pohraniční zóny.

Syrské letectvo dnes bombardovalo pohraniční město Azaz, ležící tři kilometry od hranice s Tureckem. Město je častým terčem syrské armády a polovina z jeho 70 000 obyvatel už uprchla.

Třídenní cestu do Sýrie dnes zahajuje předseda Mezinárodního výboru Červeného kříže Peter Maurer, který je ve funkci teprve od 1. července. Chce se dohodnout na tom, aby syrské úřady umožnily zaměstnancům MVČK dostat se snadněji k civilistům. Maurera má přijmout i Asad.

Podle syrských opozičníků při mnohaměsíčních násilnostech zahynulo kolem 26 000 lidí. Srpen byl prý zatím nejkrvavějším měsícem. Údajně během něj bylo zabito na 5000 osob.

 

Právě se děje

Další zprávy