Šíité pro boj s Islámským státem verbují i dětské vojáky

ČTK ČTK
28. 7. 2015 19:45
V západní části Bagdádu se připravují na boj proti Islámskému státu. Do výcviku jsou zařazené i nezletilé, ale zároveň odhodlané děti, které jsou připravené bojovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Z tiché šíitské čtvrti v západním Bagdádu se stal v posledních týdnech výcvikový tábor pro mladé šíity. Připravují se tam na boj proti islámským radikálům z organizace Islámský stát (IS).

Kdysi klidnými ulicemi nyní probíhají skupiny mladíků a jejich cvičitelé je připravují na boj v městském prostředí. Protože se předpokládá, že i tam bude nutné umět bojovat proti IS. Šíité se učí zacházet s lehkými zbraněmi, i když v ulicích z nich nestřílejí.

Letní výcvikové tábory založila v iráckých městech od Bagdádu po Basru zastřešující organizace iráckých šíitů, která si říká lidové mobilizační síly. Plní tak přání nejvyššího šíitského duchovního ajatolláha Alího Sistáního, aby studenti využili letní prázdniny k přípravě na boj, do nějž mohou být povoláni. Desítkami výcvikových táborů prošlo už několik stovek Iráčanů.

Za Irák položím i život

Mezi 200 z nich byla polovina mladší 18 let, některým bylo teprve patnáct.

Někteří se chtějí připojit ke svým otcům a starším bratrům, kteří už proti IS bojují. Další případ zavlékání mladých Iráčanů do konfliktu, v němž se území dobyté od loňska IS snaží získat zpět irácká armáda a také kurdské a šíitské milice. Na děti a mladé lidi vsadili také extremisté z IS, kteří připravují ve svých táborech i desetileté děti na sebevražedné akce a vraždění.

V bagdádském výcvikovém středisku šíitů je i patnáctiletý Džaafar Usáma. Ještě nedávno říkal, že se chce stát inženýrem, teď prý bojovníkem. Jeho otec bojuje jako dobrovolník v provincii Anbáru, starší bratr v Bajdží. "Až dokončím výcvik, chci za nimi, i když to znamená, že za Irák obětuji svůj život," řekl.

V Anbáru je mezi šíity vidět i velmi mladé hochy. Dvanáctiletý Bagdáďan Husajn Alí a jeho o dva roky starší bratranec Alí Ahsan odjeli do Anbáru za svými otci, hned jak skončil školní rok. S automaty přes rameno hlídkují v anbárské poušti odhodláni pomoci osvobodit tuto sunnitskou provincii. "Je to čest sloužit své zemi," říká Husajn Alí. Blízko bojiště jsou i jeho kamarádi a na otázku, zda nemá strach, chlapec s úsměvem naznačuje, že ne.

Výcviková aktivita šíitů komplikuje situaci Spojeným státům. Lidové mobilizační síly totiž podporuje Írán, i když oficiálně je vyzbrojuje irácká armáda a tu pomáhají na boj připravovat američtí cvičitelé. Americký zákon z roku 2008 zakazuje americké armádě poskytovat podporu vládám, které do bojů zapojují děti nebo podporují milice, které děti využívají.

Americké velvyslanectví v Bagdádu na dotaz na toto téma vydalo prohlášení s odsouzením využívání dětských vojáků. "Důrazně tuto praxi odsuzujeme na celém světě a budeme v tom pokračovat," stojí v textu.

V září se vrátí do škol, slibují milice

Když loni IS obsadil severoirácký Mosul a pohrozil, že zničí šíitské mešity, vyzval Sistání šíity, aby vstoupili do bojů.

Jeho slovo má takovou váhu, že se okamžitě začaly hlásit tisíce dobrovolníků. Připojovali se k šíitským milicím, z nichž většinu podporuje Írán. Letos začátkem června Sistání vystoupil znovu s výzvou k využití letních prázdnin k bojové přípravě mladých lidí a opět byl ohlas velký.

Mluvčí lidových mobilizačních sil Karím Núrí řekl, že se chlapci učí technice sebeobrany a nezletilí se prý v září vrátí do škol. Na frontu se s nimi nepočítá. V tomtéž duchu hovoří i mluvčí irácké vlády Saad Hárisí. Pokud někde bojují děti, jde podle něj o "izolované případy". Nikdo nevydal příkaz zapojovat nezletilé do bojových operací. "Naše vláda nepodporuje zapojování dětí do bojů," řekl.

Jenomže mnohé milice fungují pod nezávislými veliteli, byť se hlásí k lidovým mobilizačním silám. Tito velitelé o mladé absolventy výcviku stojí.

Donatella Roverová z Amnesty International říká, že využívají-li šíité v Iráku děti, pak země, které šíitské milice podporují, porušují konvenci OSN. "Jestliže pomáháte irácké armádě, pak se tato pomoc vztahuje i na lidové mobilizační síly," řekla.

Konvence OSN nezakazuje zapojovat nezletilé do výcviku, zakazuje pouze nasazovat je do boje. Jo Becker z Human Rights Watch ale říká, že už poskytování výcviku děti ohrožuje: "Vlády s oblibou říkají, že mohou nabírat nové síly bez toho, aby ohrozily děti, ale v místech, kde se bojuje, se toto dělení velmi rychle stírá."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tesco varuje před podvodnými SMS zprávami o výhře v soutěži. Firma žádnou neorganizuje

Společnost Tesco varuje před podvodníky, kteří rozesílají lidem SMS zprávy o tom, že si mají u ní vyzvednout výhru v soutěži. Firma informovala, že žádnou takovou soutěž neorganizuje a zákazníci nemají na uvedené zprávy reagovat.

"Tato podvodná aktivita poškozuje dobré jméno společnosti Tesco. Podniká proto všechny dostupné kroky, aby ochránila své zákazníky i své podnikání," uvedli zástupci firmy.

V případě pochybností mají podle nich zákazníci kontaktovat zákaznickou linku firmy 800 222 555 a ověřit si, jestli jde o její oficiální soutěž.

Další zprávy