Libyjské město povstalo proti Islámskému státu. Vyhrálo

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2015 6:52
Kontrolu nad Dernou na východě země převzaly místní milice, do ulic se vrací normální život.
Příslušníci jednotek, věrní vládě v Tobrúku, s tankem na okraji Derny.
Příslušníci jednotek, věrní vládě v Tobrúku, s tankem na okraji Derny. | Foto: Reuters

Praha – Banky se otevřely, v kioscích a obchodech se znovu prodávají cigarety, z radiopřijímačů v autech a bytech opět zní hudba poté, co lokální rozhlasová stanice - donedávna zakázaná - znovu vysílá.

Stotisícové město Derna na východě Libye se vrací k normálnímu životu poté, co nad ním ztratila po urputných bojích kontrolu organizace Islámský stát.

Agentura Reuters a časopis Foreign Policy v uplynulých dnech telefonicky hovořily s několika obyvateli, kteří potvrdili, že se radikální islamisté stáhli.

Derna byla spolu se Syrtou hlavními trofejemi, na něž ozbrojenci hlásící se k Islámskému státu v libyjském chaosu a bezvládí dosáhli.

Země je bez centrální vlády a rozdělená. Západ s metropolí Tripolisem ovládá hnutí Libyjský úsvit, na východě působí mezinárodně uznávaná vláda. Mezi oběma stranami panuje nesmiřitelná rivalita, nejsou schopny se dohodnout.

Některých částí země se v chaosu a bezvládí chopili islamisté či různé lokální milice.

Jedna z nich – Madžlis al-Šúrá – vytlačila s pomocí obyvatel a armády, věrné uznávané vládě, islamisty z Derny.

Až postupně se svět dozvídá o dramatických událostech ve městě, které jako jedno z prvních povstalo už proti Muammaru Kaddáfímu na jaře 2011.

Foto: Aktuálně.cz

(Reportér Aktuálně.cz tehdy Dernu navštívil – čtyři roky starou reportáž si můžete přečíst ZDE).

Radikálové z Islámského státu (IS) využili bezvládí a obsadili Dernu v loňském roce. Dlouho o ní nebylo slyšet, až do letošního 12. června.

Tehdy přetekla trpělivost obyvatel se všemožnými zákazy, vládou teroru a přílivem cizích džihádistů. Z mešity se vydal dav k základně Islámského státu.

Ozbrojenci spustili palbu. Sedm lidí zastřelili, desítky zranili. Pak vypukly boje, ve kterých se proti Islámskému státu kromě obyvatel spojila zmiňovaná milice Madžlis al-Šúrá a jednotky loajální uznávané vládě.

Pozice IS bombardovalo dělostřelectvo i letadla, po několika dnech se islamisté stáhli. Později to na internetu potvrdili.

Zničené domy z bojů v Benghází.
Zničené domy z bojů v Benghází. | Foto: Reuters

"Lidé už toho měli dost. Obchody, banky a celé město zase začalo normálně fungovat, ale v nemocnicích nejsou léky," uvedl pro agenturu Reuters muž z Derny. Foreign Policy zase cituje uprchlíky z Derny, kteří se dočasně usadili v jiných městech Libye a nyní plánují návrat.

Situace ve městě zůstává napjatá. Armáda je na okrajích města, zatímco bojovníci Madžlis al-Šúrá kontrolují centrum. Zatím je ale klid.

V nedalekém Benghází zuří těžké boje, když se armáda snaží islamisty vytlačit z přístavu. Vojákům velí generál Chalífa Haftár, který na začátku roku vyhlásil džihádistům a Islámskému státu válku až do jejich úplného zničení. V úterý zemřeli tři jeho vojáci na kontrolním stanovišti po útoku sebevražedného atentátníka.

Benghází je bez elektřiny a po náletech i dělostřeleckých útocích jsou některé čtvrti zdevastované.

IS ale zůstává pevně usazený v Syrtě, rodišti Muammara Kaddáfího.

 

Právě se děje

před 40 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy