V Jeruzalémě to vře, do davu lidí najelo další auto

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 11. 2014 13:59
Policie na Chrámové hoře zároveň zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců. Z davu na strážce zákona létaly zápalné lahve a kamení.
Video:

Jeruzalém - Izraelská policie na Chrámové hoře v Jeruzalémě znovu zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců.

Skupina na policisty začala házet kamení a při policejní střelbě byl gumovým projektilem jeden z Palestinců vážně zraněn.

Později najel poblíž východního Jeruzaléma motorista záměrně na skupinu chodců. Zabil jednoho z nich a dalších třináct zranil. Podle policie šlo o teroristu, který byl na místě zastřelen.

Ranní akce na Chrámové hoře souvisela s plánem izraelských pravicových radikálů, kteří chtěli na tomto místě připomenout útok, při němž byl přesně před týdnem těžce zraněn jejich kolega Jehuda Glick, známý bojovník za rozšíření přístupu na Chrámovou horu pro Židy.

Jde o citlivou část Jeruzaléma, kde v minulosti stával židovský chrám a teď tam stojí dvě významné mešity. Židé sice na horu smějí, avšak nemají tam dovoleno modlení. Glick chtěl prosadit změnu; hovořil dokonce o postavení nového židovského chrámu.

Zachováme status quo, slibuje Netanjahu

Policie vůbec poprvé zasahovala v tak těsné blízkosti mešity Al-Aksá, považované za třetí nejposvátnější místo islámu, když odstranila navršené kameny, aby uvolnila vchody.

Násilí se následně rozšířilo do jeruzalémského Starého Města, nad nímž přelétávaly vrtulníky a na střechách se objevili odstřelovači. Vstupy na Chrámovou horu pak byly znovu otevřeny.

Napětí kolem Chrámové hory se zhoršuje, jelikož Palestinci mají obavy, že izraelská vláda ustoupí pravicovým aktivistům a změní dosavadní praxi. Premiér Benjamin Netanjahu však několikrát zopakoval, že status quo měnit nehodlá, a vyzval ke klidu.

Situace ve východním Jeruzalémě se přesto dál zhoršuje. Po říjnovém incidentu, kdy palestinský řidič najel na skupinu lidí čekajících na tramvaj a zabil tříměsíční dítě a jednu ženu, se zde téměř každý den odehrávají střety. Řidiče na útěku zabili policisté.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy