V Jeruzalémě to vře, do davu lidí najelo další auto

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 5. 11. 2014 13:59
Policie na Chrámové hoře zároveň zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců. Z davu na strážce zákona létaly zápalné lahve a kamení.
Video:

Jeruzalém - Izraelská policie na Chrámové hoře v Jeruzalémě znovu zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců.

Skupina na policisty začala házet kamení a při policejní střelbě byl gumovým projektilem jeden z Palestinců vážně zraněn.

Později najel poblíž východního Jeruzaléma motorista záměrně na skupinu chodců. Zabil jednoho z nich a dalších třináct zranil. Podle policie šlo o teroristu, který byl na místě zastřelen.

Ranní akce na Chrámové hoře souvisela s plánem izraelských pravicových radikálů, kteří chtěli na tomto místě připomenout útok, při němž byl přesně před týdnem těžce zraněn jejich kolega Jehuda Glick, známý bojovník za rozšíření přístupu na Chrámovou horu pro Židy.

Jde o citlivou část Jeruzaléma, kde v minulosti stával židovský chrám a teď tam stojí dvě významné mešity. Židé sice na horu smějí, avšak nemají tam dovoleno modlení. Glick chtěl prosadit změnu; hovořil dokonce o postavení nového židovského chrámu.

Zachováme status quo, slibuje Netanjahu

Policie vůbec poprvé zasahovala v tak těsné blízkosti mešity Al-Aksá, považované za třetí nejposvátnější místo islámu, když odstranila navršené kameny, aby uvolnila vchody.

Násilí se následně rozšířilo do jeruzalémského Starého Města, nad nímž přelétávaly vrtulníky a na střechách se objevili odstřelovači. Vstupy na Chrámovou horu pak byly znovu otevřeny.

Napětí kolem Chrámové hory se zhoršuje, jelikož Palestinci mají obavy, že izraelská vláda ustoupí pravicovým aktivistům a změní dosavadní praxi. Premiér Benjamin Netanjahu však několikrát zopakoval, že status quo měnit nehodlá, a vyzval ke klidu.

Situace ve východním Jeruzalémě se přesto dál zhoršuje. Po říjnovém incidentu, kdy palestinský řidič najel na skupinu lidí čekajících na tramvaj a zabil tříměsíční dítě a jednu ženu, se zde téměř každý den odehrávají střety. Řidiče na útěku zabili policisté.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Ve věku 81 let zemřel americký hudební producent Phil Spector. Spolupracoval například s The Beatles. Od roku 2009 si odpykával trest za vraždu

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy 700 administrativních pracovníků, část z nich i propustit. Důvodem je pandemie

České dráhy plánují od dubna snížit mzdy asi 700 administrativních pracovníků. Část z nich navíc zřejmě propustí. Důvodem jsou současné ztráty během koronavirové krize, které loni dosáhly přibližně čtyř miliard korun. Opatření má zatím platit rok, v příštím týdnu je projedná dozorčí rada. Snižování mezd, které by mělo být zhruba desetiprocentní, se nebude týkat všech 15 000 zaměstnanců podniku.

"Pandemie jednou skončí, pokud tedy ke snížení smluvních mezd letos přistoupíme, nebude to na vždy. Smluvní mzdy ředitelů, vedoucích a dalších pracovníků převážně v administrativě se dohodou obou stran každoročně nově nastavují. A to jak v závislosti na výkonech jednotlivých zaměstnanců, tak v souvislosti s finančními možnostmi firmy," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Ivan Bednárik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy