reklama
 
 

V Jeruzalémě to vře, do davu lidí najelo další auto

Aktualizováno 5. 11. 2014 13:59
Policie na Chrámové hoře zároveň zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců. Z davu na strážce zákona létaly zápalné lahve a kamení.

Jeruzalém - Izraelská policie na Chrámové hoře v Jeruzalémě znovu zasahovala proti desítkám maskovaných Palestinců.

Skupina na policisty začala házet kamení a při policejní střelbě byl gumovým projektilem jeden z Palestinců vážně zraněn.

Později najel poblíž východního Jeruzaléma motorista záměrně na skupinu chodců. Zabil jednoho z nich a dalších třináct zranil. Podle policie šlo o teroristu, který byl na místě zastřelen.

Ranní akce na Chrámové hoře souvisela s plánem izraelských pravicových radikálů, kteří chtěli na tomto místě připomenout útok, při němž byl přesně před týdnem těžce zraněn jejich kolega Jehuda Glick, známý bojovník za rozšíření přístupu na Chrámovou horu pro Židy.

Jde o citlivou část Jeruzaléma, kde v minulosti stával židovský chrám a teď tam stojí dvě významné mešity. Židé sice na horu smějí, avšak nemají tam dovoleno modlení. Glick chtěl prosadit změnu; hovořil dokonce o postavení nového židovského chrámu.

Zachováme status quo, slibuje Netanjahu

Policie vůbec poprvé zasahovala v tak těsné blízkosti mešity Al-Aksá, považované za třetí nejposvátnější místo islámu, když odstranila navršené kameny, aby uvolnila vchody.

Násilí se následně rozšířilo do jeruzalémského Starého Města, nad nímž přelétávaly vrtulníky a na střechách se objevili odstřelovači. Vstupy na Chrámovou horu pak byly znovu otevřeny.

Napětí kolem Chrámové hory se zhoršuje, jelikož Palestinci mají obavy, že izraelská vláda ustoupí pravicovým aktivistům a změní dosavadní praxi. Premiér Benjamin Netanjahu však několikrát zopakoval, že status quo měnit nehodlá, a vyzval ke klidu.

Situace ve východním Jeruzalémě se přesto dál zhoršuje. Po říjnovém incidentu, kdy palestinský řidič najel na skupinu lidí čekajících na tramvaj a zabil tříměsíční dítě a jednu ženu, se zde téměř každý den odehrávají střety. Řidiče na útěku zabili policisté.

autoři: ČTK, Zahraničí | 5. 11. 2014 12:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama