Izrael po střelbě zavřel mešitu Al-Aksá, pobouřil Palestince

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 10. 2014 19:55
Komplex na Chrámové hoře byl naposledy uzavřen téměř před padesáti lety. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás to označil za krok, jenž odpovídá vyhlášení války.
Po zastřelení Palestince vypukly v Jeruzalémě nepokoje. Policie zatýkala na obou stranách - izraelské aktivisty i Palestince.
Po zastřelení Palestince vypukly v Jeruzalémě nepokoje. Policie zatýkala na obou stranách - izraelské aktivisty i Palestince. | Foto: Reuters

JeruzalémIzrael uzavřel z obav před nepokoji komplex mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, což neučinil od roku 1967.

Uzavření prostor mešity, které byly večer opět otevřeny, dnes palestinský vůdce Mahmúd Abbás označil za krok, jenž odpovídá vyhlášení války. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal příkaz k posílení policie v Jeruzalémě. Abbás podle něj svým podněcováním přispívá ke stupňování napětí ve městě.

K uzavření došlo po středečním incidentu, při němž Palestinec postřelil izraelského pravicového aktivistu Jehudu Glicka.

Podle svědků se ve středu večer útočník snažil Glicka zastřelit před jeruzalémským střediskem Menachema Begina z jedoucího motocyklu ve chvíli, kdy si Glick nakládal věci do svého auta. Těsně předtím byl na konferenci o Chrámové hoře, kterou středisko pořádalo.

Sám útočník zemřel poté, co začal střílet na policisty, kteří se ho snažili zatknout. A ti palbu opětovali.

Glick je jedním z předních aktivistů, kteří podnikají návštěvy Chrámové hory ve východním Jeruzalémě a prosazují právo židů modlit se na tomto místě.

Jde o oblast uctívanou jak židy, tak muslimy. Stojí zde dvě významné muslimské mešity, z nichž jedna je Al-Aksá, a stával zde židovský chrám.

Pachatel Glicka zasáhl do hrudníku a způsobil mu vážná zranění. Policie místo činu zatarasila a celou noc po střelci pátrala.

Napětí v Jeruzalémě panuje už měsíce

V Jeruzalémě panuje v posledních měsících velké napětí a střety palestinských demonstrantů s izraelskou policií jsou téměř na denním pořádku.

Minulý týden došlo v centru města k incidentu, při němž arabský řidič najel do lidí stojících na tramvajové zastávce a dvě osoby usmrtil. Izraelská policie v této souvislosti hovořila o teroristickém útoku, řidičova rodina označila incident za dopravní nehodu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy