Izrael po střelbě zavřel mešitu Al-Aksá, pobouřil Palestince

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 10. 2014 19:55
Komplex na Chrámové hoře byl naposledy uzavřen téměř před padesáti lety. Palestinský vůdce Mahmúd Abbás to označil za krok, jenž odpovídá vyhlášení války.
Po zastřelení Palestince vypukly v Jeruzalémě nepokoje. Policie zatýkala na obou stranách - izraelské aktivisty i Palestince.
Po zastřelení Palestince vypukly v Jeruzalémě nepokoje. Policie zatýkala na obou stranách - izraelské aktivisty i Palestince. | Foto: Reuters

JeruzalémIzrael uzavřel z obav před nepokoji komplex mešity Al-Aksá na Chrámové hoře v Jeruzalémě, což neučinil od roku 1967.

Uzavření prostor mešity, které byly večer opět otevřeny, dnes palestinský vůdce Mahmúd Abbás označil za krok, jenž odpovídá vyhlášení války. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal příkaz k posílení policie v Jeruzalémě. Abbás podle něj svým podněcováním přispívá ke stupňování napětí ve městě.

K uzavření došlo po středečním incidentu, při němž Palestinec postřelil izraelského pravicového aktivistu Jehudu Glicka.

Podle svědků se ve středu večer útočník snažil Glicka zastřelit před jeruzalémským střediskem Menachema Begina z jedoucího motocyklu ve chvíli, kdy si Glick nakládal věci do svého auta. Těsně předtím byl na konferenci o Chrámové hoře, kterou středisko pořádalo.

Sám útočník zemřel poté, co začal střílet na policisty, kteří se ho snažili zatknout. A ti palbu opětovali.

Glick je jedním z předních aktivistů, kteří podnikají návštěvy Chrámové hory ve východním Jeruzalémě a prosazují právo židů modlit se na tomto místě.

Jde o oblast uctívanou jak židy, tak muslimy. Stojí zde dvě významné muslimské mešity, z nichž jedna je Al-Aksá, a stával zde židovský chrám.

Pachatel Glicka zasáhl do hrudníku a způsobil mu vážná zranění. Policie místo činu zatarasila a celou noc po střelci pátrala.

Napětí v Jeruzalémě panuje už měsíce

V Jeruzalémě panuje v posledních měsících velké napětí a střety palestinských demonstrantů s izraelskou policií jsou téměř na denním pořádku.

Minulý týden došlo v centru města k incidentu, při němž arabský řidič najel do lidí stojících na tramvajové zastávce a dvě osoby usmrtil. Izraelská policie v této souvislosti hovořila o teroristickém útoku, řidičova rodina označila incident za dopravní nehodu.

 

Právě se děje

Další zprávy