Zaorálek v Izraeli uctí oběti holokaustu a zmíní vztahy s ČR

ČTK ČTK
5. 11. 2014 6:28
Česká republika platí za nejbližšího spojence židovského státu, pod novou vládou se ale snaží o sbližování i s arabskými státy v regionu.
Lubomír Zaorálek
Lubomír Zaorálek | Foto: Ludvík Hradilek

Jeruzalém/Betlém - Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ve středu pokračuje v návštěvě Izraele. V Jeruzalémě ho vedle projevu k česko-izraelským vztahům a jednání s dalšími představiteli židovského státu čeká prohlídka památníku obětí holokaustu Jad vašem.

Šéf české diplomacie zavítá také na palestinské území, kde se v Betlémě seznámí s podmínkami v uprchlickém táboře a v nemocnici, s jejíž výbavou Česko pomáhá.

Na úvod druhého dne své blízkovýchodní cesty promluví Zaorálek na setkání Izraelské rady pro zahraniční vztahy o česko-izraelských vztazích na pozadí politiky Evropské unie.

Česká republika v rámci ní platí za nejbližšího spojence židovského státu, pod novou vládou se ale snaží o sbližování i s arabskými státy v regionu nebo s Íránem, který Izrael vnímá jako svou největší hrozbu.

Z izraelských představitelů se v úterý český ministr zahraničí sejde s vůdcem izraelské opozice Jicchakem Herzogem, který nedávno navštívil Česko, či s ministryní spravedlnosti Cipi Livniovou. V památníku Jad vašem pak uctí šest milionů židovských obětí nacistického vyhlazování.

Odpolední návštěva palestinského uprchlického tábora a nemocnice maltézských rytířů v Betlémě předznamená čtvrteční závěr ministrovy cesty, kdy se v Ramalláhu na Západním břehu Jordánu setká s nejvyššími představiteli palestinské autonomie a zavítá do denního stacionáře pro hendikepované, který provozují Moravští bratři.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy