Dháka - Do tragické statistiky nejhoršího průmyslového neštěstí v historii Bangladéše můžou záchranáři po pátku směle připsat jeden zázrak.
Tak se alespoň mluví o přežití mladé Rešmí, která v troskách osmipatrové budovy přečkala celých 17 dní. Když stavba padala, zůstala v prostoru vytvořeném zaklíněným nosníkem a jedním sloupem.
Z kolapsu budovy Rana Plaza v bangladéšské metropoli Dháce, kde úřady napočítaly již přes tisíc obětí, vyvázla žena téměř bez zranění. Podle vyjádření záchranářů byla po více než dvou týdnech života pod troskami dokonce schopná chůze.
Pomoc na poslední chvíli
Štěstí a náhoda se navíc na Rešmí během tragédie usmály hned dvakrát.
Poprvé, když jí zajistily možnost přežít ve vzniklém otvoru mezi sutinami v druhém patře budovy, podruhé ji zachránily před následky plánované likvidace betonových trosek poblíž jejího úkrytu.
Podle BBC se vojáci zasahující na místě zrovna připravovali provést další demolici, když kolem 15:15 místního času zaslechli odpověď na jejich zvolání, zda je v troskách ještě někdo naživu. K překvapení všech se velmi slabým hlasem ozvalo volání o pomoc.
Ženu následně našli pomocí speciálního detekčního zařízení. Ven ji dostali zhruba za hodinu a čtvrt od navázání prvního kontaktu.
"Zeptal jsem se jí, jestli je v pořádku a jestli chce něco k jídlu. Poté, co jsme jí dali najíst, jsme vyhloubili díru a vytáhli jsme ji," uvedl jeden ze zasahujících záchranářů pro televizi Somoy TV.
Podívejte, jak probíhaly záchranné práce v Dháce:
Rešmí neutrpěla žádná viditelná poranění. Záchranáři jí dali napít, k jídlu dostala sušenky. Dozvěděli se, že během života pod troskami se stravovala převážně sušenými potravinami, které nalezla okolo, uvedla televize AlJazeera. Další podrobnosti jejího příběhu ale zatím nejsou známy.
"Mohla u sebe mít zásoby vody nebo možná pila vodu, kterou jsme do budovy nalili během prací v sutinách," řekl Ahmed Ali, velitel místních hasičů, pro agenturu AFP, v odpovědi na jednu z nejčastějších otázek.
Žena byla ihned poté převezena do místní nemocnice.