Prezidentské volby? Škoda slov, říká ruská disidentka

Pavel Vondra
29. 2. 2008 21:15
Rozhovor s Oksanou Čelyševovou o nedělních volbách
Oksana Čelyševová
Oksana Čelyševová | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Rozhovor - O výsledku nedělních prezidentských voleb v Rusku není pochyb už od chvíle, co si dosluhující šéf Kremlu Vladimír Putin jako svého nástupce vybral prvního vicepremiéra Dmitrije Medveděva.

Proč tak učinil? Co se dá od nového prezidenta čekat? A má vůbec z pohledu občana smysl participovat na hlasování s předem daným výsledkem?

Na tyto a další otázky odpovídá v rozhovoru pro Aktuálně.cz ruská novinářka, lidskoprávní aktivistka a disidentka Oksana Čelyševová, která bude jednou z členek poroty Rudolfa Vrby na nadcházejícím 10.ročníku filmového festivalu o lidských právech Jeden svět.

PODÍVEJTE SE na speciál o Jednom světě na Aktuálně.cz

Aktuálně.cz: Myslíte, že má smysl jít za daných okolností hlasovat?

Oksana Čelyševová: Ne.

Nevidíte žádného reálného kandidáta?

Ne.

A co Andrej Bogdanov (kandidát mimoparlamentní Demokratické strany - pozn. red.)? Je to opravdu jen loutka, jak někteří tvrdí?

Oksana Čelyševová
Oksana Čelyševová | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

On není jen loutka, on je klaun. Dívala jsem se na jednu z televizních debat mezi prezidentskými kandidáty (hlavní favorit voleb Dmitrij Medveděv se jich neúčastní pozn. red.) a pan Bogdanov tam zcela vážně tvrdil, že by bylo dobré, kdyby Rusko dříve či později vstoupilo do NATO, ale až poté, co budou z aliance vyloučeny Spojené státy. Jak máme takového politika brát vážně?

Předseda Komunistické strany Ruské federace Gennadij Zjuganov se zdá být jediným skutečně opozičním kandidátem v prezidentských volbách. Radikální opozice jej opakovaně vyzvala, ať svou účastí hlasování nelegitimizuje a stáhne se, on to ale neudělal, i když mu musí být jasné, že na vítězství rozhodně pomýšlet nemůže. Proč?

Ano, Zjuganov je dostatečně inteligentní, aby to pochopil. Mně se zdá, že měl jisté pochybnosti ohledně toho, jak se zachovat. V jednu chvíli komunisté dokonce uvažovali o tom, že podají k soudu stížnost na výsledek loňských voleb do Státní dumy a že se na protest proti údajným manipulacím vzdají svých křesel.

Nakonec se tak nestalo a já mám takový pocit, že hlavním důvodem, proč Zjuganov tuto chybu udělal, je skutečnost, že jeho povaha stranického funkcionáře přebila jeho vůli protestovat. On ve své podstatě zůstává sovětským typem funkcionáře.

ČTĚTE VÍCE: Komunistický nezmar Zjuganov míří k další porážce

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

Oksana Čelyševová

  • pochází z Nižního Novgorodu
  • zástupkyně šéfa nevládní organizace Společnost rusko-čečenského přátelství, kterou ruské úřady nechaly zakázat pro údajnou podporu extremismu - dnes je společnost oficiálně zaregistrována ve Finsku a místo ní působí v Nižním Novgorodu nově ustavená Nadace na podporu tolerance
  • přispívá do regionálního vydání deníku Novaja Gazeta, kde působila také zavražděná novinářka Anna Politkovská, a na internetové stránky radikální mimoparlamentní opozice kasparov.ru   

Sergej Mironov, předseda Rady federace (horní komory ruského parlamentu - pozn. red.), byl mezi těmi, kdo opakovaně navrhovali, aby byl Putinovi prodloužen mandát, případně aby byl zrušen ústavní limit, který mu neumožňuje kandidovat potřetí v řadě. Nedávno se zase nechal slyšet, že si dokáže představit scénář, kdy by se Medveděv a Putin v rámci platných zákonů střídali na postu prezidenta až do roku 2033. Co o tom soudíte?

No, já myslím, že by si to Mironov mohl odpustit. Opravdu nevím, co k tomu jeho vyjádření dodat.

ČTĚTE VÍCE: Putin s Medveděvem by mohli vládnout do roku 2033

Medveděvovo vítězství je považováno za předem danou věc. Vladimír Putin už naznačil, že je připraven stanout v čele vlády jako příští premiér. Dovedete si ale představit, že bude po osmi letech strávených na nejvyšším postu schopen hrát v administrativě jen roli dvojky? On sám sice tvrdí, že mu jde jen o to co nejlépe sloužit vlasti, ale pořád zůstává nejpopulárnějším politikem v zemi a jasným lídrem 

To je všechno jen rétorika. Nezapomínejte na to, kdo Putina přivedl k moci a co se těm lidem pak stalo.

Myslíte si tedy, že i Medveděv je jen využíván?

Ano, vypadá to tak. Nikdo ale neví, jaké se mezi těmi dvěma vyvinou po volbách vztahy.

Vědí toho lidé v Rusku o Medveděvovi dost?

Rozhodně ne.

ČTĚTE VÍCE: Nový Putin poprvé řekl, kdo je. Věřící milovník rocku

Ale Putin ho zná dobře a důvěřuje mu, alespoň to tvrdí. Pracovali spolu už před lety na petrohradské radnici, znají se skoro dvacet let.

Ano, to je pravda, ale Putin zná důvěrně i spoustu jiných lidí ze svého okolí, o to tady nejde. Ale už jen to, že Medveděv a toho si všimla spousta lidí se snaží napodobovat Putinovu intonaci a dokonce i chůzi, mluví samo za sebe. Je to absurdní.

Oksana Čelyševová
Oksana Čelyševová | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Plány Spojených států rozšířit prvky amerického systému protiraketové obrany do zemí, jako je Česká republika či Polsko, se na ruské straně setkaly s důrazným odmítnutím. Řekněte, sdílí ruská veřejnost obavy Kremlu, že celý projekt představuje pro Rusko přímou bezpečnostní hrozbu? Opravdu s tím mají lidé v Rusku takový problém?

Naprosto ne, věřte mi. Tyto obavy rozdmýchávají zcela účelně propagandisté ve službách Kremlu a Putin sám, protože tento režim ve skutečnosti nemůže přežít bez obrazu nepřítele.

Na počátku Putinovy éry mu k tomu posloužili čečenští teroristé, nyní se snaží tvrdit, že Rusko je ze všech stran obklíčeno nepřáteli zvenčí. A začali hledat i vnitřní nepřátele, žoldáky ve službách Západu, jak je nazývají.

Pravda je ale taková, že i když mluvíte s člověkem, který upřímně podporuje Putina, a zeptáte se ho, zda by byl ochoten oželet možnost cestovat na Západ kvůli této domnělé rivalitě, řekne vám, že preferuje se Západem komunikovat, nikoli se od něj separovat.

 

Právě se děje

Další zprávy