Komunistický nezmar Zjuganov míří k další porážce

Martin Novák Martin Novák
28. 2. 2008 22:25
Rusové v neděli zvolí nového prezidenta
Zjuganov na předvolebním mítinku 23.února v Moskvě.
Zjuganov na předvolebním mítinku 23.února v Moskvě. | Foto: Reuters

Moskva - Třikrát se zúčastnil prezidentských voleb, třikrát prohrál. A prohraje i počtvrté.

Vůdce ruských komunistů Gennadij Zjuganov připomíná postavu zeměměřiče K. z románu Franze Kafky Zámek. Dlouho se snaží ve volbách dostat do Kremlu jako prezident nebo premiér, ale marně. Zůstává mu uzavřen a vítězství stále - zřejmě navždy - uniká.

Třiašedesátiletý bývalý učitel matematiky patří mezi politiky, kterým režim Vladimira Putina nebrání v účasti ve volbách.

Deset proti sedmdesáti

Zjuganov představuje pro Putinova favorita, vicepremiéra Dmitrije Medveděva, jen minimální ohrožení. Podle průzkumů získá jen něco málo přes deset procent hlasů, oproti očekávaným sedmdesáti procentům pro Medveděva.

Komunisté sice jsou v Rusku současnou mocí trpěni, ale začínají se radikalizovat.

Foto: Reuters

Už v prosinci napadli parlamentní volby s tím, že byly "nejšpinavější od rozpadu Sovětského svazu".

Diletanti a zloději

Před nedělními prezidentskými volbami Zjuganov ještě přitvrdil. Současný kabinet označil za "vládu diletantů" a uvedl, že v současném Rusku nelze hovořit o čestných volbách.

"Volby v Rusku nemohou být spravedlivé, když jsou řízeny zloději," prohlásil na mítinku.

Shromáždění příznivců v Uljanovsku, rodišti Lenina.
Shromáždění příznivců v Uljanovsku, rodišti Lenina. | Foto: Reuters

Podle komunistů leží počátek zla v současném Rusku na začátku devadesátých let v časech privatizace. Tu označují za pouhé rozkradení majetku.

Vyšší penze a znárodňování

Ačkoliv dnes nejsou proti drobnému podnikání a soukromému vlastnictví, kritizují sociální rozdíly v současném Rusku. Důchodcům slibují vyšší penze.

"Komunistická strana trvá na zestátnění přírodních zdrojů a strategických průmyslových odvětví," prohlásil vloni Zjuganov.

Sám se označil za křesťana a v programu se strana hlásí k hodnotám pravoslavného křesťanství, nicméně se sovětskou minulostí se nástupkyně někdejší KSSS zcela nerozešla.

Lenin pro ni zůstává nedotknutelnou ikonou a hrozí pouličními nepokoji, pokud vláda rozhodne o zrušení mauzolea na Rudém náměstí.

Suvenýry se Stalinem

Zjuganov vystoupil s projevem na shromáždění u příležitosti Stalinových narozenin a v záplavě chvály se jen letmo zmínil o tom, že jedinou vůdcovou drobnou chybou byl přehnaný kult osobnosti.

Zpravodaj agentury Reuters nedávno navštívil stranickou schůzi na okraji Moskvy a tvrdí, že na stolech byly k dispozici Stalinovy plakáty i knihy.

Komunisté ale dnes oslovují v Rusku jen část starší generace. Pro mladé voliče jsou neatraktivní a i lidé, kteří nemají rádi Putina a spol., většinou netíhnou ke komunistům.

Ani odvolávání se na údajné úspěchy sovětské éry příliš nepomáhá.

Zjuganov na palubě vnitrostátní letecké linky v době předvolební kampaně.
Zjuganov na palubě vnitrostátní letecké linky v době předvolební kampaně. | Foto: Reuters

"Uznávám, že se staly chyby. Ale rád bych připomněl, že v časech SSSR jsme byli supervelmocí a byli jsme první ve vesmíru," řekl nedávno Zjuganov.

Jednou byl blízko

Největší šanci dobýt Kreml měl Zjuganov v roce 1996. Tehdy ve druhém kole prezidentských voleb těsně prohrál s Borisem Jelcinem, přestože drtivá většina státních i soukromých médií tehdy byla na Jelcinově straně.

O čtyři roky později už s Putinem prohrál jednoznačně, což si letos velmi pravděpodobně zopakuje s Medveděvem.

 

Právě se děje

Další zprávy